Španělský národní tým nově povede Luis Enrique

Madrid - Poté, co v osmifinále letošního fotbalového světového šampionátu nestačil španělský národní tým překvapivě na domácí Rusko, se španělský fotbalový svaz rozhodl k trenérské změně. Na postu kouče tak tedy skončil Fernando Hierro a nyní v pondělí se již rozhodlo o jeho nástupci, jímž se nakonec stal osmačtyřicetiletý bývalý reprezentant Luis Enrique. Ten se svazem podepsal smlouvu o dvouleté spolupráci.

Hráčská kariéra Luise Enriqueho začala v Gijónu, jehož je odchovancem, poté se dostal do Realu Madrid, odkud pak v roce 1996 přestoupil k největšímu rivalovi Bílého baletu, tedy do Barcelony, což může říct o sobě jen několik málo fotbalistů v historii. Právě v katalánském velkoklubu dokázal vybojovat hned sedm trofejí, přičemž dalších devět jich pak zde přidal coby trenér. Za zmínku určitě stojí sezóna 2014/15, během které získala Barcelona pod Enrigueovým vedením pět trofejí a i tu "ušatou", tedy trofej pro vítěze Ligy mistrů.

Trenérské zkušenosti nasbíral Enrigue nejen v Barceloně, kde vedle A-týmu, koučoval i její rezervní mužstvo, ale třeba v dalším španělském klubu Celta Vigo či na Apeninském poloostrově, kde působil na lavičce římského AS. Bez práce byl tento stratég od června loňského roku a během této pauzy chtěl především nasbírat síly. Nyní tak povede reprezentaci, za kterou taktéž coby hráč nastupoval a ve které odehrál celkem 62 duelů a nastřílel v ní 12 branek. Jeho úkol je jasný. Kvalifikovat se na mistrovství Evropy v roce 2020.

Připomeňme, že dosavadní trenér španělského národního týmu Fernando Hierro se právě na reprezentační lavičku dostal jen den před samotným zahájením fotbalového MS, když byl nečekaně svazem odvolán bývalý trenér Julen Lopetegui. Důvodem měla být jeho nová smlouva s Realem Madrid, svaz měl totiž za to, že právě tato skutečnost by mohla vnést do národního mužstva negativní atmosféru. Za Lopeteguiho se pak postavili i jeho svěřennci, jenže to mu nakonec nepomohlo.

Jeho nástupce Hierro přišel na lavičku národního týmu bez větších trenérských zkušeností z pozice sportovního manažera. Jím se ale znovu nestane, neboť tím už je José Francisco Molina, bývalý reprezentační gólman, bývalký hráč Atlética Madrid a La Coruni a někdejší kouč Villarrealu, Getafe, indické Kalkaty, hongkongského Kitchee a mexického celku Atlético San Luis.

Související

sport

Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR

V americkém Washingtonu D.C. byly v pátek rozlosovány základní skupiny jednoho z nejočekávanějších sportovních svátků příštího roku, tedy fotbalového mistrovství světa, které se bude v létě konat v USA, Kanadě a Mexiku. Poprvé se světového šampionátu zúčastní hned 48 týmů, avšak v osudí bylo známo dosud jen 42 mužstev. O zbylých šesti účastnících se ještě rozhodne jak v rámci mezikontinentální baráže, tak i v rámci evropské baráže. A právě v jedné z jejích čtyř větví figuruje i Česko. To tak koncem března bude bojovat o to, aby se mohlo na závěrečném turnaji utkat ve skupině A s domácím Mexikem, Jižní Koreou a Jihoafrickou republikou.
Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) Fotbal

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 43 minutami

Atletika, ilustrační fotografie.

Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku

Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.

před 1 hodinou

Policie ČR

Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník

Tragické následky má nedělní nehoda na Kolínsku ve středních Čechách. Jeden člověk nepřežil havárii osobního auta, další dva lidé utrpěli zranění. Příčina události je předmětem vyšetřování. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč

Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran

Více než třetina lidí by momentálně podpořila vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeden z jeho nynějších koaličních partnerů by ale skončil mimo Poslaneckou sněmovnu, kam by se dostalo jen pět subjektů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro televizní stanici CNN Prima News. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Robert Mueller (exšéf FBI)

Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád

Americký prezident Donald Trump si neodpustil velmi jízlivou reakci na nejnovější smutnou zprávu. Ve věku 81 let zemřel někdejší šéf FBI a bývalý zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, jenž se zabýval otázkou ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016, kdy se Trump stal poprvé prezidentem. 

před 13 hodinami

včera

včera

včera

Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru

Americký prezident Donald Trump se postaral o další úsměvný moment, který se řeší po celém světě. S japonskou premiérkou po svém boku se vyjadřoval ke slavnému útoku na Pearl Harbor. Upozornil na to britský deník Guardian

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy