Praha - Důležité zářijové duely v rámci kvalifikace na fotbalový evropský šampionát, jenž se koná příští rok ve Francii, se blíží. Nejprve se ve čtvrtek česká reprezentace doma představí proti Kazachstánu, v neděli pak budou hrát svěřenci kouče Pavla Vrby v Lotyšsku. Cílem Pavla Vrby a jeho týmu je samozřejmě zisk šesti bodů z těchto zápasů a to hlavně proto, aby měla před říjnovými těžkými duely proti Turkům a Nizozemcům už klidnou hlavu a nemusela tak právě s těmito silnými soupeři bojovat o postup z kvalifikační skupiny. Pavla Vrbu však před nadcházejícími duely trápí fakt, že mu chybí hned čtyři důležití záložníci ze zdravotních důvodů a nyní k nim mohl přibýt pátý a to Daniel Kolář. Ten měl totiž problémy s ramenem, ovšem během nedělního tréninku rameno vydrželo a tak tedy může být Pavel Vrba v klidu. Nemusí tak místo Koláře na soupisku dopsat například Libora Doška či Romana Bednáře, o kterých se poslední dobu hodně spekulovalo, že se mohli do reprezentačního "áčka" podívat.
Připomeňme, že Pavlu Vrbovi nyní chybí čtveřice následujících záložníků: Tomáš Rosický, Jaroslav Plašil, Václav Pilař a Lukáš Vácha. Všichni jsou po operaci kolena. Jediným záložníkem, který nastoupil v základní sestavě v posledním červnovém kvalifikačním duelu na Islandu, je Bořek Dočkal. „Že jsem zůstal jako poslední mohykán? Moc jsem nad tím nepřemýšlel. Je to především komplikace pro trenéra, navíc nikdo není rád zraněný. A nikde není psáno, že budu hrát. Kouč má pár tréninků na to, aby sestavu promyslel," řekl k tomuto faktu své sparťanský středopolař a pokračoval o tom, že nejvíce bude reprezentaci chybět Rosický. „Pro reprezentaci je pokaždé obrovské oslabení, když nemůže hrát Tomáš Rosický. Svou kvalitou stále dokáže udělat velký rozdíl ve hře. I psychologicky se o něj můžeme opřít, což v těžkých chvílích týmu hrozně pomáhá," řekl konkrétně.
Přidává však, že by mělo mužstvo i za takové situace chybějící hráče nahradit. „Rosa je ztráta velká, ale věřím, že jsme schopní zraněné kluky nahradit. Nebál bych se, do Kazachstánu jsme taky přijeli bez Tomáše - a zvládli zápas dobře," připomněl Dočkal, jenž je nejlepším střelcem národního týmu a právě on by měl společně s kolegou Vladimírem Daridou Rosického, Plašila a další nahradit. „Postově bych si na pozici Tomáše troufl, teď ve Spartě taky spíš nastupuji ze středové pozice. Ale nemám rád slovo nahradit. Tomáše asi ještě pár příštích let budeme hodně těžko nahrazovat," zakončil Dočkal.
Česko hraje zápas s Kazachstánem ve čtvrtek a to od 20:45 v Plzni, v neděli od 18:00 se pak hraje v Lotyšsku.
29. dubna 2026 17:53
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
Související
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
Fotbal , Pavel Vrba (fotbalový trenér) , Daniel Kolář (fotbalista)
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
před 1 hodinou
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
před 1 hodinou
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 2 hodinami
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 3 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 4 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 5 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 5 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 6 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 7 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 8 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 8 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 10 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
Americké ministerstvo obrany hodlá stáhnout asi pět tisíc vojáků z Německa. Oznámilo to poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem. Rozhodnutí přišlo den po Trumpově kritice Merze, upozornila britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková