Suzuka - Po posledním tréninku, poněkud odlišném od obvyklých procedur díky pátečnímu dešti, se dvacítka pilotů pustila do kvalifikačního klání už čtrnácté Grand Prix sezóny 2015. Pole-position z loňska obhajoval Nico Rosberg na Mercedesu.
Lehce podmračeno, ale sucho, ovzduší vykazovalo 27°C, trať se ohřála oproti tréninku na 38°C, vítr poněkud ustal, ale jeho nápory kolísaly a 55% vlhkost vzduchu byla rovněž nižší než před dvěma hodinami - to byly výchozí podmínky pro tři kvalifikační podívané, kterou hojně doprovodili nadšení japonští diváci.
1. část kvalifikace:
První se na trati objevily oba vozy Toro Rosso a Verstappen také zaznamenal úvodní čas - 1:35,415. Časy se pak pohybovaly kolem 1:35.0 na oba směry, až opět vrhly do ringu rukavice Mercedesy - Rosberg 1:33,961 a vzápětí Hamilton 1:33,595, což bylo na hony vzdáleno od ostatních - stejné časy v dopoledním tréninku dosahovali ti nejlepší na středně tvrdé směsi.
Ferrari čekalo téměř pět minut, oba piloti zajeli spíše na jistotu (Vettel 1:34,431, Räikkönen 1:34,171) a pak se opět stáhli do boxů. Někteří piloti v druhé části první kvalifikační jízdy vsadili na bíle označené pneu, ale spíš šlo jen o přelévání v první patnáctce.
Smůlu měl Ericsson, který ve Spoon bokem vyletěl z trati a tím pádem přišel prakticky o všechny šance. V samotném závěru v zatáčce 11 zůstal stát napříč na okraji trati Verstappen, čímž ovlivnil poslední pokus Buttona, který tím pádem zůstal těsně za hranicí první patnáctky. Rossi zaznamenal čas 1:47,114 a hrozí mu, že se dostane do zóny nekvalifikovaných.
Hamilton a Rosberg si ještě své výkony vylepšili a Lewis prolomil hranici 1:33,0 - čas 1:32,844 nepřekonal jeho týmový kolega, zaostal o 0,171 vteřiny. Verstappenovy problémy byly diagonostikovány jako technické, takže Holanďan po první části kvalifikace skončil.
Z první části kvalifikace nepostoupili: Button, Ericsson, Nasr, Stevens, Rossi.
2. část kvalifikace:
Jako by chtěli Mercedes boys vyrazit konkurenci dech, hned se vrhli na trať a prakticky první rychlé kolo soupeřům skutečně vzalo vítr z plachet. Nico Rosberg byl tentokrát rychlejší nez Hamilton (1:32,632 oproti 1:32,789), ale to v tuto chvíli bylo asi vedlejší. Ostatní piloti se pohybovali na rozmezí časů 1:33,5 - 1:34,5.
Ferrari se opět spokojilo s jediným výjezdem a Vettel opět nestačil na Räikkönena, ale bez problémů se oba piloti dostali do první šestice, stejně jako oba Williamsy a Ricciardo. Kvjat se do poslední chvíle pral o svou šanci nastoupit do třetí části a v horečném závěru se mu to povedlo. Heroicky bojoval Alonso, ale i přes velice dobrý čas to nestačilo. V poslední chvíli Grosjean uzmul desítku Hülkenbergovi, který tak musí z 11. místa ještě počítat s penalizací tří míst. Podobně zabojoval i Pérez, takže v první desítce tím pádem nebude ani jedno Toro Rosso.
Z 2. části kvalifikace nepostoupili: Hülkenberg, Sainz, Alonso, Maldonado, Verstappen.
3. část kvalifikace:
První polovinu rozhodující části ovládly v poklidné náladě Mercedesy, Rosberg zajel o 0,076 vteřiny lepší čas než Hamilton, který však výrazně chyboval před nájezdem do vracečky. Po předchozích problémech si ušetřili čas Kvjat a Pérez, kteří se hodlali spokojit s jediným pokusem v samém závěru kvalifikace.
Do ní zhruba tři minuty před skončením celého předzávodního maratónu vyrazil jako první Bottas, za ním postupně vyjelo dalších devět pilotů (Pérez zůstal v boxech), a ještě v první třetině trati před Bottase protlačil svůj Red Bull Daniil Kvjat. Po projetí podjezdu se ocitl levými koly na travnatém podkladu, jeho vůz se začal smýkat a nakonec narazil do bariéry na levé straně trati, odrazil se zádí a ve finále předvedl salto kolem podélné osy. Za ním jedoucí Bottas měl velké štěstí, že se vyhnul pneumatikám odlétnuvším z vraku. Tím pádem k posledním pokusům nedošlo, necelou minutu před koncem kvalifikace byly vyvěšeny červené vlajky a poté vedení závodu rozhodlo, že se zbylý čas dojíždět nebude. Pérez a Kvjat tak neměli započtený žádný čas, jejich maximem zůstaly výsledky z 2. části kvalifikace (Pérez 1:34,174, Kvjat 1:34,201).
Zda se tedy projevila plná síla všech vozů je nejasné, možná, že někteří piloti ještě měli v závěrečném kole nějaké to eso v rukávu, ale to už jsou jen dohady. Smutný byl určitě Räikkönen, který prakticky všechny tréninky i v kvalifikaci byl rychlejší než Vettel, kromě jediného, a toho nejdůležitějšího okamžiku. Hamilton podruhé za sebou nezískal pole-position, tentokrát ale díky své chybě.
Kvjat je podle posledních zpráv v pořádku a do závodu by měl nastoupit. Ve výsledkové listině je nutné přičíst u Hülkenberga tři místa po penalizaci z Grand Prix Singapuru, Max Verstappen přes čas opravňující jej nastoupit do 2. části kvalifikace kvůli technickým problémům skončil už po úvodních jízdách.
Více informací na www.f1news.cz
Související
Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
OBRAZEM: Velká cena Rakouska F1 zachycena objektivem našeho fotoreportéra
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
před 52 minutami
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
před 1 hodinou
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno před 2 hodinami
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
před 3 hodinami
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
před 4 hodinami
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
před 4 hodinami
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
před 5 hodinami
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
před 7 hodinami
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
před 8 hodinami
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
před 8 hodinami
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
před 9 hodinami
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
před 10 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
před 11 hodinami
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
před 12 hodinami
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
před 12 hodinami
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
před 13 hodinami
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
před 14 hodinami
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
včera
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
včera
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
Americký prezident Donald Trump stanovil nové, v pořadí již několikáté ultimátum pro úplné otevření Hormuzského průlivu. Na svých sociálních sítích dnes odpoledne stručně oznámil nový termín: „Úterý, 20:00 východního času!“ Tento strohý příspěvek následuje po sérii mnohem agresivnějších vyjádření, která šokovala mezinárodní společenství svou přímočarostí.
Zdroj: Libor Novák