Praha - Na pulty českých knihkupectví přichází tento týden zajímavá publikace pod názvem Zákony fotbalové džungle - Novela 2012. Agentuře Mediafax to v pondělí sdělilo vydavatelství Blinkr, které knihu vydalo.
Knihu napsal český autor Felix Boom. Publikace vzbudila značnou pozornost v roce 1998, protože vyšla ve formě zákoníku se 196 paragrafy ve 12 hlavách, v nichž byly svérázně kodifikovány nekalosti v českém fotbale, korupce, manipulace s výsledky či mafiánské praktiky. Vyvolala nevěřícné reakce. Byla považována za humornou parabolu a nadsázku. Autorem byl sportovní publicista Pavel Skramlík.Nyní byl obsah zásadně přepracován, forma zákoníku vypilována a zdokonalena v duchu právnického slovníku, i ve prospěch humoru. V roce 2004 se ukázalo, že holá skutečnost v českém fotbale je ještě daleko divočejší, než byla v roce 1998. Po přechodném útlumu nekalostí po roce 2004, kdy vypukla aféra s odposlechy rozhodčích a funkcionářů, je podle autora všechno ve starých kolejích a nepřijatelné praktiky ve fotbalovém zákulisí jsou zakořeněny ještě hlouběji. "Tato novela nesleduje účel prevence, spravedlnosti, ani účel represe, neboť je jedinou zákonnou normou, v níž základní justiční principy neplatí. Zákony fotbalové džungle nelze změnit nebo zrušit, neboť jejich platnost je stejně absolutní, jako v případě zákonů fyzikálních. Ve fotbale lze úplatkem koupit cokoliv vyjma cti toho, kdo ji skutečně má. Rozhodčí nemá právo ovlivnit výsledek, pokud mu nebyl nabídnut úplatek, nebo pokud nemá závažný osobní motiv," tvrdí v knize autor Felix Boom.Zákony fotbalové džungle fungují nyní globálněji a rafinovaněji, navíc s výraznou rolí nadnárodních sázkových gangů na vzdálených internetových serverech. To je jedna z podstatných novinek proti roku 1998, kdy byly Zákony napsány poprvé. A nyní jsou také všichni exponenti fotbalové džungle mnohem smělejší. Zákonitosti přesto existují. Proto musela vzniknout inovace, která dostala podtitul Novela 2012. Knížka má 108 stran a je v běžné síti knihkupectví.
Související
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
Británie řeší další kauzu bývalého prince Andrewa. Panuje podezření z korupce
Aktuálně se děje
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
7. srpna 2026 15:54
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
7. srpna 2026 15:15
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
7. srpna 2026 14:25
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
7. srpna 2026 13:11
Trump podepsal zavedení nových cel
7. srpna 2026 12:00
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
7. srpna 2026 10:50
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.
Zdroj: Libor Novák