Ankara - Čistky po neúspěšném tureckém puči zasáhly i svět sportu. Turecká prokuratura podle agentury AFP vydala zatykač na legendu tureckého fotbalu Hakana Süküra. Bývalého útočníka Galatasaraye Istanbul viní z podílu na neúspěšném pokusu o sesazení prezidenta Recepa Erdogana.
Část armády se neúspěšně pokusila o převrat v noci z 15. na 16. července. Síly loajální prezidentu Erdoganovi ale pučisty odrazili. Následovaly čistky, které zasáhly celou tureckou společnost, a teď i fotbal.
Prokuratura ve městě Sakarya vydala ve čtvrtek večer zatykač na nejslavnějšího tureckého fotbalistu, bývalou hvězdu Galatasaraye Istanbul Hakana Süküra, a také na jeho otce Sermeta. Viní je z podílu na puči a z členství v teroristické organizaci FETO.
Policie podle tureckých médií provedla domovní prohlídku v istanbulském domě slavného fotbalisty a také v domě jeho otce ve městě Sakarya. Ale ani jeden z mužů zatím nebyl zadržen. Sermeta Süküra policisté během prohlídky doma nenašli a jeho syn Hakan žije ve Spojených státech.
Hakan Sükür je největší hvězdou tureckého fotbalu. Za Galatasaray Istanbul odehrál 392 zápasů, ve kterých vstřelil 217 gólů. S týmem vyhrál pohár UEFA, osm titulů tureckého šampiona a pět vítězství v tureckém fotbalu. Za reprezentaci odehrál 112 utkání, což ho v historických tabulkách řadí na druhé místo, ve kterých vstřelil rekordních 51 branek.
Po skončení fotbalové kariéry se dal Sükür na politiku. V roce 2011 byl zvolen do tureckého parlamentu za stranu prezidenta Erdogana. Na svou funkci ale po dvou letech rezignoval. Bývá spojován s hnutím duchovního Fethullaha Gülena, kterého Erdogan viní z organizace puče.
Související
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Británií hýbe největší skandál od smrti Diany. Král se od svého bratra distancoval
před 2 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Srážky změní skupenství
včera
Bývalý princ Andrew je opět na svobodě. Vyšetřování ale pokračuje
včera
Muž mohl mít na svědomí tři životy. Napadl taxikářku, pak se srazil s autem
včera
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Policie je po letech obvinila
včera
Curleři se dočkali první výhry pod pěti kruhy. V akci byli sdruženáři, bronz v Big Airu získal pražský rodák
včera
Policie obvinila dva lidi z týrání zvířat v Litoměřicích
včera
Zemřel Jim Čert, hudebník s komplikovanou minulostí
včera
Všichni jsou si rovni před zákonem, řekl Starmer ke kauze bývalého prince Andrewa
včera
ZOH: Slalom rozhodl nedokončenou jízdou McGrath, týmový závod skokanů chumelenice
včera
Zimní počasí potrápí jih republiky. Hrozí komplikace v dopravě
včera
Pavel jmenuje Červeného ministrem v pondělí, potvrdil budoucí šéf resortu po schůzce na Hradě
včera
Raději pavouky než Trumpa. Průzkum zjistil, který hmyz je populárnější než prezident USA
včera
Policie prohledává Andrewovo sídlo. Král Karel, princ William a vévodkyně Kate jsou hluboce znepokojeni
včera
Za zatčením Andrewa zřejmě stojí britská skupina Republic. Přiznejte, proč jste ho chránil, tlačí na krále
včera
Policie zatkla Andrewa v den jeho narozenin. Teď může prohledat jeho sídlo
včera
Počet obětí válku v Pásmu Gazy byl výrazně vyšší, než se uvádělo, odhalila studie
včera
Trump stojí na prahu životního rozhodnutí. Američanům dodnes nevysvětlil, proč by chtěl zaútočit na Írán
včera
Bratr britského krále, bývalý princ Andrew, byl zatčen policií
včera
Větrné elektrárny jsou pro hlupáky, prohlásil Trump. Shodou v době, kdy polovina Evropy postaví obří centrum
Americký prezident Donald Trump ve svém nedávném projevu v Davosu ostře kritizoval větrnou energii. Větrné elektrárny označil za „poražené“ a země, které do nich investují, za „hloupé lidi“. Jen o pět dní později však devět evropských zemí podepsalo na summitu v Hamburku historickou dohodu o vybudování masivního centra větrné energie v Severním moři.
Zdroj: Libor Novák