Monako - V Monaku se během pátečního odpoledne rozlosovaly skupiny Evropské ligy UEFA a poté, co ve čtvrtek postoupily do hlavní fáze této soutěže tři české kluby, čekaly na své soupeře následující mužstva: Sparta Praha, Viktoria Plzeň a Slovan Liberec. A dočkaly se hodně kvalitních soupeřů. Například na pražskou Letnou zavítá na podzim německé Schalke, na západ Čech do Plzně bude pro změnu přicestuje "žlutá ponorka", tedy španělský Villarreal a svěřenci kouče Jindřicha Trpišovského, tedy fotbalisté Liberce, si poměří síly s Marseille či s portugalskou Bragou.
České kluby se před losem bály hlavně toho, aby k nim do skupiny nebyl přilosován ázerbajdžánský celek Gabala a to hlavně z důvodu dalekého cestování. To se našim zástupcům splnilo, jinak můžeme říct, že čeští fanoušci rozhodně nebudou ochuzeni o kvalitní evropské soupeře, ovšem i přesto by mohly i při troše štěstí naše celky ze svých skupin postoupit.
Pokud zůstaneme u štěstí, tak to budou nejvíce zřejmě potřebovat liberečtí, ke kterým byli nalosováni do skupiny asi nejtěžší soupeři, těmi jsou francouzské Marseille, portugalská Braga a nizozemský Groningen. Libereckým na rozdíl od ostatních českých účastníků této soutěže tak odpadla cesta na východ Evropy. Zatímco Marseille byla vytáhnuta z prvního koše, kam se dostala jen tak tak, tak naopak Braga byla tím nejtěžším možným soupeřem z koše číslo 2. S tímto portugalským celkem se už v minulosti Severočeši jednou střetli a to konkrétně v roce 2006 ještě v tehdejším Poháru UEFA. A zápas tenkrát Liberec nezvládl, prohrál vysoko 0:4.
Sparta hned dvakrát na podzim vyrazí ke Středozemnímu moři, neboť jim do skupiny K byli přilosováni jak kyperský celek APOEL Nikósie, který ve 4. předkole Ligy mistrů překvapivě nestačil na kazašskou Astanu, a také řecký klub Asteras Tripolis. Na Letnou pak poputuje i německé Schalke, jenž má ze všech týmů, které se účastní hlavní fáze této soutěže, nejvyšší koeficient a tudíž se jedná o nejsilnější tým Evropské ligy.
Poslední český účastník letošního ročníku Evropské ligy Viktoria Plzeň. Ta se taktéž může těšit na celkem kvalitního soupeře ato na Žlutou ponorku, tedy španělskému Villarrealu. Dalšími soupeři Plzně ve skupině E pak bude Rapid Vídeň, která ve 3. předkole Ligy mistrů dokázala vyřadit Ajax Amsterdam, a také běloruský Dinamo Minsk.
Připomeňme, že všem třem českým klubům už za postup do základních skupin přiteklo do kas 65 milionů korun. Za vítězný zápas ve skupině pak k těmto penezům přibude 360 000 eur, ze remízu pak do kas přiteče penězovodem od UEFA 120 000 eur. Navíc je tu i šance, že by mohla mít Česká republika od ročníku 2017/2018 svého zástupce v Lize mistrů a to tak, že by do této prestižní soutěže postoupil český mistr přímo. Stejně je tu i šance, že by právě od tohoto ročníku vítěz českého poháru postoupil přímo do základních skupin Evropské ligy. To by však musely Sparta, Plzeň i Liberec během podzimu předvádět skvělý fotbal zakončený skvělými výsledky a nejlépe postupem všech třech týmů do jarní části Evropské ligy.
V Lize mistrů se utká gólman Čech s Bayernem, Maccabi Tel Aviv pro změnu s Chelsea
Už ve čtvrtek se v Monaku losovaly základní skupiny nejprestižnější evropské soutěže, tedy Ligy mistrů UEFA. Arsenal se utkal s německým Bayernem Mnichov v minulosti v rámci této soutěže hned dvakrát a to konkrétně v letech 2013 a 2014, pokaždé však Londýňané na mnichovské fotbalisty nestačily a kvůli nim tak dvakrát v prestižní soutěži skončili. Nyní narazí Arsenal na Bayern hned ve skupině a určitě mu bude chtít oplatit zmíněná vyřazení. Před třemi lety se utkal s Bayernem Čech a to ještě v dresu Chelsea a to ve finálovém duelu Ligy mistrů. Tým Blues tehdy po penaltovém rozstřelu vyhrál. V roce 2013 se Čech, také ještě v Chelsea, utkal s Bayernem ještě v evropském Superpoháru, jenž se tehdy konal v Praze, a tehdy úspěšnější německý celek. Dalšími soupeři Arsenalu ve skupině F Olympiakos Pireus a Dinamo Záhřeb.
Na podzim budou k vidění opravdu velmi atraktivní duely, tak například ve skupině A se utká Paris Saint Germain s Realem Madrid, v nejtěžší skupině D se utkají tito soupeři Juventus Turín, Manchester City, FC Sevilla a Mönchengladbach. Úradující šampion Ligy mistrů FC Barcelona pak byla přilosována do skupiny E, kde se s ní utkají Leverkusen, AS Řím a také BATE Borisov. Přemožitel Vikorie Plzeň Maccabi Tel Aviv se zase pro změnnu utká s londýnskou Chelsea, Portem a Dynemem Kyjev. Další překvapivý účastník hlavní fáze letošního ročníku Ligy mstrů kazašská Astana se pak utká s Benficou Lisabon, Atléticem Madrid a Galatasarayem Istanbul.
Los základních skupin Evropské ligy:
Skupina A:
Ajax (V. Černý), Celtic Glasgow, Fenerbahce (M. Kadlec), Molde.
Skupina B:
Kazaň, Liverpool, Bordeaux (Plašil), Sion.
Skupina C:
Dortmund, PAOK Soluň, Krasnodar, Gabala (Ázer.).
Skupina D:
Neapol, FC Bruggy, Legia Varšava, Midtjylland (Novák).
Skupina E:
Villarreal, Plzeň, Rapid Vídeň, Dinamo Minsk.
Skupina F:
Marseille, Braga, Liberec, Groningen.
Skupina G:
Dněpropetrovsk, Lazio Řím, St. Étienne, Rosenborg.
Skupina H:
Sporting Lisabon, Besiktas, Lokomotiv Moskva, Skënderbeu Korcë (Alb.).
Skupina I:
Basilej (Vaclík, Suchý), Fiorentina, Lech Poznaň, Belenenses.
Skupina J:
Tottenham, Anderlecht, Monako, Karabach Agdam (Ázer.).
Skupina K:
Schalke, APOEL Nikósie, Sparta Praha, Tripolis (Řec.).
Skupina L:
Bilbao, Alkmaar, Augsburg (Morávek), Partizan Bělehrad.
Program základních skupin:
1. kolo (17. září):
19:00 Plzeň - Dinamo Minsk, Liberec - Braga, 21:05 Tripolis - Sparta.
2. kolo (1. října):
19:00 Sparta - APOEL, 21:05 Villarreal - Plzeň, Marseille - Liberec.
3. kolo (22. října):
19:00 Schalke - Sparta, 21:05 Rapid Vídeň - Plzeň, Liberec - Groningen.
4. kolo (5. listopadu):
19:00 Plzeň - Rapid Vídeň, Groningen - Liberec, 21:05 Sparta - Schalke.
5. kolo (26. listopadu):
19:00 Sparta - Tripolis, 21:05 Dinamo Minsk - Plzeň, Braga - Liberec.
6. kolo (10. prosince):
19:00 Plzeň - Villarreal, Liberec - Marseille, 21:05 APOEL - Sparta
Los základních skupin fotbalové Ligy mistrů:
Skupina A: Paris St.Germain, Real Madrid, Šachtar Doněck, Malmö.
Skupina B: PSV Eindhoven, Manchester United, CSKA Moskva, Wolfsburg.
Skupina C: Benfica Lisabon, Atlético Madrid, Galatasaray Istanbul, Astana.
Skupina D: Juventus Turín, Manchester City, FC Sevilla, Mönchengladbach.
Skupina E: Barcelona, Bayer Leverkusen, AS Řím, Borisov.
Skupina F: Bayern Mnichov, Arsenal, Olympiakos Pireus, Dinamo Záhřeb.
Skupina G: Chelsea, Porto, Dynamo Kyjev, Maccabi Tel Aviv.
Skupina H: Zenit Petrohrad, Valencia, Olympique Lyon, Gent.
Související
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
Fotbalisté Plzně trápili Lazio. O postupu Italů rozhodla gólová technologie
Evropská liga (fotbal) , Fotbal
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Policie vyšetřuje požár v Pardubicích. Hlásí se k němu skupina hájící zájmy Palestinců
před 1 hodinou
Dubnové počasí. Teploty budou stoupat, naznačuje předpověď
před 1 hodinou
Pavel přes výhrady podepsal rozpočet. Zodpovídat se bude Babišova vláda
před 2 hodinami
Metro opět staví ve všech stanicích linky B. Českomoravská hlásí otevřeno
před 3 hodinami
Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy
před 4 hodinami
Tragédie v Prostějově. Jeden člověk nepřežil fyzické napadení
před 4 hodinami
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
před 6 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, pak se oteplí
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
Během posledních hodin došlo k výraznému vyostření konfliktu na Blízkém východě, který trvá již téměř tři týdny. Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu, že Spojené státy jsou připraveny zcela zničit ložisko South Pars, což je největší pole zemního plynu na světě. Tato hrozba přišla v reakci na íránské útoky cílící na energetickou infrastrukturu v Kataru.
Zdroj: Libor Novák