Soči - Jak probíhal extrémně zajímavý závod pod dohledem Vladimira Putina? Dočkali jsme se několika zvratů, kolizí i kontroverzních momentů, které napověděly, kdo se stane mistrem světa.
Po kvalifikaci jsme se dočkali několika penalizací, které lehce promíchaly pořadí na konci startovního pole, proto se nezapomeňte podívat na grafiku postavení jezdců na startu.
Co se strategie týče, vypadá to i přes značnou degradaci na jednozastávkovou strategii, důležitým faktorem by mohl být výjezd safety-caru.
Důležitou zprávou je po včerejšku, že do závodu vyjede i Carlos Sainz, který těžce havaroval ve 3. tréninku a který nenastoupil do kvalifikace.
Lewis Hamilton před závodem prohlásil, že pro něj není nemožné vyhrát, nejdůležitější pro něj bude start, protože po něm následuje nejdelší rovinka do první zatáčky v kalendáři.
Clair Williamsová řekla zase toto: "Valtteri včera odvedl skvělou práci, Felipe měl těžkou kvalifikaci, dostal se do provozu a potom mu odešly pneumatiky. Důležitý bude dobrý start, můžeme vydělat opravdu hodně pozic. Našim cílem je dostat obě auta do nejlepší desítky, získat co nejvíce bodů. Možná je pro nás i dobré to, že se závod pojede nejspíše na jedinou zastávku v boxech. Máme zde opravdu rychlé auto. Potřebujeme jen trošku štěstí. Mercedesy jsou opravdu silné, neočekáváme, že bychom byli před nimi, kdyby se ale otevřela nějaká možnost..."
13:30 se otevírá boxová ulička, týmy volí zajímavé strategie zkoušení startů, například ferrari nebo lotusy při vyjetí z pit lane nezkoušely start, ale odjely jedno zahřívací kolo, zatímco ostatní auta zkoušela starty při prvním výjezdu z boxů.
Velká novinka, Pirelli uzavřelo novou smlouvu na dodávku pneumatik pro F1, ta bude trvat do konce roku 2019!
Stejně jako při loňské VC se v Paddocku pohybuje Vladimir Putin, určitě se ho dočkáme v prostřizích během závodu.
Felipe Massa je do sluchátek upozorňován, že jestli vyjede mimo trať v 2. zatáčce, musí následovat bílé čáry a další značení, které znemožní zkrátit si trať.
Na tvrdší sadě pneumatik jsou jen Maldonado, Massa, Ericsson a Alonso.
Při nájezdu na startovní rošt se nestalo nic zajímavého, žádné problémy, Nico Rosberg si snaží držet jezdce blízko za sebou.
Takže zde máme start! Rosberg odstartoval poměrně dobře, udržel za sebou týmového kolegu, kterého chvíli atakoval Bottas. V první zatáčce se ale roztočil Hülkenberg, trefil Verstappena, který dostal defekt. Do Hülkenberga narazil Ericsson, oba se zasekli, takže na trať vyjel safety car.
Dobře ještě zabojoval Räikkönen, který se vyšvihl na 3. místo těsně před tím, než vyjel safety car. Verstappen se na trať vrátil před safety carem, takže pokračuje ve stejném kole jako ostatní.
Ve 4. kole míří safety car do boxů, Rosberg si drží vedení, Bottas jde před Icemana. Nico Rosberg má menší problém s plynovým pedálem, trošku se mu zasekává, když jej pouští. Mezi sebou bojují obě ferrari.
Rosbergův problém se zvětšuje, nejdříve jej v první zatáčce předjíždí Hamilton, potom Bottas, nakonec zpomaluje a míří do boxů! Tam stojí a pokouší se restartovat monopost, to nepomáhá a Rosberg v závodě končí!
Po klidné chvíli přichází velká nehoda Romaina Grosjeana! Nezvládl třetí zatáčku a tvrdě naboural do svodidel, všude jsou trosky, naštěstí to vypadá, že je v pořádku. Několik jezdců míří do boxů: Perez, Ricciardo, Sainz či Button.
Oprava bariéry trvá poměrně dlouho, auto je již odklizeno, ale traťoví maršálové pracují na bariéře, do níž Grosjean narazil, a na menších úlomcích. Hamilton si stěžuje, že safety car jede hodně pomalu, nemůže udržet teploty v pneumatikách.
Nakonec jsme se dočkali, v 16. kole míří safety car do boxů. Vše je trošku zmatené, Vettel jde před Icemana, Nasr útočí na Kvjata. Hamilton ujíždí Bottasovi na čele. Räikkönen si do rádia stěžuje, že nemá rychlost na rovinkách.
Vettel se mírně dotahuje na Bottase. Zajímavé souboje se odehrávají ve středu pole, Massa stíha Nasra, za Massou se seskupují další jezdci, někteří z nich si již odybyli zastávku v boxech.
Vettel se dotáhl na Bottase, již je v DRS zóně. Sainz mezitím dostává 5vteřinovou penalizaci za přejetí bílé čáry při nájezdu do boxů. Bottas hlásí do vysílačky, že mu odchází pneumatiky, takže jede do boxů.
V 31. kole míří do boxů Vettel, je před Bottasem. O kolo pozdějí míří do boxů Räikkönen, ale Bottase nepředjel! O kolo později jede k mechanikům Hamilton. V 35. kole míří do boxů Nasr z 2. místa.
Bottas si chtěl vyšlápnout na Ricciarda, ale na moment jej předjet Räikkönen, avšak v zápětí mu předjetí vrátil. Iceman je přilepený na zadním křídle Bottase.
Ještě zajímavější je, že před touto dvojicí se nachází 3. Perez a 4. Ricciardo, kteří již byli v boxech, takže tam již teoreticky nemusí, pokud jim vydrží pneumatiky.
Jezdci tyto pozice stále drží, ale Bottas do sluchátek dostává informace, že je pódium v dosahu, zatím ale nepředjel ani Ricciarda na 4. místě. To se ale mění! Bottas předjíždí Ricciarda! Bottas ztrácí na 3. Pereze 2 vteřiny.
Räikkönen se trápí, 2× za sebou vyjel mimo trať, poprvé při snaze předjet Ricciarda. Sainzovi zřejmě selhala brzda a skončil v bariéře, vypadá to ale, že s poškozeným autem dojede do boxů - nakonec auto odstavil u trati.
Räikkönen jde před Ricciarda. Ricciardo končí v závodě, odstavuje auto u trati, zřejmě problémy se zavěšením. Bottas je na zadním křídle Pereze. Zbývají 4 kola.
Bottas se snaží, za ním už je ale Iceman. Bottas odvážně předjíždí Péreze, Räikkönen jde před něj taky, ještě si chce smlsnout na Bottasovi. Räikkönen ale trefil Bottase! Bottas je venku ze závodu. Räikkönen má poškozené auto. A to vše v posledním kole!
Závod vyhrává Lewis Hamilton, druhý Vettel, třetí senzačně Pérez. Iceman dokončil na 5. místě, ale incident mezi ním a Bottasem je vyšetřován.
Výsledky GP Ruska zde
Související
Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
OBRAZEM: Velká cena Rakouska F1 zachycena objektivem našeho fotoreportéra
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
před 2 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
před 3 hodinami
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
před 4 hodinami
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
před 5 hodinami
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
před 6 hodinami
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
před 7 hodinami
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
před 9 hodinami
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
před 10 hodinami
OBRAZEM: Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
před 11 hodinami
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
před 13 hodinami
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
před 14 hodinami
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
před 16 hodinami
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
Vztahy mezi Spojenými státy a Kubou, které jsou už po celá desetiletí značně napjaté, prošly v posledních týdnech prudkým zhoršením. Washington obvinil ostrovní stát z ohrožení své národní bezpečnosti a uvalil na něj přísnou ropnou blokádu doprovázenou novými sankcemi. Celá situace navíc eskalovala ve chvíli, kdy americká justice vznesla bezprecedentní obvinění z vraždy proti bývalému kubánskému vůdci Raúlu Castrovi. Zatímco Spojené státy varují, že mírová dohoda s karibským státem je v tuto chvíli nepravděpodobná, Havana tvrdí, že si Washington vytváří podvodné záminky pro případnou vojenskou intervenci.
Zdroj: Libor Novák