Praha - I ve 23. kole české fotbalové Synot ligy nebylo o zajímavé výsledky a momenty nouze. Ten nejnečekanější se uskutečnil na Slovácku, kam přijela pražská Sparta, aspirant na ligový titul a papírový favorit tohoto duelu. Jenže všechny papírové předpoklady přišly vniveč, jelikož Sparta, které chyběli někteří hráči buď kvůli zdravotním problémům nebo žlutým kartám, prohrála v Uherském Hradišti 0:2 a výrazně tak ztratila na vedoucí Plzeň. Ta svůj duel v tomto kole proti Jihlavě sice vyhrála 2:0, ale radost z výhry jim kazí hned dvě skutečnosti. Jednak to, že se ji zranil útočník Michal Ďuriš a jednak také to, že se jí poslední dobou nedaří proměňovat penalty, zvláště se to nedaří Danielu Kolářovi. V neděli pak svůj zápas vyhrála pražská Slavia, která se představila na Dukle. Ta i kvůli vlastnímu gólu Štětiny totiž prohrála 0:1.
Značně proměněná sestava pražské Sparty oproti předchozím zápasům se představila v sobotním ligovém duelu na Slovácku. Kromě toho, že do branky nasadil kouč Zdeněk Ščasný gólmana Miroslava Millera (pro něj to byl mimochodem další ligový start po skoro dvou a půl letech) místo Davida Bičíka, jenž nenastoupil kvůli náhlým zdravotním problémům, se do základní sestavy nevešly další tradiční sparťanské opory. Na jihu Moravy se tak neukázali ještě Ondřej Zahustel, Mario Holek, Lukáš Vácha a Martin Frýdek. Svěřenci kouče Svatopluka Habance vytasili na letenský celek s téměř bezchybnou obranou, se kterou měl favorit problémy a to i přesto, že disponovala vytrvalou územní převahou. I tak se ale dostali Pražané jen k několika ojedinělým příležitostem, prakticky k jediným dvěma a to již ve 13. minutě zápasu. To se tehdy nejprve přes obranu na pravé straně dostal Konaté, jenž pak předal balón Lafatovi, tomu se sice brankáře Heču podařilo překonat, na brankové čáře ale dokázal svůj celek zachránit odkopem Rada. Následně mohl skórovat za hosty Costa, jenž se ocitl osamocen u levé tyče, ovšem podobný gólový úspěch, jaký si tento Afričan připsal během reprezentační přestávky v dresu Pobřeží slonoviny, si tentokrát nepřipsal, jelikož proti byl Heča. Uběhly dvě minuty od těchto situací a sparťané prohrávali. Po nedorozumění mezi gólmanem Millerem a obráncem Mazuchem se k balónu dostal domácí forvard Koné a ten z téměř nulového úhlu dokázal míč dostat do sítě, 1:0. Do druhé půle se kouč Ščasný rozhodl na hřiště poslat mladého útočníka Lukáše Juliše a to za dosud ne příliš dobře hrajícího Matějovského. Důvod byl jasný, vylepšit útok letenských. K tomu hosté změnili i taktiku a místo postupných útoků a ne zrovna dvakrát rychlé kombinace, tu byli k vidění nakopávané míče. Ovšem ani to nijak domácí nezaskočilo. V 59. minutě naopak zaskočili hostující fanoušky domácí fotbalisté a to tím, že Civič po své sólo akci podruhé rozvlnil síť pražské Sparty, 2:0. Letenští samozřejmě chtěli s nepříznivým výsledkem něco udělat a tak ke konci duelu zvyšovala tlak. A i proto, že sudí přehlédl ruku v pokutovém území Slovácka, mohl se gólman Heča radovat z velmi cenné nuly a také z neméně cenného vítězství Slovácka nad Spartou 2:0.
Už po sedmi minutách hry duelu mezi Viktorií Plzeň a Jihlavou mohli radostně jásat domácí fanoušci. Právě tehdy totiž Západočeši rozjeli akci, na jejímž začátku byla chytrá přihrávka za obranu z kopačky Davida Limberského na unikajícího Kovaříka a byl to právě Kovařík, kdo jako první v tomto zápase rovlnil síť, 1:0. Pro Kovaříka, jenž je v Plzni zejména důležitým nahrávačem, to byla šestá přesná trefa v této sezóně. Klub z Vysočiny, který se nachází v dolní polovině ligové tabulky a má tak spíše zachránařské starosti, ovšem na hřišti vedoucého celku ligy nepůsobil nikterak odevzdaným dojmem. Například mohli vyrovnat již v 16. minutě, kdy Kryštůfek hlavičkou po centru zleva břevno. Ve 26. minutě pak mohli vést plzeňští o dvě branky, Ďuriš však nemířil přesně. O devět minut později pak byl k vidění rychlý kontr hostů, na jehož konci byl unikající Petr Hronek k brance Matúše Kozáčika, jenže místo toho, aby Hronek sám zakončil, se ještě rozhodl přihrávat svému kolegovi do druhé vlny Bazalovi a to byla chhyba, jelikož tím celou tuto akci zhatil a to proto, že u Bazala byl přítomen i bránící Matějů, jenž tak ukončil tento jihlavský útok. Hostující celek zkrátka ukázal, že se proti favoritovi rozhodně nebojí vytáhnout s rychlým a kombinačním fotbalem a také s napadáním plzeňské rozehrávky. To samé praktikovali hosté i ve druhé půli, přičemž sázeli na brejkové příležitosti. Když se psala 58. minuta, plzeňští mohli být ještě veselejší, kdyby ovšem Petržela z osmimetrové vzdálenosti nepřestřelil. Až v 72. minutě se mohli domácí radovat v tomto zápase podruhé, když se po Kovaříkově přímém kopu trefil Kolář, 2:0. Tento záložník pak mohl v duelu přidat další branku, ovšem jen potvrdil svou mizérii při penaltách. Stala se totiž kuriózní situace, když nejprve neproměnil jednu penaltu, ta se však musela opakovat. Jenže ani na druhý pokus gólmana Hanuše nepřekonal. Nakonec tak Plzeň vyhrála 2:0 nad Jihlavou.
V jednom z dalších zápasů tohoto kola hostila Olomouc Ostravu a již tradičně jako první skóroval ostravský Baník, když se ve 29. minutě trefil Holzer. Hanáci pak se dvakrát trefili a tím pádem tak otošili nepříznivý stav. Beznadějně poslední Baník sice ještě se štěstím dokázal vyrovnat na 2:2, pak už ale byla hra v režii domácích. A především díky Ordošovi, jenž jeden gól dal a na další přihrál, tak Olomouc vyhrála vysoko 6:2 a výrazně se tak přiblížila k první příčce, která už nezaručuje sestup.
Konečné výsledky 23. kola české fotbalové Synot ligy:
Olomouc - Ostrava 6:2Branky: 31. Ordoš, 39. Ševčík, 68. Plšek (z pen.), 75. Navrátil, 82. Petr, 90.+1. Malec - 29. Holzer, 61. Ševčík (vl.)
Slovácko - Sparta Praha 2:0Branky: 15. Koné, 59. Civič
Bohemians 1905 - Liberec 0:1Branka: 44. Sackey
Jablonec - Zlín 3:1Branky: 36. Masopust, 50. Mihálik, 61. Beneš - 42. Holík
Příbram - Mladá Boleslav 2:3Branky: 20. Kúdela (vl.), 47. Bednář - 57. Kalabiška, 84. Zápotočný (vl.), 90.+1. Rada
Teplice - Brno 0:1Branka: 81. Řezníček (z pen.)
Viktoria Plzeň - Jihlava 2:0Branky: 7. Kovařík, 72. Kolář
Dukla Praha - Slavia Praha 0:1Branka: 33. Štetina (vl.)
Související
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
Fotbalový Hradec se dočkal prodeje. Získá ho skupina kolem Nedvěda a Ulicha
Fotbalová 1. liga ČR , AC Sparta Praha , Fotbal
Aktuálně se děje
včera
Pozor na padělky. V Česku meziročně přibylo množství nepravých peněz
včera
Český lev odhalil první oceněnou osobnost. Dostane cenu za mimořádný přínos
včera
Nej(ne)bezpečnější fotbalové mistrovství světa. Sportovní svátek ohrožuje několik věcí
Aktualizováno včera
Macinka hodlá konzultovat situaci v Íránu s tamním velvyslancem
včera
Írán by ještě o víkendu mohl mít nového vůdce. Nahradí Chameneího
včera
Kanada požaduje, aby se bývalý princ Andrew nemohl stát králem
včera
Ruský útok na ukrajinský Charkov má 10 obětí. Zemřelo i dítě
včera
Krásný příběh z Brna. Školačky vrátily peněženku, chválí je strážníci
včera
Takový vůz nechcete vidět havarovat. U Kunžaku bourala legendární Tatra
včera
Rusko možná poskytuje informace Íránu. Víme, kdo s kým mluví, reagoval Hegseth
včera
Policie obvinila muže z vraždy družky v Karlových Varech
včera
Írán se chová špatně a bude opět tvrdě zasažen, vzkazuje Trump
včera
Írán mění strategii. Pozastavil útoky na sousedy a omluvil se
včera
Nad Česko se dostává saharský prach. Meteorologové vysvětlili, co způsobí
včera
Írán poprvé reagoval na Trumpovu výzvu, aby bezpodmínečně kapituloval
včera
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
včera
Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu
včera
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
6. března 2026 21:58
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
6. března 2026 21:13
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na zahájení zimní paralympiády v Itálii se stala předmětem vášnivých politických debat. Do Vystrčila se pustil například premiér Andrej Babiš (ANO). Důvodem je fakt, že předseda jedné z komor parlamentu letěl armádním speciálem.
Zdroj: Jan Hrabě