Jablonec nad Nisou - Ve čtvrtek se po odvetách 4. předkola Ligy mistrů UEFA, které byly na programu v úterý a ve středu, přihlásily ke slovu i odvety 4. předkola Evropské ligy UEFA, ve kterých jsme mohli sledovat hned čtyři české zástupce: Jablonec, Liberec, Spartu a Plzeň. Zatímco v Jablonci, kde hostili věhlasný Ajax Amsterdam, se nakonec z postupu do vysněných základních skupin Severočeši neradovali a přitom měl Jablonec na to, aby ještě dvojzápas s Ajaxem zdramatizoval. V základních skupinách tak budou k vidění nakonec tři české kluby, a je tomu tak vůbec poprvé od roku 2008, kdy vznikl tento formát Evropské ligy. Sparta ve švýcarském Thunu zažila bláznivou přestřelku, ale i výsledek 3:3 znamenal nakonec postup vzhledem k výhře Sparty 3:1 z minulého týdne, Liberec ve Splitu vyhrál stejným výsledkem jako doma před týdnem 0:1 a Plzeň s Vojovodinou Novi Sad na srbském pažitu vyhrála 0:2.
Jablonec neproměnil penaltu, ani nevyužil přesilovku
V úvodní části prvního poločasu odvety mezi Jabloncem a Ajaxem Amsterdam předváděl severočeský celek podobně odvážný fotbal proti nizozemskému věhlasnému soupeři, jaký předváděl i před týdnem v samotném Amsterdamu. A taky byla k vidění kvalitní obranná hra Jablonce, se kterou měli hosté zpočátku problémy. Za celých prvních pětačtyřicet minut se totiž dostali hosté pouze do jediné příležitosti, v té byl Veltman, jenž se nečkaně osamocen objevil po rozehrání rohového kopu. Balón ale naštěstí pro domácí netrefil tak, jak si představoval. Druhé dějství přineslo rozhodně více zajímavých akcí a to na obou stranách. V 56. minutě pak sudí odpískal pokutový kop ve prospěch domácích, když zahrál v šestnáctce hostí rukou Riedewald, penaltu následně zahrával Greguš, ovšem ten se nakonec z gólu neradoval, neboť trefil levou tyč amsterdamské svatyně. Chvíli poté uviděl červenou kartu Bazoer a vypadalo to, že by snad mohl Jablonec ještě něco s odvetou udělat. Jenže přesilovku jablonečtí nevyužili a to i proto, že Tecl hlavičkoval z hranice malého vápna tak, že nechal vyniknout hostujícího gólmana. Zápas skončil bezbrankovýým výsledkem a vzhledem k výhře Amsterdamu 1:0 z minulého týdne, postupují dál právě amsterdamští.
Tři branky dala, tři branky inkasovala. Sparta přesto postoupila
Před týdnem doma vyhrála pražská Sparta nad švýcarským Thunem 3:1, tedy docela slušný náskok. A slušně začala Sparta i ve Švýcarsku na umělé trávě, když se po deseti minutách hry k centru zprava rozhodl Bořek Dočkal, mimochodem autor dvou branek z prvního zápasu, tento centr byl pak tečován švýcarským obráncem tak nešťastně, že z toho byl nakonec vlastní gól a vedení Pražanů 0:1. Z gólu na 0:2 se ve 21. minutě zápasu radoval Hušbauer, ovšem ten musel krátce po své trefě střídat. Thun však ještě před odchodem do kabin na poločasovou přestávku snížil, když se trefil Ferreira a druhou branku hostů pak na začátku druhé půle přidal Munsy a Sparta tak opět opakovala to, co ve 3. předkole Ligy mistrů s CSKA Moskva, ztratila slibné vedení a opět inkasovala celkem dost branek. Tentokrát byl však na konci postup do základních skupin a to i poté, co nejprve vrátil Spartě vedení po standardce, kterou zahrával Dočkal, Costa, a na konečných 3:3 pak upravil Ferreira, který tak vstřelil svou druhou branku v zápase. V závěru pak ještě uviděl červenou kartu Breznanik.
Slovan Liberec zavítal na stadion chorvatského celku Hajduku Split. Připomeňme, že před týdnem vyhrál Liberec na svém hřišti 1:0 a i odvetný zápas skončil tímto hubeným výsledkem. A to poté, co se ve 22. minutě trefil do šibenice Josef Šural. Prakticky celý duel nebylo na domácích hráčích vidět nějaká hodně velká aktivita a jediná příležitost z jejich strany byla k vidění až v závěru utkání, kdy Roguljič trefil břevno. Liberec je tak dalším českým účastníkem v základních skupinách Evropské ligy.
Poslední český zástupce v play off Evropské ligy byla Viktoria Plzeň, která si odvezla do Srbska, kde se střetla s Vojvodinou Novi Sad, třígólový náskok díky výhře 3:0. Už po 18 minutách hry se mohli Západočeši prohrávat, ovšem naštěstí Ivanovičova trefa mířila pouze do tyče, o minutu později pak přišel kontr na druhé straně, po kterém si nešťastnou vlastní branku vstřelil Djurič, který si srazil do sítě Limberského centr zleva. Krátce po obrátce už mohla Plzeň vést o dvě branky. Opět byl na začátku všeho centr Davida Limberského, následnou Kopicovu hlavičku však vychytal gólman Žakula. Druhou branku nakonec přidal Ďuriš, jenž se poslední dobou na západě Čech rozstřílel. Duel tak nakonec skončil výhrou 0:2 pro Plzeň ,která tak v Evropské lize doplní Spartu a Liberec.
Los základních skupin Evropské ligy se koná v Monaku v pátek odpoledne.
Evropská fotbalová liga, odvety play off (27.8.2015):
Jablonec - Ajax 0:0
První zápas: 0:1 (postupuje Ajax)
Thun - Sparta 3:3Branky: 33. a 81. Ferreira, 50. Munsy, - 10. Dočkal, 21. Hušbauer, 71. CostaPrvní zápas: 1:3 (postupuje Sparta Praha)
Hajduk Split - Liberec 0:1Branka: 23. Šural První zápas: 0:1 (postupuje Liberec)
Vojvodina - Plzeň 0:2Branky: 19. Djurič (vl.), 60. ĎurišPrvní zápas: 0:3 (postupuje Plzeň)
Související
Fotbalisté Plzně trápili Lazio. O postupu Italů rozhodla gólová technologie
Plzeň dvakrát v zápase s Frankfurtem prohrávala. V závěru dvěma brankami šokovala soupeře
Evropská liga (fotbal) , FK Jablonec , Fotbal
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 2 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém vánočním projevu vyslal světu i Kremlu velmi silný vzkaz, ve kterém se zdánlivě vyjádřil k osudu Vladimira Putina. V emotivním videu Zelenskyj prohlásil, že i když Rusko přineslo Ukrajině nesmírné utrpení, nedokázalo zlomit jednotu ani víru ukrajinského národa. V narážce na ruského vůdce uvedl, že v myslích mnoha lidí dnes rezonuje jediné přání, aby onen původce zla zahynul, ačkoliv v modlitbách k Bohu Ukrajinci žádají o něco vyššího – o mír, za který bojují a který si zaslouží.
Zdroj: Libor Novák