Kvalifikace ME: Nizozemci vyhráli nad Lotyšskem, Turci rozhodli duel s Kazachy až v závěru

Riga - V pátek večer se po delší pauze opět přihlásila ke slovu kvalifikace na fotbalové mistrovství Evropy v roce 2016, které se bude konat ve Francii. Svoje zápasy kromě českého národního týmu, jenž hrál na Islandu (1:2 pro Island), hráli i Nizozemci, kteří pro změnu nastoupili na trávník v lotyšské Rize. Díky výhře 2:0 se dostali reprezentanti ze země tulipánů na třetí místo v tabulce skupiny A, jsou hned za druhými Čechy. Další zápas této skupiny se hrál v Kazachstánu, kde tamní fotbalová reprezenbtace přivítala Turecko. To mělo v zápase hned několik velikých příležitostí, nakonec však rozhodl jediný gól až sedm minut před koncem. K vidění byl také duel skupiny H mezi Chorvatskem a Itálií, ve skupině B se pak na první místo dostal Wales, když díky gólu Garetha Balea vyhrál nad Belgií 1:0.

To, že jsou Nizozemci v duelu s Lotyšskem jasným favoritem, tak to ukazovali všem přítomným fanuškům, kteří zavítali do lotyšského hlavního města hned od úvodních minut. V prvním poločase tohoto zápasu měli hosté hned několik velkých šancí k tomu, aby otevřeli skóre utkání. Nejprve Sneijder trefil tyč, následně měl několik příležitostí Depay i Willems, všechny jejich pokusy ale ddokázal gólman Vanins pochytat.

Na první gól si tak fanoušci museli počkat až do 67. minuty, kdy rozvlnil síť Wijnaldum, jenž chvíli před tím vystřídal Van Persieho. Tomu se tak nepodařilo vstřelit jeho vytoužený jubilejní 50. gól v reprezentaci. V 71. minutě zápasu pak vstřelil druhou branku Narsingh, který se tak radoval z reprezentačního gólu radoval poprvé od září 2012. Nizozemsko tak vyhrálo v Lotyšsku 0:2.

Co se týče dalšího duelu skupiny A mezi Kazachstánem a Tureckem, tak lépe začal domácí kazašský celek, jehož první velká šance byl byl brejk, ovšem neúspěšný a tak v následujících minutách  hráli především hosté. Ještě v prvním dějství se uskutečnila jedna velká turecká šance, když se individuální akcí blýskl Turan, jenže ten gólmana Pokatilova nepřekonal. I po obrátce byli aktivnější turečtí fotbalisté. Například v 72. minutě zápasu trefil Yilmaz tyč a tak se na jediný gól duelu čekalo do 83. minuty, kdy z otočky krásnou střelou překonal kazašského gólmana Turan.

Bale posunul Wales gólem proti Belgii na vedoucí pozici

V rámci skupiny B došlo k rošádě Walesu a Belgie na vedoucí pozici, neboť oba tito soupeeři se zrovna v pátek spolu utkali. Pro největší hvězdu Walesu Garetha Balea to byl jubilejní padesátý reprezentační zápas a byl pro něj zápas velmi zvláštní. Vstřelil sice jediný gól tohoto utkání a to ve 25. minutě a stal se tak prvním velšským fotbalistou, který se v rámci jedné kvalifikace trefil pětkrát. Ke konci zápasu však musel střídat a to proto, že se zranil.

V dalším utkání této skupiny se proti sobě střetli fotbalisté Kypru a Andorry. Ta nakonec opět prohrála a to popadesáté v řadě. Andorra, která hrála doma, sice vedla, když si nešťastně vstřelil vlastní gól Dosa Júnior. A stalo se tak už ve druhé minutě. Hosté ale měli v sestavě Mitidise, jenž si teprve jako druhý kyperský fotbalista v historii připsal hattrick v soutěžním zápase. Ve třetím posledním duelu skupiny B nastoupila Bosna a Hercegovina proti Izraeli, v tomto zápase se jednak dvakrát trefil Višča, jednu branku pak přidal Džeko.

Chorvatsko remizovalo ve šlágru dne s Itálií, na jeho hřišti byl ale skandál

Šlágrem dne byl duel skupiny H mezi Chorvatskem a Itálií, ovšem byl poněkud kuriózní. Jednak se odehrál bez fanoušků, neboť byli Chorvaté takto potrestáni kvůli předešlému řídění svých fanoušků. Chorvatsku však hrozí další trest od UEFA i po tomto zápase, neboť jak se posléze zjistilo, na hrací ploše byl vysekaný nebo namalovaný hákový kříž. Zajímavé věci se jinak děly na chorvatském pažitu, když se po sedmi minutách hry kopala penalta, ovšem tu Mandžukič neproměnil. Po chvíli ale ten samý hráč zakončil následující protiútok. Chvíli před tím se ale mohli radovat Italové, gól El Shaarawyho ale neplatil kvůli ofsajdu. Ve 36. minutě pak byla písknuta ve Splitu i penalta ve prospěch Itálie a ta na rozdíl od té chorvatské byla proměněna. Konkrétně se z gólu radoval Candreva. Duel tak skončil nerozhodně 1:1.

V dalších zápasech překvapivě bezbrankově remizovalo na domácí půdě Norsko s Ázerbajdžánem a Malta doma pro změnu prohrála s Buulharskem 0:1.

Konečné výsledky kvalifikace na mistrovství Evropy v roce 2016 ve Francii (12.6.2015):

SKUPINA A:

Kazachstán - Turecko 0:1Branka: 83. Turan

Lotyšsko - Nizozemsko 0:2Branky: 67. Wijnaldum, 71. Narsingh

SKUPINA B:

Andorra - Kypr 1:3Branky: 2. Dosa Júnior (vl.) - 13., 45. a 53. Mitidis

Wales - Belgie 1:0Branka: 25. Bale

Bosna a Hercegovina - Izrael 3:1Branky: 42. a 75. Višča, 45.+2. Džeko (z pen.)

SKUPINA H:

Norsko - Ázerbájdžán 0:0

Chorvatsko - Itálie 1:1Branky: 11. Mandžukič - 36. Candreva (z pen.)

Malta - Bulharsko 0:1Branka: 56. Popov

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Fotbal

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Lebka svaté Zdislavy, ilustrační fotografie.

Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy

Církev prozradila, jaký bude další osud lebky svaté Zdislavy, která se v květnu na krátkou dobu ocitla v rukou zloděje. Vzácná relikvie má být vystavena pouze při sobotní pouti. Následně se vrátí do hrobu. Oznámil to pražský arcibiskup Stanislav Přibyl. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU

Jedna z českých vysokých škol bude mít nové nejvyšší vedení. Prezident Petr Pavel v úterý vyhověl návrhu akademického senátu a odvolal rektorku Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Barbaru Marii Willi. Ve funkci byla teprve od ledna.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Evropský parlament

Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta

Evropská unie zvažuje, že by budoucím členským státům na několik let odepřela právo veta. Tento krok má učinit rozšiřování unijního bloku politicky přijatelnějším v době, kdy se unie snaží o přijetí nových zemí ještě před koncem tohoto desetiletí. Podle plánů, kterými se zabývá Evropská komise, by kandidátské státy, jako je Moldavsko nebo země západního Balkánu, po svém vstupu do EU automaticky nezískaly právo vetovat zahraničněpolitická rozhodnutí či jiné záležitosti schvalované jednomyslně, například otázky zdanění.

před 7 hodinami

Modžtaba Chámeneí

V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí

Teherán oficiálně zkritizoval Washington za to, že v uplynulých dvou dnech narušil dohodnutý klid zbraní v provincii Hormozgán. Podle vyjádření íránské diplomacie nesou Spojené státy stoprocentní vinu za veškeré dopady těchto neodůvodněných útoků. Íránská vláda vzkázala, že při ochraně své suverenity nehodlá ustupovat a na napadení adekvátně odpoví.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie

Šestnáct stadionů, tři země, jeden šampionát. Fotbalové MS bude od 11. června do 19. července největší fotbalovou show, jakou svět kdy viděl. A arény, ve kterých se odehraje, tomu plně odpovídají. Koho zajímá nejen místo konání nadcházejícího šampionátu, ale chce mít přehled také o kurzech, najde vše na jednom místě u Fortuny.

před 8 hodinami

Feri, Dominik (TOP 09)

Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení

Okresní soud v Teplicích vyhověl žádosti bývalého poslance Dominika Feriho o podmíněné propuštění na svobodu. Někdejší politik TOP 09 si odpykal dvě třetiny z tříletého trestu, který mu justice vyměřila za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění. Rozhodnutí soudu je pravomocné, jelikož si proti němu odsouzený ani státní zástupce nepodali stížnost, a Feri tak opustí brány teplické věznice ještě dnes.

před 9 hodinami

Petr Pavel a Andrej Babiš se setkali na novoročním obědě. (7.1.2025)

Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO

Prezident Petr Pavel potvrdil, že má již kompletně vypracovanou kompetenční žalobu pro případ, kdy by se mu kabinet pokusil znemožnit účast na červencovém summitu NATO, který hostí Ankara. Hlava státu nicméně vyjádřila naději, že tento právní krok nakonec nebude nutné uplatnit. Prezident nyní očekává rozhodnutí vládního zasedání plánovaného na 8. června, které by mělo o složení české delegace definitivně rozhodnout, jak dříve avizoval předseda vlády Andrej Babiš.

před 10 hodinami

Marco Rubio

Kde je slibovaná dohoda s Íránem? Potrvá to, přiznal Rubio

Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že Spojené státy a Írán budou pravděpodobně potřebovat ještě několik dní na to, aby dosáhly dohody o ukončení vzájemného válečného konfliktu. Toto prohlášení výrazně tlumí naděje na rychlé vyřešení vojenského střetu, který začal před třemi měsíci. Rubio novinářům sdělil, že prezident Donald Trump má jednoznačný zájem na uzavření dohody, avšak bude se jednat buď o dohodu dobrou, nebo o žádnou. Vyjednání takového výsledku ovšem podle šéfa americké diplomacie může ještě chvíli trvat.

před 11 hodinami

dron MQ-9 Reaper

Írán pálil po americké stíhačce a sestřelil dron. Za nové nálety hrozí odvetou

Íránské islámské revoluční gardy (IRGC) v úterý oznámily, že jejich jednotky protivzdušné obrany zahájily palbu na stíhací letoun v íránském vzdušném prostoru a úspěšně sestřelily americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. K tomuto prudkému vyostření situace došlo bezprostředně poté, co Teherán pohrozil odvetou za nové americké nálety v oblasti Hormuzského průlivu. Náhlá vojenská eskalace vážně ohrožuje křehké příměří, které mezi Washingtonem a Teheránem panovalo, přičemž obě strany se nyní nacházejí v situaci zvýšeného napětí.

před 11 hodinami

WHO

CNN: Trumpova administrativa zakázala klíčovým lékařským pracovníkům v USA mluvit s WHO

Klíčoví američtí představitelé zodpovědní za vedení výzkumu infekčních onemocnění dostali zákaz mluvit přímo se Světovou zdravotnickou organizací, což je efektivně vyřadilo z globálních diskusí o epidemiích. Podle uniklých dokumentů a svědectví několika zdrojů webu CNN vydala Trumpova administrativa směrnici, která zakazuje pracovníkům Národního institutu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) komunikovat s touto mezinárodní organizací. Tento federální úřad přitom po celá desetiletí vedl doktor Anthony Fauci a hrál zásadní roli při vývoji léků pro krizové stavy veřejného zdraví, včetně onemocnění HIV či covidu-19.

před 12 hodinami

Zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny.

Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci

Rusko pohrozilo zahájením nové vlny systematických úderů na Kyjev, k čemuž přistoupilo jen několik dní poté, co na ukrajinské hlavní město podniklo jeden z největších útoků od začátku války. Ruské ministerstvo zahraničí ve svém oficiálním prohlášení specifikovalo, že tyto nové útoky budou cílit na rozhodovací centra a velitelská stanoviště a rovněž na zařízení sloužící k výrobě bezpilotních letounů přímo ve městě. Moskva v této souvislosti vyzvala cizí státní příslušníky a diplomaty, aby opustili Kyjev co nejdříve, a zároveň varovala tamní občany, aby se nezdržovali v blízkosti administrativních a vojenských budov.

před 13 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Zdravotníci nestíhají. Ebola se šíří rychleji, než jak postupují záchranné práce, přiznává WHO

Světová zdravotnická organizace varovala, že současná epidemie eboly se šíří rychleji, než jak postupují záchranné práce, a sousední státy Demokratické republiky Kongo jsou kvůli této chorobě vystaveny vysokému riziku. Generální ředitel organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že se operace sice naléhavě rozšiřují, ale nákaza je v tuto chvíli napřed, pročež vyzval okolní země k okamžité akci. Během internetového jednání Africké unie o probíhající epidemii rovněž oznámil, že dosud bylo zaznamenáno 220 podezřelých úmrtí, a dodal, že v úterý odcestuje do Konga společně s Chikwem Ihekweazem, výkonným ředitelem programu pro mimořádné události v oblasti zdraví.

před 14 hodinami

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

USA opět zaútočily na Írán

Spojené státy americké provedly nové vojenské údery v jižním Íránu, kde se zaměřily na íránská raketová stanoviště a čluny, které se pokoušely rozmístit miny. Americké ústřední velitelství v oficiálním prohlášení uvedlo, že tyto akce byly podniknuty v rámci sebeobrany s cílem ochránit vlastní jednotky před hrozbami ze strany íránských sil. Mluvčí ústředního velitelství kapitán Tim Hawkins upřesnil, že americká armáda pokračuje v obraně svých sil a zároveň zachovává zdrženlivost během stávajícího příměří mezi oběma zeměmi.

před 15 hodinami

včera

Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize

Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy