F1: Mercedes ovládl i Čínu, Alonso třetí, Vettel musel pustit Ricciarda

Šanghaj - V Číně vládl stejně jako v předchozích třech závodech opět Mercedes. Hamilton tak poprvé v kariéře získal třetí vítězství v řadě. Alonso vybojoval první pódium sezóny. Zajímavá byla týmová režie u Red Bullu.

Deník Shopaholičky

Všichni piloti úspěšně vyrazili do zaváděcího kola. Na startu nechybí ani Maldonado, který včera v kvalifikaci vůbec nevyjel na trať. Menší problém má však Rosberg jehož inženýři nedostávají z vozu žádná telemetrická data.

Hamilton bezpečně udržel první místo. Výborně vyrazil Massa, který se však hned na startu dostal do kontaktu s Alonsem. Massa se posunul na páté místo, Alonso je třetí. Až na sedmé místo se propadl Nico Rosberg.

Vettel se dostal před svého týmového kolegu a je druhý. Ricciardo se naopak propadl až na čtvrté místo. Výrazně se propadl Bottas, který nyní bojuje s Räikkönenem o deváté místo.

Bottas je rychlejší než Räikkonen a posouvá se navíc i před osmého Grosjeana.

Rosberg se dostal před Massu a je pátý. Na čele mezitím ujíždí Hamilton, který už vede o více než tři a půl vteřiny.

Nejrychlejší kola nyní zajíždí Hamilton a Rosberg. Třetí nejrychlejší je, ale překvapivě Alonso, který už se nalepil na Vettela a bude útočit na jeho druhou pozici.

Jako první zamířil do boxů poslední Sutil a byl zatlačen do garáže. V závodě už tak máme jen 21 vozů.

Do boxů zamířil také patnáctý Button, který se nemůže dostat přes pomalejší vozy.

Sedmý Hülkenberg už je nalepen těsně za Massou a zjevně si připravuje pozici na předjetí. Rosberg je zase těsně za čtvrtým Ricciardem.

Do boxů kvůli výměně pneumatik míří v 11. kole Massa a Räikkonen. U Massy nastaly velké komplikace. Zadní pneumatiky nebyly vůbec připravené a levá zadní pneumatika navíc nechtěla povolit. Massa přišel minimálně o 20 vteřin a  výrazně se propadne!

V boxech byl ve 12. kole Alonso a Hülkenberg, u obou se vše obešlo bez problémů. O kolo později si pro čerstvé pneumatiky zajel Vettel i u něho se vše obešlo bez problémů, na výjezdu z boxů ho však předjel Fernando Alonso!

Ze třetího místa jel pneumatiky měnit Rosberg a vrátil se sedmý.

Ricciardo zatím nezajel pro nové pneumatiky a je druhý. Je však o vteřinu a půl na kolo pomalejší než Alonso s Vettelem, kteří ho tak velmi rychle dotahují.

Ricciardo bez problémů zvládl výměnu pneumatik, vrací se však až pátý za Rosbergem. Vettel mezitím dostal informaci, že mu chybí výkon a nemá útočit na druhého Alonsa.

Hamilton vede o 31 vteřin a v 17 kole míří poprvé do boxů. Zde se vše obešlo bez problémů a britský pilot si tak své umístění udrží.

Mezi jezdci se nyní vytvořili dvou až tří vteřinové mezery. Nejzajímavější je nyní souboj o 11. místo mezi Buttonem a rychlejším Kvyatem.

Alonso ždímá ze svého Ferrari maximum a je nyní jen o pět vteřin za Hamiltonem, ten však od své zastávky v boxech zajíždí rychlejší kola. Na Vettel má Alonso náskok už 3,5 vteřin.

Se spotřebou paliva je na tom zatím logicky nejlépe Hamilton, který si může dovolit jet hospodárně. Ze zbytku pole šetří palivo nejlépe Alonso.

Souboj o třetí místo kolo na kolo předvedli Rosberg s Vettelem v zatáčkách před a za cílovou rovinkou. Výhodu kvalitnějšího vozu bez zaváhání využil Rosberg a je třetí o šest vteřin za Alonsem. Na Vettela útočí ještě pátý Ricciardo, je však opatrnější než Rosberg a bude si muset připravit kvalitnější pozici.

Vettel dostává příkaz, aby před sebe pustil rychlejšího Ricciarda! Hořká pilulka pro německého mistra světa.

Vettel se více než jeden okruh předjetí bránil a Ricciardovi uvolnil místo na trati až v závěru cílové rovinky poté, co Ricciardo získal výhodu díky použití DRS. Těšme se, co nám k tomu Vettel řekne po závodě.

Ve 26. kole má Hamilton na Alonsa jedenácti vteřinový náskok. Za Alonsem už je naopak díra jen 5 vteřin a Rosberg ju neustále zmenšuje.

Piloti dnes předvádí velmi zodpovědný závod a jejich monoposty se zatím zdají velmi spolehlivé, v závodě tak stále pokračuje 21 vozů Jediným odstoupivším je stále Sutil.

Grosjeanovi nefunguje čtvrtá převodový stupeň, v důsledku toho se podíval mimo trať a nyní jede mimo ideální stopu. Nyní zřejmě zamíří přímo do garáže.

Rosberg se ve 31 kole dostává těsně za Alonsa. Pro Španěla bude udržení pozice velmi těžké, nebo spíše absolutně nemožné.

Boxy společně navštívili Bottas, Hülkenberg a Räikkönen, drobné potíže měl opět Williams, ale tentokrát ztratil maximálně několik desetin.

Alonso zamířil ve 34. kole do boxů a pustil před sebe Rosberga. Zastávka se obešla bez problémů.

Vettela teď na trati předjel Kobajaši, který byl o kolo zpět, ale má čerstvější pneumatiky. Vettel se hodně zlobí a raději zamířil do boxů, vrátil se na pátém místě za Alonsem.

Na trati nyní neprobíhá žádný zajímavý souboj. Nejrychlejší kolo drží již od 32. kola Peréz časem 1:42,228.

O čtrnácté místo nyní bojuje Gutierréz a Maldonado. Bude se opakovat kolize z Bahrajnu?

Rosberg se kvůli sjetým pneumatikám na chvíli podíval mimo trať  a raději zajel do boxů, z těch se vrátil až šest vteřin za Alonsem. Klidnou zastávku má za sebou Hamilton, který už si vítězství v posledních 17 kolech asi pohlídá.

Rosberg zajíždí nejrychlejší kola a velmi rychle likviduje rozestup mezi ním a Alonsem.

Vergne s Magnussenem bojují o 12. místo nějakých osm vteřin od bodovaných umístění. Alonso a Rosberg zatím připravují svůj souboj o druhé místo. Nyní o kolo předjeli Massu, jejich rozestup je něco málo přes jednu vteřinu.

Rosberg se absolutně bez problémů dostal před Alonsa a to jen s využitím maximální rychlosti vozu. Motory Mercedesu jsou úplně jiná liga než motory Ferrari, to musí být pro Alonsa velmi frustrující.

Devět kol před cílem je na tom s palivem suverénně nejlépe Hamilton. Ostatní jsou na tom zhruba stejně, jen Red Bull má o něco vyšší spotřebu než zbytek pole.

Situace na trati je nyní absolutně klidná, možná se pro nás, ale připravuje ještě souboj o třetí místo. Šest kol před koncem začíná Ricciardo po desetinkách stahovat náskok Alonsa, který nyní čítá nějakých 4,6 vteřiny.

Bottas rychle dotahuje šestého Hülkenberga, otázkou však je jestli se během poslendních tří kol stihne dostat do kontaktu. Mezitím se zdá, že k souboji o třetí místo mezi Alonsem a Ricciardem už nedojde, rozestup je stále více než tři vteřiny.

Hamilton je v posledním kole a vyhraje o víc než čtvrt minuty. Ricciardo ani Bottas už na soupeře před sebou nic nevymyslí.

Vítězem VC Číny se stal Lewis Hamilton. Za ním dokončil Nico Rosberg. První pódium pro Ferrari letos získal Alonso. Čtvrtý Ricciardo, pátý Vettel, šestý Hülkenberg, sedmý Bottas, osmý Räikkönen, devátý Peréz a poslední na bodech Kvyat.

Výsledky GP Číny zde

Deník Shopaholičky

Související

Formule 1 VC Rakouska 2025 Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Velká cena Rakouska F1 zachycena objektivem našeho fotoreportéra

Velká cena Rakouska Formule 1 je pro české a slovenské fanoušky téměř domácím závodem, a není proto žádným překvapením, že na malebný okruh Red Bull Ring dorazilo množství příznivců motorsportu právě z našich krajin. My jsme u toho samozřejmě nemohli chybět.

Více souvisejících

Formule 1 Lewis Hamilton Sebastian Vettel (F1)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Prezident Trump

Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa zveřejnili novou Národní bezpečnostní strategii, která obsahuje výbušné tvrzení. Dokument viní Evropskou unii a migrační politiku z hrozícího a totálního kulturního rozpadu starého kontinentu. Strategie tvrdí, že ekonomické problémy Evropy jsou „zastíněny reálnou a mnohem drastičtější vyhlídkou civilizačního vymazání“ během příštích dvaceti let.

před 30 minutami

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik

Jihočeský hejtman Martin Kuba domluvil odchod z ODS s pravděpodobně budoucím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Promluvil o tom v pořadu Osobnost Plus politický analytik Bohumil Pečinka. Z čela ODS brzy odejde dosavadní předseda vlády Petr Fiala, a právě Kuba byl jedním z favoritů na jeho nástupce. Jeho krok jen potvrzuje, že občanští demokraté před sebou mají velmi náročné období.

před 58 minutami

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že spojenci zůstanou pevní ve svém závazku podporovat Ukrajinu. Rutte v Bruselu na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničí Aliance přivítal jednání o mírovém plánu pro Ukrajinu, která probíhají za účasti Spojených států. Zároveň však zdůraznil, že podpora Kyjevu nesmí polevit.

před 1 hodinou

Vánoce

Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů

Mluvčí Generálního štábu Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, na co by si lidé měli dávat pozor během období adventu a Vánoc. Upozornila na základní pravidla, jak požárům předcházet, jak se chovat v případě zahoření elektroniky a jakým způsobem správně hasit vzniklý oheň. „Nejdůležitější je nezpanikařit a zachovat klid. K tomu klidu přispěje i to, že jsme na možnost požáru připravení – víme například, kde máme hasicí přístroj a jak ho použít, abychom nemuseli studovat návod až ve chvíli, kdy hoří,“ říká.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska

Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.

před 4 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

před 6 hodinami

Filip Turek

S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum

Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí. 

před 7 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu

Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

před 8 hodinami

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem

Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.

včera

Vladimir Putin

Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin

Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.

včera

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil ve čtvrtek v podvečer na sociálních sítích ve videozprávě, že se nevratně vzdá svého holdingu Agrofert. Tímto krokem hodlá natrvalo vyřešit svůj střet zájmů, aby mohl být jmenován předsedou vlády. Babiš zdůraznil, že voliči rozhodli o jeho osudu v nedávných volbách a že by si připadal jako zrádce, kdyby se po vítězství stáhl z politiky a zanechal hnutí ANO.

včera

Pete Hegseth

New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha

Deník The New York Times podává žalobu na Ministerstvo obrany USA kvůli novým, přísným omezením přístupu pro novináře, která Pentagon zavedl. Žaloba míří na Ministerstvo obrany, ministra Peta Hegsetha a hlavního mluvčího Pentagonu, Seana Parnella, a má za cíl zrušení říjnové politiky. Kvůli těmto restrikcím museli reportéři akreditovaní v Pentagonu odevzdat své novinářské průkazy.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony

Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.

včera

Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér

Belgický premiér Bart De Wever prohlásil, že je "naprostá iluze" věřit, že by Rusko mohlo ve válce na Ukrajině prohrát. Jeho nedávné komentáře, které odhalují hluboké neshody mezi evropskými lídry, zazněly v pondělí na akci deníku La Libre. Premiér si stěžoval na "neuvěřitelný" tlak ohledně otázky využití zmrazených ruských aktiv.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy