MS ve fotbale: Další krize favoritů! Oslabená Kolumbie nestačila na Japonsko, Poláci podlehli Senegalu, Rusové opět vítězní

Saransk - Fotbalové mistrovství světa v Rusku je zatím plné překvapivých výsledků. Ty poslední napsaly reprezentace Japonska a Senegalu, které porazily 2:1 Kolumbii respektive Polsko. Plný bodový zisk si drží domácí Rusko, dnes porazilo 3:1 Egypt.

Dva výsledky 2:1 s překvapivým vítězem nabídl dnešní program fotbalového mundialu. Japonsko hrálo s Kolumbií téměř celý zápas s výhodou jednoho muže v poli a nakonec vyhrálo. 2:1 překvapivě triumfoval také Senegal, na Afričany nestačili Poláci. Svou roli zvládli pouze Rusové, kteří slavili výhru 3:1 nad Egyptem.

Japonsko zvládlo přesilovku až ve druhém poločase

Diváci se v Saransku měli na co dívat hned od začátku. Ve třetí minutě totiž chyboval kolumbijský obránce Davidson Sánchéz a celá situace skončila rukou jeho jmenovce Carlose, kterou zastavoval míč mířící do branky. Verdikt sudího byl jednoznačný - červená karta a penalta pro Japonsko. Mimochodem se jednalo o druhé nejrychlejší vyloučení v historii světových šampionátů.

S pokutovým kopem si bez problémů poradil Kagawa a tak mělo Japonsko hned od začátku ohromnou výhodu. Fotbal ale hráli Kolumbijci, byli aktivnější i fotbalovější. A byli odměněni. Ve 38. minutě nadskočila při Quinterově trestném kopu japonská zeď a brankář Kawašima už mohl pouze lovit míč zpoza brankové čáry. Branku ještě potvrdilo video.

Do druhého poločasu ovšem nastoupila odlišná mužstva. Kolumbie se logicky soustředila na obranu a Japonci se dostávali stále více do hry. Nakonec se dočkali vítězné branky. Rohový kop Hondy totiž uklidil do branky Osako. Další senzace šampionátu tak byla na světě.

Další překvapení se konalo na úkor Polska

Posledním zápasem prvního kola základních skupin byl souboj Polska se Senegalem. A také v tomto duelu se konalo překvapení na úkor evropského mužstva. Senegal totiž zvítězil 2:1.

Už v prvním poločase poslal Afričany do vedení vlastní gól Cionka, který smolně tečoval prudkou střelu Gueyeho. Na dvougólové vedení potom zvýšil Niang. Útočník italského Turína využil špatného vyběhnutí gólmana Szczesnyho a skóroval do prázdné branky. Za Polsko už pouze snížil krásnou hlavičkou Krychowiak.

Po prvních zápasech tak vedou skupinu H mužstva Japonska a Senegalu. Kolumbie s Polskem jsou bez bodu, což znamená, že tato skupina bude s velkou pravděpodobností zajímavá až do samého konce.

Domácí reprezentace míří do osmifinále

Po pětigólové kanonádě proti Saudské Arábii zvládla domácí reprezentace i druhý zápas. Rusko dnes nastřílelo Egyptu tři branky až ve druhém poločase. Všechno načal vlastní gól Fasího, na kterého navázal svou třetí brankou na mistrovství Čeryšev. Na 3:0 zvýšil forvard Dzjuba. Hvězdný Mohamed Salah z penalty už pouze snížil.

Konečný výsledek MS ve fotbale (19. 6. 2018)

Skupina H

Kolumbie - Japonsko 1:2 (1:1)Branky: 39. Quintero – 6. Kagawa (penalta), 73. Osako (Honda)

Polsko - Senegal 1:2 (0:1)Branky: 86. Krychowiak (Grosicki) – 37. Cionek (vlastní), 60. Niang

Skupina A

Rusko - Egypt 3:1 (0:0)Branky: 47. Fasí (vlastní), 59. Čeryšev (Mário Fernandes), 62. Dzjuba (Kutěpov) – 73. M. Salah (penalta)

Nejlepší střelci:

3 branky: Ronaldo (Portugalsko), Čeryšev (Rusko)2 branky: Costa (Španělsko), Lukaku (Belgie), Kane (Anglie), Dzjuba (Rusko)

Související

sport

Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR

V americkém Washingtonu D.C. byly v pátek rozlosovány základní skupiny jednoho z nejočekávanějších sportovních svátků příštího roku, tedy fotbalového mistrovství světa, které se bude v létě konat v USA, Kanadě a Mexiku. Poprvé se světového šampionátu zúčastní hned 48 týmů, avšak v osudí bylo známo dosud jen 42 mužstev. O zbylých šesti účastnících se ještě rozhodne jak v rámci mezikontinentální baráže, tak i v rámci evropské baráže. A právě v jedné z jejích čtyř větví figuruje i Česko. To tak koncem března bude bojovat o to, aby se mohlo na závěrečném turnaji utkat ve skupině A s domácím Mexikem, Jižní Koreou a Jihoafrickou republikou.
Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

Dálnice, ilustrační fotografie.

Jízda po dálnici zřejmě nezdraží. Poslanci podpořili klíčovou novelu zákona

Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi podpořila v prvním čtení novelu zákona o pozemních komunikacích. Klíčovou změnou je zrušení automatické valorizace cen dálničních známek. Návrh nyní poputuje k projednání do Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny. Účinnost novely se předpokládá od 1. ledna, připomnělo ministerstvo dopravy.

včera

včera

Lindsey Olin Graham je americký politik za Republikánskou stranu.

Republikánský senátor Graham zemřel kvůli problému s aortou

Američané už tuší, co zapříčinilo víkendové náhlé úmrtí republikánského senátora Lindseyho Grahama, jednoho z velkých spojenců prezidenta Donalda Trumpa. Grahama v Senátu nahradí jeho sestra, která byla do funkce jmenována, aniž by proběhly volby. 

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

CIA: Průměrná délka života ruského rekruta na bojišti je 30 minut. Vojáky decimují ukrajinské drony s AI

Průměrná délka života ruského rekruta po příchodu na ukrajinské bojiště se v současnosti pohybuje mezi pouhými dvaceti a třiceti minutami. Na summitu o obraně a inovacích v Pensylvánii to prohlásil ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe. Šéf americké rozvědky potvrdil, že tyto zpravodajské odhady jsou v souladu s veřejně dostupnými informacemi z bojové linie. Hlavním faktorem stojícím za takto vysokou úmrtností jsou ukrajinské drony poháněné umělou inteligencí, které Ratcliffe popsal jako specializované, nízkonákladové stroje na zabíjení ruských vojáků.

včera

Benjamin Netanjahu

Izraelský parlament schválil své rozpuštění. Politici křičeli na Netanjahua, ze sálu musel odejít

Izraelský parlament se po schválení série vysoce kontroverzních zákonů oficiálně rozpustil, čímž zemi definitivně nasměroval k parlamentním volbám vypsaným na sedmadvacátého října. Samotný závěr zasedání provázely bouřlivé scény, během nichž desítky opozičních zákonodárců křičely na premiéra Benjamina Netanjahua slova o hanbě a vyzývaly ho k odchodu. Atmosféra v sále byla natolik napjatá, že předseda vlády nakonec jednací síň před jedním z klíčových hlasování opustil. Koalice vedená stranou Likud si však i bez jeho přítomnosti dokázala většinu pojistit a legislativní smršť úspěšně dokončit.

včera

včera

včera

Prezident Trump navštívil ministerstvo spravedlnosti

Proti Trumpovým obviněním z volební manipulace se bouří Čína i Američané. Blouzní, zní od guvernérů

Čína ostře reagovala na obvinění amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ji ve svém čtvrtečním večerním projevu osočil z provedení největšího zneužití volebních dat v historii. Prezident prohlásil, že Peking získal 220 milionů citlivých spisů o amerických voličích a že se na základě neoficiálních zpravodajských informací snažil masově vyrábět nelegální hlasovací lístky. Čínské ministerstvo zahraničí tato tvrzení okamžitě odmítlo s tím, že nemají žádný faktický základ, a zopakovalo, že země striktně dodržuje zásadu nezasahování do vnitřních záležitostí jiných států.

včera

Mečiar, Vladimír

Havel mi nabídl místo premiéra, pokud odstavím Klause, tvrdí Mečiar

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar a někdejší český prezident a předseda vlády Václav Klaus se v rozhovoru pro agenturu SITA vrátili k rozdělení Československa. Podle Mečiara nebylo rozpadu společného státu možné zabránit, neboť debaty o fungování federace se bezvýsledně vlekly již od roku 1990. V době jejich nástupu k moci byla federace v podstatě rozložená a tehdejší politické elity na narovnání vzájemných vztahů rezignovaly. Rozhodování o dalším osudu země tak zůstalo na bedrech nových reprezentací, které musely narůstající krizi rázně vyřešit.

včera

včera

Barrandovský most

U Barrandovského mostu se zřítila betonová plastika

Policisté se od dnešního rána zabývají incidentem v bezprostředním okolí Barrandovského mostu v Praze. Částečně se tam totiž zřítila betonová plastika. Událost se obešla bez zranění, ačkoliv sutiny spadly na vozovku a přilehlou cyklostezku. 

včera

Prezident Trump

Proč Trump označuje volební systém za katastrofální? Nesmířil se s prohrou a chystá se na další drtivou porážku

Americký prezident Donald Trump ve svém televizním projevu prohlásil, že jeho záměrem není oslabit důvěru ve volební proces, vzápětí však udělal vše pro to, aby Američany přesvědčil, že hlasování v zemi je zmanipulované. Během svého sedmadvacetiminutového vystoupení přirovnal Spojené státy k zemím třetího světa a volební systém označil za katastrofálně zranitelný. Podle kritiků a demokratických představitelů však tato rétorika neslouží k nápravě systému, ale k přípravě argumentů před nadcházejícími kongresovými volbami, v nichž republikánům hrozí ztráta většiny.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Bílý dům zveřejnil dokumenty, které měly potvrdit Trumpova slova o Číně. Nepotvrzují vůbec nic

Americký prezident Donald Trump během svého projevu z Bílého domu předestřel pět zásadních bodů, kterými se snažil doložit nefunkčnost celého aparátu. Tvrdil například, že Čína získala osobní údaje o stovkách milionů amerických voličů a že se aktivně snažila poškodit jeho politickou pozici. Dále varoval před zranitelností sčítacích přístrojů a registrací obrovského množství neoprávněných osob či zemřelých. Všechny tyto domnělé podvody pak měla před hlavou státu záměrně tajit samotná zpravodajská komunita.

včera

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu

Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu v rámci pokračujícího boje o kontrolu nad strategickým Hormuzským průlivem. Podle prohlášení amerického ústředního velitelství Centcom je cílem těchto operací oslabení íránských vojenských kapacit. Souběžně s leteckými údery americké síly v rámci námořní blokády íránských přístavů obsadily jedno z plavidel a odklonily tři komerční lodě, které se pokusily blokádu prorazit.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Američané Trumpově teorii o ukradených volbách nevěří. Jeho projev byl plný dávno vyvrácených tvrzení

Televizní projev Donalda Trumpa nepřinesl zásadní nová fakta, mohl by se však stát klíčovým momentem, který naznačuje jeho strategii pro nadcházející kongresové volby. Prezident se v něm zaměřil na údajné hrozby v americkém volebním systému, což kritici vnímají jako přípravu půdy pro případné zpochybnění budoucích volebních výsledků v případě neúspěchu jeho strany.

včera

včera

Dva mrtví po útoku na ubytovně. Pachatelem má být sanitář z IKEM, případ řeší GIBS

Pražští policisté ve čtvrtek večer zasahovali na jedné z ubytoven, kde došlo k útoku. Jeden z napadených zemřel, další utrpěl zranění. Po smrti je také útočník, jehož zneškodnili zasahující policisté. Případem se tak zabývá i policejní inspekce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy