Chorvaté jsou černými koni turnaje, tvrdí před duelem s nimi Čech

Tours - Po silném Španělsku, se kterými čeští fotbaloví reprezentanti zahájili své působení na letošním evropském fotbalovém šampionátu a to neúspěšně, neboť jsme s nimi prohráli 0:1, naše fotbalisty čeká v pátek neméně siliné Chorvatsko. Právě vzhledem k tomu, že se o tomto chorvatském výběru, ve kterém se nachází nejedna velká fotbalová hvězda, mluví se o něm jako o černém koni tohoto turnaje, tedy o skrytém favoritovi. Tohoto názoru je český gólman Petr Čech. I přesto ale věří, že i proti tomuto mužstvu tvořeným hráči působící jak v Realu Madrid, tak i v Barceloně, se dokáže Česko nakopnout a vybojuje tak důležité body potřebné k vysněnému postupu ze skupiny. I pro kouče národního týmu Pavla Vrbu je nejen následující zápas s Chorvaty zápasem pravdy.

Petr Čech se vrátil k úvodnímu duelu Chorvatska s Tureckem, který tým z  Jadranu vyhrál 1:0 a kde ukázal svou sílu. "Už dřív jsem říkal, že Chorvatsko má možná nejsilnější tým ve své historii a už před turnajem jsem ho pasoval do role černého koně. Na tom se nic nemění. V prvním zápase ukázali svou kvalitu," řekl konkrétně česká reprezentační brankářská jednička, která poukazuje především na několik individualit v týmu Chorvatska a hlavně pak na Luku Modriče a Ivana Rakitiče. "Ten tým je nabitý výbornými hráči, má obrovskou kvalitu. Modrič a Rakitič jsou vynikající fotbalisti, ostatní na ně spoléhají. Je to logické, když máte v kádru hráče ze základní sestavy Realu Madrid a Barcelony," pokkračoval v analýze nadcházejícího soupeře české reprezentace čtyřiatřicetiletý gólman.

Ten je rád, že úvodní těsná porážka od Španělů cestu ze skupiny do vytouženého osmifinále českému týmu nikterak nezkomplikovala. "Odehráli jsme jeden zápas, ve kterém byl soupeř lepší a nakonec se jeho kvalita ukázala. Teď máme před sebou dva zápasy, abychom se poprali o postup. V matematice se toho zase tolik nezměnilo," řekl český gólman působící v londýnském Arsenalu a dodal: "Jdeme zápas od zápasu a nekalkulujeme. Vůbec nekoukám na tabulky. Čekají nás dva zápasy, a když v nich získáme co největší počet bodů, nebudeme muset kalkulovat. Pokud bychom neuspěli s Chorvatskem, pak bychom už museli počítat. A to není situace, ve které bychom chtěli být. Chceme ideálně získat v každém z těch zápasů tři body, abychom nezáviseli na ostatních výsledcích."

Naposledy se česká reprezentace utkala s tímto jižanským soupeřem utkala v roce 2011, tehdy však z tohoto vzájemného souboje odešla s prázdnou, neboť prohrála 2:4. Na tento duel vzpomínal i Čech: "Když jsme přijeli do Chorvatska, tak byla taková mlha, že to vypadalo, že hrát vůbec nebudeme. Eduardo nám dal hned v úvodu zápasu gól a pak jsme doháněli skóre. To utkání se nám nepovedlo, ale tahle konfrontace není vzhledem k pátečnímu zápasu vůbec důležitá. Oba týmy se hodně změnily a těch hráčů, kteří v tom zápase nastoupili, zase tolik není."

K nadcházejícím dvěma duelům se vyjádřil i samotný kouč reprezentace Pavel Vrba: "Věřím, že jsme s Tureckem a Chorvatskem schopni hrát a myslím si, že to i ukážeme na hřišti. Samozřejmě také patří obrovská pochvala našim fanouškům. Chtěl bych moc poděkovat fanouškům, co za námi přijeli, a doufám, že nám také spousta fanoušků přeje u televize. Takže ještě jednou dík, byli jste fantastičtí, hodně si toho vážím," vzkázal domů do Čech. Sestavu na páteční důležitý duel s Chorvaty sice ještě neprozradil, nicméně alespoň naznačil, v čem bud odlišná od duelu se Španělskem. "Co se týče taktiky, budeme chtít hrát víc dopředu. V předchozím zápase jsme chtěli uhlídat úžasné obránce Španělska, tentokrát samozřejmě budeme chtít hrát více ofenzivně. Těch hráčů, kteří to mají v popisu práce, bude na hřišti víc, než bylo v zápase se Španělskem," uvedl konkrétně.

Kdo se však v pátek objeví v základní sestavě, to se samotní hráči dozví tradičně před obědem v den utkání.

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Euro 2016 Petr Čech

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Zemětřesení, ilustrační foto

Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste

Záchranářům se ve Venezuele podařil naprosto výjimečný kousek, když z trosek devítipatrové budovy vyprostili živého muže celých osm dní po ničivém zemětřesení. Třiačtyřicetiletý Hernán Alberto Gil Flores zůstal uvězněn pod devítimetrovou vrstvou trosek, které vznikly po zřícení parkoviště u nákupního centra Galerías Playa Grande v pobřežním městě La Guaira. Osvobozen byl po nesmírně jemné a dny trvající operaci, na níž spolupracovaly lokální i mezinárodní záchranné týbory. Podle vyjádření chilských hasičů je zachráněný muž v dobrém stavu.

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě

Kreml zorganizoval rozsáhlou sledovací kampaň zaměřenou na jaderná zařízení napříč Evropou, včetně Velké Británie, k čemuž podle odborníků využíval bezpilotní letouny vypouštěné z plavidel ruské stínové flotily. Tyto nové závěry by mohly definitivně objasnit dva roky starou záhadu, která započala v momentě, kdy byly nad čtyřmi citlivými americkými vojenskými základnami ve Spojeném království zpozorovány drony. Vyšetřovatelé byli sice od počátku přesvědčeni, že stroje naváděli živí operátoři, dlouho však nedokázali lokalizovat místa jejich vzletu.

včera

Kaja Kallasová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev

Evropská unie uvalí sankce na ruské vojenské výrobce, kteří se podíleli na ranním smrtícím útoku na Kyjev. Tento krok oznámila na sociální síti X šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová s tím, že navrhne postihy pro další subjekty podporující ruský vojensko-průmyslový komplex. Podle jejích slov bude Unie zvyšovat náklady tak dlouho, dokud Rusko nepochopí, že v této válce nemůže zvítězit. Jakákoliv nová unijní opatření však budou muset jednomyslně schválit všechny členské státy Sedmadvacítky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy

Ruská invaze na Ukrajinu přinesla ruské armádě rostoucí personální ztráty, které podle zpráv z počátku letošního roku překročily hranici jednoho milionu vojáků. Vzhledem k tomu, že se Kreml snaží najít nové zdroje lidské síly a zároveň se vyhnout vyhlášení další velké vlny mobilizace, začíná se v zemi projevovat nový trend v podobě rostoucího náboru žen. Přestože ženy v ruských ozbrojených silách tradičně zastávaly spíše podpůrné funkce, současné náborové kampaně, propaganda na sociálních sítích i zprávy státních médií ukazují, že armáda usiluje o jejich zapojení do operačních rolí, zejména v oblasti obsluhy bezpilotních letounů a dalších technických specializací.

včera

Ájatolláh Sajjid Alí Chameneí

Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího

Írán důrazně varoval amerického prezidenta Donalda Trumpa a Izrael před jakýmikoliv útoky v době, kdy se země připravuje na státní pohřeb nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Tento klíčový představitel přišel o život při náletech hned v první den války. Teherán dal jasně najevo, že jakékoliv vojenské akce během smutečních obřadů narazí na okamžitou a velmi tvrdou odvetu.

včera

Ilustrační fotografie.

Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování

Vyšetřování Evropské komise potvrdilo, že z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, jejíž činnost zesílila zejména v roce 2015. Podrobnosti vyplývají z dokumentu Komise, který shrnuje závěry prověrky komisaře pro boj proti podvodům Piotra Serafina. Ten měl za úkol prověřit podezření, že maďarští zpravodajští důstojníci působící na tamním stálém zastoupení v polovině minulého desetiletí usilovali o nábor úředníků z unijních institucí. Maďarské tajné služby vyslaly mezi lety 2013 a 2016 na toto zastoupení několik svých pracovníků.

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil schválení čtyřicetidenní ofenzivní operace, která byla konzultována s vedením tamní tajné služby. Podle jeho vyjádření na síti Telegram má tato kampaň vytvořit přímý tlak na Rusko a donutit ho k ukončení válečného konfliktu. V současné době není zřejmé, zda byly tyto vojenské akce již zahájeny.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?

Vojenský konflikt na Ukrajině si od začátku plnohodnotné ruské invaze vyžádal na obou stranách již více než dva miliony padlých, zraněných či pohřešovaných vojáků. Vyplývá to z nové studie amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia. Podle zveřejněných odhadů nesou hlavní tíhu ztrát moskevské síly, které zaznamenaly přibližně 1,4 milionu obětí, přičemž počet mrtvých ruských vojáků dosahuje 400 000 až 450 000.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl

Nová finanční uzávěrka ukazuje, že majetek prezidenta Donalda Trumpa po návratu do úřadu prudce vzrostl. Rekordní nárůst příjmů zaznamenala zejména jeho dvě hlavní sídla na Floridě, což jasně ukazuje na propojení jeho osobního podnikání s prezidentskou politikou. Trump od začátku minulého roku navštívil areály Mar-a-Lago a Trump National Doral více než pětadvacetkrát. Pořádal tam milionové dárcovské večeře, hostil zahraniční představitele a vítal akce Republikánské strany, přičemž o rezervace na těchto místech se ucházeli také podnikatelé a politické skupiny. 

včera

Letní počasí

Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné

Blíží se první červencový víkend, který se bude od posledního červnového výrazně lišit. Tropy se tentokrát Česku vyhnou, maximální teploty zůstanou pod hranicí 30 stupňů. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

1. července 2026 21:59

Oto Klempíř (ministr kultury)

Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se po návštěvě folklorního festivalu ve Strážnici, kde se dočkal pískotu, chystá na další významnou kulturní událost, na které se může setkat s hlasitými kritiky. Podle dostupných informací nemá chybět na pátečním slavnostním zahájení filmového festivalu v Karlových Varech. 

1. července 2026 21:05

Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení

Mistrovství světa ve fotbale má za sebou skupinovou fázi a v sobotu se tak mohl odehrát první zápas vyřazovací fáze, která začíná poprvé v historii MS fází nazývanou „šestnáctifinále“, jíž se tak účastní 32 týmů. Jako první ji otevřeli svým vzájemným duelem reprezentanti Jihoafrické republiky a Kanady. Ta i přesto, že jako první v historii MS coby jedna ze spolupořádajících zemí nehrála v domácím prostředí, ale v Los Angeles, nakonec duel zvládla, když rozhodla trefa Estáquia zpoza šestnáctky na začátku závěrečného nastavení.

Zdroj: David Holub

Další zprávy