Praha - O prvním prosincovém víkendu mělo být na programu podle původních plánů kompletní 16. kolo české nejvyšší fotbalové soutěže. Bylo už ale znát, že se přeci jenom blíží zima a tak klimatické podmínky tohoto blížícího se ročního období poněkud zacloumaly s jízdním řádem jak tohoto posledního kola před nadcházející zimní pauzou, tak vlastně i samotné ligy. Vzhledem k velkému množství napadanému sněhu se totiž jednak neodehrál páteční duel mezi Jabloncem a Hradcem Králové, jednak pak kvůli zmrzlému trávníku nenastoupili ke svému zápasu ve vršovickém Ďolíčku fotbalisté Bohemians 1905 a Plzně. Na závěr podzimní části budou rádi vzpomínat fanoušci pražské Slavie, kteří uvidí svůj klub během zimní přestávky okupovat druhou příčku tabulky. O tomto víkendu si totiž sešívaní připsali svůj již 12. zápas bez porážky, když si poradila se Zlínem dotírajícím se na nejvyšší příčky v tabulce 4:0. Sparta pak přezimuje na třetí příčce, ve svém posledním podzimním zápase doma porazila Teplice 2:1.
Ze strany fotbalistů Slavie se jednalo o velmi aktvní začátek a od první chvíle tak bylo jasné, že to Zlín, který hrál před vlastním publikem, nebude mít vůbec jednoduché. Byli to právě hosté, kteří se prezentovali lepší kombinační hrou ve středu pole, přičemž pak všechny jejich akce zamířily přímo na branku soupeře. Proto se Slavia dostala tak rychle do vedení, konkrétně se tak stalo už po sedmi minutách hry. Právě tehdy se do brejkové příležitosti dostal Mešanovič, gólman Dostál ho však ale v šestnáctce zastavil nedovoleným způsobem a díky tomu tak tedy hosté zahrávali pokutový kop. K jeho rozehrávce se postavil Škoda a byl to tedy tento slávistický kanonýr, jenž otevřel s přehledem skóre tohoto duelu, 0:1. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého se ale po této úvodní brance zatáhli a v následujících minutách tak hrál spíše Zlín, jenž se postupem času zlepšoval a předváděl tak čím dál tím přesnější kombinaci. Když se k tomu ještě přidá poněkud nejistá defenzivní linie hostujícího celku, výsledkem bylo několik domácích příležitostí. Do první z nich se dostal Holík, jenž ve 13. minutě hlavičkoval přímo do brankáře Pavlenky. Zanedlouho zakončoval Holík znovu, tentokráte ale v obrovské šanci přestřelil. Hosté pouze čekali na chybu domácích a dočkali se. Ve 37. minutě se po Mešanovičově sklepnutí dostal k balónu Škoda, který následně lobem dokázal přehodit gólmana Dostála a zvýšit tak na 2:0. Pět minut na to už to bylo o tři góly, když Barák odcentroval na Mešanoviče a ten se nemýlil. Čekalo by se, že by se už druhý poločas pouze dohrával, ovšem nebylo tomu tak. Zlín se nikterak nevzdával a i přes nepříznivý stav pokračoval v útočném fotbale. Snížit mohl Vukadinovič, jenž si míč narážel společně s Harbou, s jeho střelou si ale Pavlenka dokázal poradit a stejně tak si poradil i s následující dorážkou. To Slávisté už moc neútočili, jen občas se konal nějaký jejich protiútok. Ten se uskutečnil na začátku poslední desetiminutovky, kdy pak byl na jeho konci úspěšně zakončující Zmrhal, jenž tak tedy zvýšil na konečných 0:4. Zatímco hosté se mohli radovat z dvanáctizápasové šňůry bez porážky, domácí Ševci v posledních dvou kolech nedokázali vstřelit branku.
V závěru podzimní části tuzemské ligové soutěže bylo vidět, že pražské Spartě docházely síly a to nejen vzhledem kvůli jejímu nabitému programu, v rámci kterém kromě ligy účinkovala i v Evropské lize, ale především také kvůli její rozsáhlé marodce. Přesto se s podzimní částí letenští dokázali rozloučit vítězně, když doma dokázala porazit Teplice díky dvěma brankám, kteří postupně za domácí vstřelili Michal Kadlec, jenž se mimochodem trefil poprvé od svého návratu na Letnou před touto sezónou, a David Lafata. Na 2:1 pak v závěru upravil hostující Vaněček.
Konečné výsledky 16. kola české nejvyšší fotbalové soutěže:
Jablonec - Hradec Králové odloženo
Zlín - Slavia Praha 0:4Branky: 8. (z pen.) a 37. Škoda, 41. Mešanovič, 80. Zmrhal
Sparta Praha - Teplice 2:1Branky: 37. Kadlec, 57. Lafata - 89. Vaněček
Jihlava - Liberec 1:0Branka: 12. Hronek
Brno - Karviná 1:1Branky: 90. + 2. Vraštil - 47. Šisler
Bohemians 1905 - Plzeň odloženo
Dukla Praha – Slovácko 2:3Branky: 13. Albiach, 43. Olayinka - 30. Tetteh, 80. Koné, 82. Zajíc
Mladá Boleslav – Příbram 2:2Branky: 19. Fabián, 45. Chramosta - 17. Rezek, 90. + 2. Tregler
Související
Slavia typicky českým přehlížením vrazila fotbalu dýku do zad. A ani disciplinárka nepomohla
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Počasí projde v novém týdnu vývojem. Nejtepleji bude o víkendu
před 1 hodinou
Pravda o velké výluce metra. Praha vysvětlila, co se opravuje
před 2 hodinami
Babiš se těší na Trumpa. Na summitu NATO očekává kartáč kvůli závazkům
před 2 hodinami
Rusové podnikli další velký útok na Kyjev. Ukrajina hlásí oběti
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrátí tropy
včera
Magyar zahájil boj o odvolání maďarského prezidenta Sulyoka
včera
Česká vláda se hlasitě vymezuje vůči Tchaj-wanu, na pozadí ale obchod čile pokračuje, píše prestižní asijský server
včera
Válku s USA ustál, režim nepadnul. Přesto Írán prochází zásadní vnitřní proměnou
včera
„Vražda Trumpa je naší povinností.“ Na pohřbu Chameneího zazněly výzvy k likvidaci prezidenta USA
včera
Tichý zabiják: Vědci popsali, jak ultrazpracované potraviny ničí tělo a radí, jak se jim vyhnout
včera
Na USA už se spoléhat nedá. Jak se Evropa připravuje na ruskou invazi?
včera
Írán pohřbívá zesnulého Alího Chameneího. Modžtaba na obřadech chybí
včera
Po střelbě v New Yorku osm zraněných. Mezi nimi čtyři malé děti
včera
Trump kvůli válce na Ukrajině telefonoval s Putinem i Zelenským
včera
Extrémní počasí rozjelo v Evropě válku o klimatizace
včera
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
včera
Nastává zlatý věk Ameriky, prohlásil Trump při 250. výročí od vyhlášení nezávislosti
včera
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
4. července 2026 22:01
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
4. července 2026 20:47
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
Český prezident Petr Pavel v rozhovoru pro turecký deník Türkiye Gazetesi před nadcházejícím 36. summitem NATO v Ankarě zdůraznil, že Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou vlastní obranu a bezpečnost. Podle hlavy státu již nelze spoléhat na to, že toto břemeno za evropské země ponese někdo jiný. Pavel zároveň vyjádřil přání, aby Spojené státy zůstaly pevným partnerem kontinentu, a očekává, že spojenci znovu potvrdí strategický význam pokračující podpory Ukrajiny pro zajištění vlastní bezpečnosti.
Zdroj: Libor Novák