Praha - Ještě donedávna býval tím, bez kterého si zvláště sparťanští fotbaloví fanoušci neuměli představit základní sestavu pražské Sparty. Po nástupu nového realizačního týmu v čele s italským trenérem Andreou Stramaccionim jsou však vztahy mezi klubem a donedávna ještě hrající legendou, jemuž se začátkem právě probíhající sezóny 2017/18 podařilo dosáhnout hranice 200 branek vstřelených v tuzemské nejvyšší fotbalové soutěži, napjaté. Proti Ostravě v nedělním domácím ligovém zápase (3:2) vůbec David Lafata nenastoupil, což se tak stalo již podruhé za sebou a i podle dřívějších vyjádření šestatřicetiletého fotbalisty k současné politice letenského klubu, že nejsou daleko od pravdy zvěsti, že by mohl v blízké budoucnosti David Lafata klub opustit.
"Těch změn je na ten čas, který jsme měli v letní přípravě, strašně moc. Sice je populární fráze ono si to sedne, ale myslím si, že na to není ve Spartě čas," uvedl konkrétně Lafata nedávno na adresu svých šéfů v klubu.
I to je jeden z důvodů, proč se Pražanům aktuálně v lize příliš nedaří a proč jsou jejich výkony jednou takové a jednou makové. Stačí se podívat na poslední duely Sparty počínaje nedávným domácím šlágrem s Plzní, se kterou sice prohráli 0:1, jejich výkon byl ale do té doby tím nejlepším, který dosud v tomto ligovém ročníku předvedli. Následoval duel v Jablonci, který dokázali i díky dalšímu velmi dobrému výkonu tentokrát vyhrát a pak už to tak slavné nebylo. Na řadu přišli dvojzápasy s Ostravou, přičemž ten první pohárový Sparta na penalty prohrála, v MOL Cupu tak skončila už v osmifinále a přila o jeden z posledních cílů, který ji zbyl. Ten druhý, ligový, duel s Ostravou sice zvládla vyhrát 3:2, ovšem ani tentokrát se nedalo mluvit o bůhvíjakém výkonu.
A právě do tohoto posledně zmiňovaného duelu ani do toho zápasu v Jablonci nikterak nezasáhl sparťanský kanonýr, jenž má na svém kontě 82 branek a 136 zápasů (všechno se to týká jeho působení ve sparťanském dresu). Na hřiště se dostal během uplynulého týdne pouze do prohraného pohárového zápasu. Právě kvůli tomu se podle Stramaccioniho Lafata nedostal do základu v neděli proti Ostravě. "David odehrál 120 minut, takže jsem se rozhodl pro jiné hráče, kteří byli fyzicky lépe připraveni," řekl kouč, který v poslední době spíše posílá na hřiště Šurala. "Ten je momentálně ve skvělé formě. Je to spíše technické rozhodnutí o obsazení základu a lavičky," dodal italský stratég.
Ten přiznal, že ho dosud nejvíce zklamala letní posila Marc Janko, jenž má tak tedy také ohroženou budoucnost v Praze. Co bude dál, neví ani Martin Frýdek, jehož konkurenty na jeho postu jsou nyní Lukáš Mareček a Rio Mavuba. Jak rychlý bude mít jejich budoucnost v klubu spád, tak to naznačí jak se bude do konce podzimu dařit Spartě v lize. Andrea Stramaccioni totiž dostal od klubového generálního ředitele Adama Kotalíka jasný úkol a to vyhrát všechny zbáývající podzimní duely. "Nejsme spokojeni s tím, jak sezona probíhá, ani s výsledky. Nesplnili jsme žádný z cílů, který byl před A-tým postavený," netajil se nijak svým rozčarováním z dosavadních výkonů Kotalík. Dodejme, že v médiích před pár dny proběhla informace, že by měl hráče i realizační tým stát nedávné vypadnutí z poháru 3 miliony korun.
K této informaci se Kotalík nechce vyjadřovat, řekl však, že v prosinci se bude podzimní část jistě analyzovat a že se klubové vedení poté rozhodne o dalších krocích. "Poslední čtyři zápasy musíme bezpodmínečně zvládnout," připomněl nejbližší cíl Kotalík.
Na osobu Davida Lafaty se názory ve fotbalových kruzích různí. Například záložník Tomáš Polách v pořadu ČT sport "Dohráno plus" nechápe, proč letenský forvard nedostává tolik prostoru. "Lafata je pro mě vynikající hráč, který dával góly v Budějovicích i Jablonci. Pro Spartu vybojoval strašně moc výher, je to kanonýr, který dokáže rozhodnout," řekl konkrétně.
Odlišný názor na něj pak má novinář z deníku Sport Pavel Hartman. "Jeho čísla jsou úctyhodná, to mu nikdo nebere. Ale dává to v české lize, na mezinárodní scénu už je pomalý. Za mě už by Lafata ve Spartě nebyl," řekl Hartman, jenž si myslí, že se přeceňuje jeho pozice správného lídra. "Není dostatečně loajální. Když byl trenér David Holoubek ještě u týmu, tak po zápase prohlásil, že vlastně ani neví, kdo je trenér, čímž přispěl k odstřelení Holoubka. Spekulovalo se o tom, že se pak podílel na výběru Petra Rady," připomněl Hartman a pokračoval o dalších zvláštních postojích Davida Lafaty třeba v době, kdy kotel sparťanských fanoušků bučel na Tiémoka Konatého. "A Lafata šel fanouškům poděkovat. Nepostavil se za to, že to bylo nesprávné. Měl se postavit za spoluhráče. Teď šel zase děkovat fanouškům, kteří posílali Kotalíka do plynu. Vyjádřil absolutní neloajalitu vůči svému zaměstnavateli a ukázal netýmový duch."
Následující týdny tedy ukážou, co se všechno na pražské Letné bude dít.
Související
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
Fotbalový Hradec se dočkal prodeje. Získá ho skupina kolem Nedvěda a Ulicha
Fotbalová 1. liga ČR , AC Sparta Praha , David Lafata
Aktuálně se děje
před 38 minutami
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
před 1 hodinou
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
před 2 hodinami
Izraelská armáda zabila pravou ruku Chameneího, šéfa bezpečnostní rady, a velitele jednotek Basídž
před 2 hodinami
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
před 3 hodinami
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
před 4 hodinami
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
před 6 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
včera
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
včera
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
včera
Nový most v Praze bude otevřen za měsíc, oznámil náměstek primátora
včera
Bubeníčková si ve dvacetikilometrovém závodě doběhla pro svoji čtvrtou medaili z paralympiády
včera
Oscar pro dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Pomohli s ním i Češi
včera
Půjde národní tým do příští sezóny s novým trenérem? Rulík měl dostat nabídku trénovat Kladno
včera
Fico požaduje, aby EU zatlačila na Ukrajinu ohledně dodávek ropy
včera
Jedna z pražských dominant. Petřínská rozhledna slaví 135 let
včera
Tři rány pro reprezentaci krátce za sebou. Před baráží jsou zranění Šulc, Vitík i Schick
včera
Feri opět stanul před soudem. Zaskočil ho nečekaným požadavkem
včera
Výdaje na obranu jsou podle Pavla nedostatečné, rozpočet ale vetovat nebude, tvrdí Schillerová
včera
Británie se nenechá zatáhnout do války, vzkázal Trumpovi Starmer. Pomoci odmítla Austrálie i Japonsko
včera
Německo velmi tvrdě odmítlo Trumpa
Německá vláda se v pondělí ostře ohradila proti požadavkům amerického prezidenta Donalda Trumpa a vzkázala do Washingtonu, že probíhající konflikt na Blízkém východě nepovažuje za záležitost Severoatlantické aliance. Berlín oficiálně odmítl poskytnout vojenskou podporu pro zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu s tím, že NATO nemá v této válce své místo.
Zdroj: Libor Novák