Moskva - O pátečním večerním čtvrtfinálovém duelu mezi Brazílií a Belgií se mluvilo jako předčasném finále. Hrálo se v něm nejen o to, kdo se střetne v semifinále s Francií, ale zda závěr turnaje bude spíše v ryze evropském složení a nebo mužstvům z Evropy bude v bojích o medaile zdatně sekundovat tým z Jižní Ameriky, tedy Brazílie. Ta nakonec na Rudé ďábly, taktéž další favority turnaje, nestačila, jelikož už po poločase s nimi prohrávala 0:2, když se nejprve ve 13. minutě balón nešťastně odrazil za záda gólmana Alissona Fernandinho a když pak po rychlém protiútoku zvýšil belgicvké vedení De Bruyne. Brazilcům už se podařilo jen snížit a to zásluhou střídajícího Augusta. Po výhře 2:1 se tak tedy Belgičané mohou těšit na semifinálovou bitvu s Francií.
Již v první čtvrthodině bylo k vidění několik rohových kopů, přičemž právě z nich měla Brazílie hned dvě velké příležitosti. Pokaždé u nich byl Miranda, který prodlužoval na své kolegy. Nejprve tak prodloužil na Thiaga Silvu, který zamířil balón pouze do tyče, zanedlouho pak pro změnu Paulinho míč minul. Když se rohový kop kopal na belgické straně, byli s touto situací svěřenci kouče Martíneze daleko úspěšnější. Tehdy byl adresátem centru zleva naskakující Kompany, který sice do míče trknul, do brazilské sítě ale míč nešťastně nasměroval bránící Fernandinho, 1:0 pro Belgii.
Jihoameričané se však po této brance nikterak nesložili a naopak se snažili o co nejrychlejší vyrovnání skóre, proti tomu ale byla řádně sešikovaná belgická defenziva a Evropané pak už jen čekali na příležitosti, tudíž na rychlé protiútoky. A právě po jednom z nich se povedlo Belgičanům po půlhodině hry zvýšit na 2:0. Stejně jako v osmifinále proti Japonsku, tak i tento protiútok se odehrál po rohovém kopu soupeře. Na konci všeho, přičemž mezitím se parádním driblingem předvedl Lukaku, byl zakončující Kevin De Bruyne k delší tyči. Svěřenci kouče Titeho se pak mohli do kontaktu dostat ještě před odchodem do kabin na poločasovou pauzu, kdy jednak Gabriel Jesus hlavičkoval mimo a jednak Coutinhovu střelu dokázal vyrazit Thibaut Courtois.
Zmiňovaný brazilský stratég Tite zareagoval na nepříznivý stav o poločase změnou, na hrací plochu vyslal Firmina a nejen díky němu se tak dařilo "Kanárkům" rušit brejkové situace evropského celku. Sice se po většinu času snažili dostat se do nějaké výhodné zakončovací pozice, proti tomu ale byla neustále obrana Belgie, jež se Brazilcům nedařila otevřít. A tak není divu, že se Jihoameričané snažili oblafnout sudího a padat ve vápně tak, aby z toho penalta. Nepovedlo se to jak Neymarovi (a to nělkolikrát), tak třeba Gabrielu Jesusovi, i když tady se mohlo o penaltě po zákroku Kompanyho diskutovat.
Blízko ke gólu měl střídající Dougles Costa, k následné dorážce pak byl blízko Paulinho, ale k míči se nakonec nedostal. A tak tedy ke slovu přišel jiný střídající hráč. V 76. minutě totiž přesně hlavičkoval Augusta, který v tu chvíli byl na hřišti pouhé tři minuty a dal tak svým zásahem Brazilcům naději, 2:1. V následujících minutách už se Belgičané soustředili skutečně jenom na obranu, ale stejně nezabránili několika brazilským tutovkám. Měli zkrátka štěstí, že je nedokázali využít jako v případě, kdy v jedné z největších byl opět Augusta.
Další branka tedy do závěrečného hvizdu už nepadla a turnaj v Rusku tak tedy přišel o posledního neevropského zástupce.
Konečný výsledek čtvrtfinále:
Brazílie - Belgie 1:2Branky: 76. Augusto - 13. vlastní Fernandinho, 31. De Bruyne
1. července 2026 21:05
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
Související
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?
fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) , Neymar (fotbalista) , Fotbal
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 2 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
včera
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
včera
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
včera
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
včera
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
včera
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
včera
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
Blíží se první červencový víkend, který se bude od posledního červnového výrazně lišit. Tropy se tentokrát Česku vyhnou, maximální teploty zůstanou pod hranicí 30 stupňů. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě