Poslední kvalifikace letošní sezóny s kulisou zapadajícího slunce. Uzavírání statistik po třech předchozích trénincích odtajnilo předposlední položku šampionátu, majícího dvacet světových zastavení. To vše v luxusním prostředí Yas Marina.
Právě zapadající slunce má vliv na podmínky trati, postupně se ochlazuje a stává se, že během jedné kvalifikační části dojde k takovému poklesu teploty, že druhé pokusy už nemusí být lepší.
První část se stala kořistí Valtteri Bottase a nastolila očekávané pořadí: Mercedes v čele, piloty Ferrari na chvíli zaskočil Ricciardo, zato Verstappenovi se tolik nedařilo. Haasy byly velmi pilné, protože se potýkaly s hrozbou, že skončí hned v první části. Tam beznadějně uvízly oba vozy Toro Rosso: Hartley navíc věděl, že bude penalizován. V poslední chvíli se protáhl do Q2 Stroll a tím odsoudil k nečinnosti Grosjeana.
V prostřední části se situace opakovala, jen s tím rozdílem, že tentokrát byl lepší Hamilton. Očekával se souboj mezi týmy ve středu pole, nakonec překvapivě vypadl Alonso, kterého posledním pokusem odsunul mimo desítku loučící se Felipe Massa. Sainz jr. měl drobné problémy a rovněž skončil mimo hru, ale Hülkenberg předvedl další výborný kvalifikační výkon. Signifikantní byly pomalejší druhé pokusy, kdy se - a jen skutečně kosmeticky - zlepšili piloti Ferrari.
První pokusy Q3 byly rychlejší než v předchozí části a opět to byl Bottas, kdo se posunul do čela. Verstappen poprvé v kvalifikaci překonal Ricciarda a sympaticky vysoko vyskočil Hülkenberg - před obě Force Indie. Druhé pokusy odstartoval Bottas téměř závodním soubojem s Oconem, ale poslední kolo mu nevyšlo, takže hned zamířil do boxů. Hamilton si po dva sektory udržoval před kolegou náskok, ale nakonec byl ještě pomalejší než při prvním pokusu.
KVALIFIKACE GP ABÚ ZABÍ 2017:
1. Valtteri BOTTAS (SF), Mercedes: 1:36,2312. Lewis HAMILTON (GB), Mercedes: + 0,1723. Sebastian VETTEL (D), Ferrari: + 0,5464. Daniel RICCIARDO (AUS), Red Bull: + 0,7285. Kimi RÄIKKÖNEN (SF), Ferrari: + 0,754
Detailní informace o kvalifikaci najdete na stránkách www.f1news.cz.
Související
Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
OBRAZEM: Velká cena Rakouska F1 zachycena objektivem našeho fotoreportéra
Formule 1 , kvalifikace , Valtteri Bottas (F1)
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 23 minutami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 1 hodinou
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
včera
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
včera
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
Evropská komise plánuje v březnu představit nová bezpečnostní opatření, která mají omezit přístup čínských firem k lukrativním veřejným zakázkám v Evropské unii. Podle informací od unijních představitelů hodlá Brusel upravit rozpočtová pravidla tak, aby v budoucnu zvýhodňovala evropské podniky před zahraničními konkurenty. Tato strategie se má týkat nejen současného rozpočtu, ale především dlouhodobého finančního rámce pro období po roce 2028.
Zdroj: Libor Novák