Praha - Své 5. kolo základních skupin odehrála o tomto týdnu i druhá evropská klubová fotbalová soutěž Evropská liga UEFA. A i nyní své zápasy odehrál trojlístek českých zástupců v této soutěži. K radosti českých fotbalových fanoušků tak pražská Sparta před svým publikem zvládla duel se Southamptonem, nad kterým zvítězila 1:0 a díky tomuto výsledku tak může slavit postup do jarního play-off. O něj se pak může po tomto hracím dni ještě prát Liberec, který ve svém duelu pod Ještědem hostil Karabach. Ten Severočeši porazili jasně 3:0 a ještě tak tedy mají šanci na to, bojovat v posledním kole na hřišti PAOK Soluň o zmiňovaný postup. Kdo je ze hry venku, tak to tuzemský úřadující šampion Viktoria Plzeň. Ta musela jako jediná z českých zástupců v této soutěži ke svému zápasu cestovat a to konkrétně do Říma, kde je přivítalo tamní AS. A byli to právě Římané, kteří ovládli tento duel a vyhráli tak tedy nad Západočechy 4:1. Plzeňští už tedy na další působení v Evropské lize pomýšlet nemůžou.
Přestože pražské Spartě stačilo k vysněnému postupu do jarní fáze stačil z domácího duelu proti anglickému Southamptonu bod, nakonec jich letenští z tohoto střetnutí vzali všechny tři, neboť nad ostrovním celkem Sparta vyhrála 1:0. K vítězství tedy stačila jediná přesná trefa již z 11. minuty utkání, kdy se po Dočkalově standardní situaci dostal k zakončení Costa a byl to právě tento Afričan ve službách pražského klubu, který se tak tedy postaral o jediný a tudíž vítězný gól tohoto zápasu. Na hostujícím celku bylo vidět, že se snažil během duelu nepříznivý stav vyrovnat, ovšem, že by to byl až takový tlak, který by dostal domácí Pražany do kolen, to se zase říct nedá. Většinu příležitostí hostí pak stejně skončili na bezchybném gólmanovi Koubkovi. Během tohoto večera to v jednu chvíli vypadalo i na to, že by mohli letenští snad postoupit i v případě, že by svůj duel prohráli, jelikož v souběžně hraném druhém duelu této skupiny K izraelský Beer Ševa remizoval 2:2 s Interem Milán, nakonec ale tento zápas překvapivě vyhrálo mužstvo z Izraele, kterému se ještě v samotném závěru podařilo vstřelit vítěznou branku na 3:2. I proto tak bylo nakonec pro Spartu dobře, že si postup z prvního místa v tabulce uhrála doma sama a kouč letenských David Holoubek mohl společně se svými svěřenci slavit postup přímo na hřišti a rozloučit se tak s prozatímním koučinkem pražského celku.
Zatímco v domácí lize se příliš týmu vedený Jindřichem Trpišovským nedaří, tak naopak v Evropskéí lize může Liberec ještě stále pomýšlet na účast v jarním play-off. A to i přesto, že to s ním před čtvrtečním duelem s Karabachem vypadalo všelijak, jen ne ideálně. První branku vstřelili domácí již po jjedenácti minutách hry, kdy Vůch využil předešlého Bartošákova centru a hlavou tak usměrnil balón do sítě, 1:0. Další branky pak liberečtí přidali až ve druhé půli, kdy nejprve Komličenko proměnil pokutový kop, jenž byl nařízen po faulu právě na tohoto ruského fotbalistu v libereckém dresu a třetí gól domácích pak přidal opět Komličenko, tentokrát poté, co mu na tuto branku přihrál Vůch a díky tomu všemu tak tedy Liberec vyhrál 3:0 a může tak stále pomýšlet na postup ze skupiny J. Ten se může udát jedině v tom případě, že Severočeši zvládnou příští duel v Soluni a zároveň v zápase Karabach vs. Fiorentina zvítězí italský celek.
I plzeňští potřebovali ve svém duelu na hřišti AS Řím, aby i oni mohli pomýšlet na setrvání v této evropské soutěži. Na rozdíl od Liberce ale svěřenci kouče Romana Pivarníka tolik úspěšní nebyli. I o tomto duelu padl první góll v 11. minutě, nicméně tentokrát se o něj nepostaral český celek, ale AS Řím, když se mu ho podařilo tehdy vsítit Džekovi. O sedm minut později se sice hostům povedlo vyrovnat díky Zemanovi na 1:1 a ještě to vypadalo s plzeňskými dobře. Jenže po zbytek zápasu už jen apouze úřadovali domácí a především někdejší hráč Teplic či Manchesteru City Edin Džeko. Ten se postaral o další dvva své góly a tudíž si tak v tomto zápase připsal hattrick, kromě toho svou gólovou parádičkou přes nohu z 82. minuty ozdobil tento mač Perotti a i proto tak tedy nakonec klub z Věčného města vyhrál nad Viktorkou 4:1 a zmařil tak naději úřadujícímu tuzemskému mistrovi na postup ze skupiny E, kde budou v příštím kole hrát už pouze o čest, neboť druhý duel mezi Austrií Vídeň a Astrou Giurgiu vyhrál rumunský klub 1:2.
Konečné výsledky duelů 5. kola základních skupin Evropské ligy UEFA (24.11.2016):
SKUPINA A:
Fenerbahce Istanbul - Luhansk 2:0Branky: 59. Stoch, 67. Kjaer
Manchester United - Feyenoord Rotterdam 4:0Branky: 35. Rooney, 69. Mata, 75. Jones (vl.), 90. + 2. Lingard
SKUPINA B:
Astana - APOEL Nikósie 2:1Branky: 59. Aničič, 84. Despotovič
Olympiakos Pireus - Young Boys Bern 1:1Branky: 48. Fortunis - 58. Hoarau
SKUPINA C:
Gabala - Anderlecht Brusel 1:3Branky: 15. Ricardinho (z pen.) - 11. Tielemans, 90. Bruno, 90. + 4. Teodorczyk
St. Etienne - Mohuč 0:0
SKUPINA D:
Zenit Petrohrad - Maccabi Tel Aviv 2:0Branky: 44. Kokorin, 90. + 1. Keržakov
Dundalk - Alkmaar 0:1Branka: 9. Weghorst
SKUPINA E:
AS Řím - Viktoria Plzeň 4:1Branky: 11., 61. a 88. Džeko, 82. Perotti - 18. Zeman
Austria Vídeň - Astra Giurgiu 1:2Branky: 57. Rotpuller - 79. Florea, 88. Budescu (z pen.)
SKUPINA F:
Bilbao - Sassuolo 3:2Branky: 10. García, 58. Aduriz, 79. Lekue - 2. Balenziaga (vl.), 83. Ragusa
Genk - Rapid Vídeň 1:0Branka: 11. Karelis
SKUPINA G:
Celta Vigo - Standard Lutych 1:1Branky: 8. Aspas - 81. Laifis
Ajax Amsterodam - Panathinaikos Atény 2:0Branky: 40. Schöne, 50. Tete
SKUPINA H:
Gent - Braga 2:2Branky: 32. Coulibaly, 40. Miličevič - 14. Stoiljkovič, 36. Hassan
Šachtar Doněck - Konyaspor 4:0Branky: 11. Bardakci (vl.), 36. Dentinho, 66. Eduardo, 74. Bernard
SKUPINA I:
Schalke - Nice 2:0Branky: 14. Konopljanka, 80. Aogo (z pen.)
Krasnodar - Salcburk 1:1Branky: 85. Smolov - 37. Dabbur
SKUPINA J:
Slovan Liberec - FK Karabach 3:0Branky: 57. (z pen.) a 63. Komličenko, 11. Vůch
Fiorentina - PAOK Soluň 2:3Branky: 33. Bernardeschi, 50. Babacar - 5. Šachov, 26. Campos, 90. + 3. Rodrigues
SKUPINA K:
Sparta Praha - Southampton 1:0Branka: 11. Costa
Hapoel Beer Ševa - Inter Milán 3:2Branky: 58. Maranhao, 71. Nwakaeme (z pen.), 90. + 3. Sahar - 13. Icardi, 25. Brozovič
SKUPINA L:
FC Curych - Villarreal 1:1Branky: 87. Rodriguez (z pen.) - 14. Bruno Soriano
Steaua Bukurešť - Osmanlispor 2:1Branky: 71. Momčilovič, 86. Tamas - 30. Ndiaye
Související
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
Fotbalisté Plzně trápili Lazio. O postupu Italů rozhodla gólová technologie
Evropská liga (fotbal) , AC Sparta Praha , Fotbal
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
před 2 hodinami
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
před 3 hodinami
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
před 4 hodinami
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
před 6 hodinami
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
před 7 hodinami
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
před 8 hodinami
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
před 9 hodinami
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
před 10 hodinami
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
před 12 hodinami
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
před 13 hodinami
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
před 14 hodinami
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
před 16 hodinami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
Vláda schválila návrh na zamítnutí kompetenční žaloby, kterou k Ústavnímu soudu podal prezident Petr Pavel. Dokument připravený ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem zároveň obsahuje požadavek na vyloučení soudce zpravodaje Pavla Šámala z dalšího projednávání celého případu. Vládní kabinet jej totiž viní ze soudního aktivismu v souvislosti s jeho nedávným rozhodnutím o předběžném opatření.
Zdroj: Libor Novák