Moskva - Poslední dvě osmifinálová utkání jsou na programu v úterý. Zatímco večer se zakončí osmifinálovou fázi atraktivní souboj mezi Kolumbií a Anglií, odpoledne se spolu utkalo v ryze evropském souboji Švédsko a Švýcarsko. Mezi nejlepších osm týmů světa se nakonec podařilo probít Seveřanům díky tomu, že vyhráli na zemí helvétského kříže 1:0 díky Forsbergově trefě, kterou si do vlastní branky nešťastně ztečoval Akanji. Přestože se Švýcaři snažili od té doby duel vyrovnat a alespoň ho dostat do prodloužení, nepodařilo se jim to, navíc klidně mohli inkasovat v závěru podruhé, kdyby jednak video neodvolalo původně nařízenou švédskou penaltu a kdyby pak Švédové z následného přímého kopu gól vstřelili.
Zpočátku utkání to byli Seveřané, kteří vstoupili do zápasu aktivněji a už po osmi minutách hry se dostali do první příležitosti. Tehdy jim pomohla překonat švýcarskou defenzivu rychlá narážečka, která našla Berga, ovšem ke gólu tato akce nakonec nevedla. Střelu švédského fotbalisty totiž dokázal odvrátit svým obětavým zákrokem Akanji a když se pak snažil míč do sítě dorazit Ekdal, zamířil kulatý nesmysl nad švýcarskou svatyň.
Právě nepřesnost byla hlavním spojovatelem akcí, do kterých se v první půli oba týmy dostávaly. Ještě před touto švédskou akcí se dostali k zakončení Švýcaři, jenže Zuber svou pravačkou zamířil přímo do středu branky a švédský gólman Olsen tak tedy neměl žádný velký problém. Stejně tak si vedl Zuber i o několik minut později, kdy tentokrát zakončoval hlavou.
Většinu času se během první půle hra odehrávala mezi šestnáctkami a bylo tak na obou mužstvech znát, že nechtějí učinit žádnou velkou chybu, po které by snad inkasovala. Téměř po uplynutí půlhodiny hry se ale i tak mohli dodstat do vedení Švédové, Bergovu ránu k tyči ale parádním zákrokem gólman Sommer vyrazil. Pak mohli zase udeřit Švýcaři a to konkrétně Zuber s Džemailim. Oba si sice dokázali vyměnit balón, druhý jmenovaný ale nakonec přestřelil. Stejným neúspěchem skončila i následná švédská akce, na jejíž konci Lustig odcentroval osamocenému Ekdalovi před brankářem Sommerem, jenže Ekdal při snaze zakončit placírkou nakonec branku taktéž vysoko přestřelil.
Ve druhé půli se do první šance dostal Toivonen, jenže z osmi metrů prostor mezi třemi tyčemi netrefil. Pak mohli opět zahrozit Švýcaři po podklouznutí Lustiga, jenomže svěřenci kouče Petkoviče pak následnou protiakci nezakončili nikterak dobře a to tak, že se k zakončení nedostali.
A tak přišla na řadu 66. minuta. Právě tehdy se ke střele zpoza vápna odhodlal naprosto nikým nezpozorován ze švýcarské strany Forsberg, jenž měl štěstí v podobě teči bránící Akanjiho, od nějž se míč nakonec odrazil do sítě a Švédové se mohli radovat z vedení 1:0. O dvougólové vedení se pak mohli postarat Ekdal s Rodríguezem, ale ani jeden se nepotkal s přesností.
Jak se blížil závěr zápasu, Švédové se spíše stáhli před branku a své jednobrankové vedení bránili, naopak kouč Petkovič vyslal na hřiště ofenzivní dduo Embolo-Seferovič, kteří tak vepředu měli pomáhat Drmičovi. Do švédského velkého vápna tak čím dál více létaly centry, po jednom z nich, o který se zasloužil Shaquiri od rohového praporku, hlavičkoval právě střídající Embolo, ale jen do bránícího Lustiga. Od něj pak míč mířil k Forsbergovi, který se pohyboval u brankové čáry. V další příležitosti se ocitl Seferovič, o jehož hlavičku se bez potíží gólman Olsen postaral.
Švýcararský zmar v samotném závěru dokumentovala švédská brejková situace, která skončila faulem Langa na unikajícího Olssona. Sice se nakonec po debatě s videorozhodčím nekopala penalta, jen přímý kop, ale Lang stejně uviděl červenou kartu. Z následného přímého kopu gól nepadl, i tak ale mohla propuknout naplno švédská radost po postupu do čtvrtfinále fotbalového MS, což se Třem korunkám podařilo naposledy před 24 lety.
Konečný výsledek osmifinále:
Švédsko - Švýcarsko 1:0 Branka: 66. Forsberg
26. prosince 2025 21:05
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
Související
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?
fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) , Fotbal
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
30. prosince 2025 18:16
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
Dvě vážné nehody se za posledních 24 hodin staly na dálnici D35 v Olomouckém kraji. První byla tragická. O život přišel muž, který přebíhal komunikaci. Další havárie se stala v úterý ráno. Z automobilu museli hasiči vyprostit čtyři osoby.
Zdroj: Jan Hrabě