Melbourne - Tým z Brackley byl zachráněn na poslední chvíli, ale od prvních testů překvapuje. Když v lednu slibovalo vedení vůz s ambicemi na vítězství, všichni pochybovali, ale Button s Barrichellem dnes létali. Naopak favorité McLaren a Ferrari musí své vozy výrazně zlepšit.
Dvacet monopostů formule 1 se dnes v Melbourne konečně postavilo proti sobě v prvním rozhodujícím měření sil, především pak za stejných podmínek. Jak už naznačovaly předsezonní testy i volné tréninky, mezi nejrychlejší patřily v první části opět třídílné kvalifikace vozy stáje Brawn, ale i Williams, Ferrari, Toyota a Red Bull. Button s Barrichellem z týmu Ross Brawna ukázali potenciál jejich monopostů a v samém závěru se seřadili na prvních dvou pozicích. Vysoko se dostal i uzdravený Webber (3.) s Red Bull a Heidfeld (5.) s BMW Sauber. Čtvrtá pozice patřila Glockovi s Toyotou. McLareny, favorité minulého ročníku se skutečně potýkají s potížemi a Bernie Ecclestone se tentokrát ve svém přesvědčení o záměrném klamání Wokingu spletl. Úřadující šampion Hamilton i jeho kolega Kovalainen obsadili pozice až ve druhé desítce. Na poslední chvíli postoupil z nebezpečné zóny Alonso, po uplynutí dvaceti minut skončili debutující Buemi, Piquet, Fisichella, Sutil a nejpomalejší Bourdais.
Hamilton z vozu vystoupil a v kvalifikaci přes svůj postup nepokračoval. Důvod konkrétně nespecifikoval, šlo však o zadní část vozu. Do závodu by měl tedy startovat z patnácté pozice. Druhý díl kvalifikace nepřinesl stejně jako první žádné větší chyby nebo vyjetí z dráhy, opět dominovali piloti týmu Brawn. Znovu byl rychlejší veterán Barrichello, ačkoliv Button svoji ztrátu z první části redukoval. Třetí skončil Vettel. Druhá část kvalifikace byla pohromou velkých jmen. Do Top10 nepostoupili Heidfeld, dvojnásobný šampion Alonso, Nakajima, Kovalainen a obhájce titulu Hamilton. V případě japonského jezdce jde o překvapení, neboť dosud držel v Melbourne s respektovaným týmovým kolegou Rosbergem krok poměrně úspěšně.
Závěrečná třetí část slibovala průběžným zlepšováním všech jezdců dramatické finále, které se také dostavilo. Suverénním letmým kolem si vybojoval pole position Jenson Button. Se ztrátou tří desetin kvalifikoval do první řady druhý vůz Brawn Barrichello. Každým posledním průjezdem se měnilo pořadí na startovním roštu. Druhou řadu nakonec vybojoval talentovaný Vettel s Red Bull a prosadil se i Kubica čtvrtým časem. Třetí řada patří Rosbergovi a Glockovi, přitom ztráta na Kubicu byla měřena v tisícinách vteřiny. Za očekáváním zůstaly časy Ferrari.
Zítra nás čeká nepochybně zajímavý závod, neboť za možná až příliš suverénními Brawny je konkurence velmi vyrovnaná. Start GP Austrálie je naplánován na 8:00 SEČ, ale pozor na posun času o hodinu dopředu!Velká cena Austrálie, kvalifikace: 1. Button (Brit./Brawn) 1:26,202 2. Barrichello (Braz./Brawn) 1:26,505, 3. Vettel (Něm./Red Bull) 1:26,830, 4. Kubica (Pol./BMW Sauber) 1:26,914, 5. Rosberg (Něm./Williams) 1:26,973 6. Glock (Něm./Toyota) 1:26,975, 7. Massa (Braz./Ferrari) 1:27,033, 8. Trulli (It./Toyota) 1:27,127, 9. Räikkönen (Fin./Ferrari) 1:27,163, 10. Webber (Aus./Red Bull) 1:27,246.Zpravodajství z GP Austráílie sledujte na www.f1news.cz
Související
Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
OBRAZEM: Velká cena Rakouska F1 zachycena objektivem našeho fotoreportéra
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
včera
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
včera
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
včera
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
včera
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
včera
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
včera
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
včera
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
včera
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
včera
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
včera
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
včera
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
včera
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
včera
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
Americký prezident Donald Trump v úterý večer oznámil, že dosáhl dohody o čtrnáctidenním příměří s Íránem. Toto rozhodnutí přišlo jen hodinu před vypršením jeho vlastního ultimáta, které stanovil na osmou hodinu večerní východoamerického času. Prezident na sociálních sítích uvedl, že po tuto dobu pozastavuje veškeré útoky a bombardování, přičemž zdůraznil, že klid zbraní musí být oboustranný.
Zdroj: Libor Novák