Barcelona - Venezuelan Pastor Maldonado s vozem Williams vyhrál v neděli na Katalánském okruhu v Barceloně Velkou cenu Španělska a vybojoval své první vítězství v F1. Druhý dojel domácí pilot Ferrari Fernando Alonso, třetí místo obsadil Fin Kimi Räikkönen z týmu Lotus.
Maldonado, šampion série GP2 z roku 2010, proměnil svou první pole position v premiérové vítězství a týmu Williams přinesl první triumf po téměř osmi letech, kdy vyhrál Juan Pablo Montoya z Kolumbie. I pátý závod letošní sezony tak má jiného vítěze, což se naposledy stalo v roce 1983.
Alonso startoval z druhého místa a hned po startu se dostal do čela závodu. Při druhých výměnách pneumatik však jeho tým Ferrari prohrál souboj v boxech a do čela se dostal Maldonado, který si udržel vedení až do cíle, přestože třetí boxová zastávka se Williamsu příliš nevydařila a Alonso mohutně stahoval ztrátu.
Räikkönen, mistr světa z roku 2007, který se do F1 vrátil po dvouleté přestávce, si podruhé za sebou dojel pro umístění na pódiu, tým Lotus může těšit i čtvrté místo druhého pilota Romaina Grosjeana z Francie.
Pátý skončil Japonec Kamui Kobajaši na voze Sauber, šesté místo patří obhájci titulu Sebastianu Vettelovi s Red Bullem, který startoval ze sedmé pozice a během závodu si musel odbýt trest průjezdu boxovou uličkou za to, že nezpomalil, když na trati vlály žluté vlajky.
Na sedmé místo Nika Rosberga z týmu Mercedes útočil v závěru závodu Brit Lewis Hamilton. Původní vítěz kvalifikace, který však byl kvůli nedostatku paliva ve svém voze McLaren diskvalifikován a přišel o pole position, musel startovat až ze čtyřiadvacátého místa, ale díky dvojzastávkové závodní strategii a několika ukázkovým předjížděcím manévrům se dokázal propracovat na bodovanou příčku.
Potřetí v sezoně nedojel do cíle Michael Schumacher za volantem Mercedesu. Ve 14. kole narazil zezadu do Brazilce Bruna Senny na druhém Williamsu a oba museli skončit.
V čele šampionátu jsou nyní společně Vettel a Alonso, třetí je se ztrátou osmi bodů Hamilton.
Související
Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
OBRAZEM: Velká cena Rakouska F1 zachycena objektivem našeho fotoreportéra
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 48 minutami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 1 hodinou
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 2 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 3 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Aktualizováno včera
Lidé se rozloučili s Theodorem Pištěkem. Na obřad dohlížela Hradní stráž
včera
Německo: Rusko stojí za kybernetickým útokem proti kontrole letového provozu, snažilo se i ovlivnit volby
včera
Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy
včera
Zásadní změny od nového roku: Konec tělesných trestů i střídavé péče
včera
Politika SPD a Motoristů vyhovuje oligarchům, Babiš se v EU může chovat jako Meloniová, říká politoložka
Politoložka Daniela Ostrá z olomoucké Univerzity Palackého v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, jak vnímá budoucí složení nové vlády. Zejména se jí ale nezamlouvá oligarchizace české politiky a zdůraznila, že nyní již premiér Andrej Babiš ani zdaleka není jediným problémem. „Andrej Babiš se ze dne na den nestane obyčejným občanem s lehce nadprůměrnými příjmy. Stále je to člověk, který dokázal nakumulovat velké bohatství i moc. U něj nicméně uplatnění bohatství i moci vidíme relativně transparentně,“ říká.
Zdroj: Jakub Jurek