Pokud snad někdo čekal, že český fotbalový národní tým zopakuje v Bruselu proti Belgii takový slušný výkon, jaký proti tomuto celku předvedl v Praze, musel být už pár vteřin po úvodním hvizdu zklamán. Nejprve byl krátce po výkopu zraněn gólman Tomáš Vaclík, jehožtak musel nahradit plzeňský gólman Staněk, pro něhož to tak byla ostrá reprezentační premiéra. I když ale následně předbvedl několik výtečných zákroků proti největší hvězdě domácích Lukakuovi, přesto vstřelil jeden gól. A další dva pak ještě přidali Hazard a Saelemaekers. Lukaku tak tedy oslavil svůj stý start v národním týmu nejlépe jak mohl.
Před duelem s favoritem kvalifikační skupiny E se rozhodl kouč Šilhavý hned ke třem změnám oproti předešlému střetnutí s Běloruskem. Místo trojice Král, Doležal a Jankto, jenž je po posledním duelu zraněn, do základní sestavy tentokrát český trenér zařadil Peška, Vydru a nečekaně do defenzivy i Kašu, pro kterého to tak byl první zápas v reprezentaci. Holeš se tak opět posunul do záložní řady a to proto, aby včas zachytával belgickou hvězdu Lukakua.
A právě zmiňovaný Kaša začal psát ne příliš povedený příběh z českého pohledu v Bruselu. On to byl, kdo nepovedenou rozehrávkou na gólmana Vaclíka po pár vteřinách hry dostal českého brankáře do takových problémů, že při tom přišel ke zranění poté, co mu Lukaku šlápl na špičku nohy. Hned v úvodu tak musel Šilhavý vyplýtvat jedno střídání a místo Vaclíka tak přišel další debutant v národním týmu Staněk.
V úvodu se alespoň jednou dostali i Češi do šance, když Hložek poté, co sebral míč Alderweireldovi, se rozhodl vystřelit. Byl z toho nakonec rohový kop. Zanedlouho tu ale byla akce na druhé straně, kdy Vanaken poslal kolmici na Lukakua, který sadno překonal bránícího Kašu a belgický uragán si v nájezdu ještě na Vaclíka poradil, 1:0 pro Belgii. Až poté Vaclíka nahradil Staněk.
Vůbec tent duel nepřipomínal ten z března. Žádné napadání a aktivní pojetí ze strany českého týmu. Ten se tentokrát spíše držel vzadu a skoro se bál, aby nepřišla další rychlá protiakce. A někdy takové přišly. Třeba Vanaken opět kolmicí mezi obránci Kašou a Coufalem tentokrát nalezl Hazarda, ten pak střelou na zadní tyč bez problémů zvýšil na 2:0.
Zdálo se tak, že už je z českého pohledu vše ztraceno. Krátce po příchodu z kabin ovšem se Vydyra ocitl s balónem sám před gólmanem Courtoisem, jenže toho nakonec nepřekonal. Čechy následně podržel dvakrát výtečnými zákroky proti Lukakuovi Staněk, rozhodně jsme mohli prohrát větším rozdílem.
Svěřenci Jaroslava Šilhavého se přesto ještě nevzdávali. Třeba Hložek se zase pokoušel překobnat Courtois, jenže ten chytal znamenitě. To na druhé straně po patičkách Hazarda a Lukakua míč došel k Saelemaekersovi a tento střídající Belgičan dal razítko na belgickou výhru, 3:0.
Po tomto výsledku je tak již jisté, že Češi ve své kvaifikační skupině první rozhodně neskončí. Ale protože na podzim loňského roku zaznamenali úspěch v Lize národů, skoro jistě můžou počítat s účastí v baráži.
Konečný výsledek:
Belgie - Česko 3:0 (2:0)Branky: 8. Lukaku, 41. E. Hazard, 65, Saelemaeker
Související
Íránci se mohou zúčastnit MS ve fotbale, s ohledem na jejich životy to ale nedoporučuji, prohlásil Trump
Nej(ne)bezpečnější fotbalové mistrovství světa. Sportovní svátek ohrožuje několik věcí
fotbal MS , Romelu Lukaku (fotbalista) , Fotbal
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
22. března 2026 21:02
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
22. března 2026 19:54
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
Američany v pátek zasáhla smutná zpráva, na kterou se nešlo předem připravit. Ve věku 86 let náhle zemřel slavný akční herec Chuck Norris. Informace se dostala i k prezidentovi Donaldu Trumpovi, který připomněl, že ho Norris v minulosti podpořil.
Zdroj: Lucie Podzimková