Překvapení ve Wimbledonu. Rybakinová získala první grandslam pro Kazachstán

Nečekanou vítězku má letošní ročník nejslavnějšího tenisového turnaje ve Wimbledonu. V ženském finále totiž svou roli favoritky nepotvrdila světová dvojka Tunisanka Uns Džabúrová. Čtvrfinálová přemožitelka Marie Bouzkové sice vyhrála první set 6:3, pak už ale na travnatém centrálním dvorci poněkud nečekaně vládla kazašská tenistka Jelena Rybakinová. Ta následné dva sety totiž vyhrála vždy 6:2, postarala se tak nejen o obrat, ale i o zisk vůbec první grandslamové trofeje pro Kazachstán.

Před finálovým zápasem s takto velkými zápasy nezkušená kazašská tenistka Rybakinová mluvila o nervozitě. Ta nejspíš na ni sedla v úvodu finále, jelikož právě první set Džabúrová ovládla 6.3.

Do druhého setu ale nastoupila úplně jiná Rybakinová. Hned na jeho úvodu totiž tuniské soupeřce sebrala servis. Dále pak pokračovala přesnými ranami, zatímco Džabúrová postupem času někde poztrácela typické charakteristiky své hry, tedy přehled a kreativitu. Když pak ještě ve druhém setu podruhé ztratila servis, bylo o osudu této části hry rozhodnuto.

Afričanka nebyla narozdíl od předešlých zápasů očividně ve své kůži a nejinak tomu bylo i ve třetím setu. I tam, začala ztrátou svého podání. Situace řešila například příliš vysokými kraťasy a vůbec několika nepřesnými míči. Že není opravdu v pohodě dávala najevo svými nespokojenými gesty a kroucením hlavou.

V jedné chvíli, kdy to vypadalo, že by se mohla Džabúrová do zápasu vrátit, nedokázala své soupeřce sebrat servis, naopak Rybakinová dokázala odvrátit hned tři brejkboly. Díky tomu tak vedla už 4:2 a když pak sebrala Džabúrové další podání, bylo o vítězce rozhodnuto, jelikož při svém podání, př kterém tedy mohla ukončit zápas, rozhodla až minela Afričanky.

Na to, že to byl historický triumf nejen pro samotnou Rybakinovou, ale celý kazašský tenis, tak nevytryskla u Rybakinové žádná velká radost. „Byla jsem strašně nervózní před zápasem i během něj. Jsem ráda, že už to skončilo. Ale je to úžasné, je čest být tady. Nečekala jsem, že tu druhý týden stále budu. Být vítězkou je něco úchvatného," řekla Rybakinová po zápase a obrátila bse ve své děkovné řeši i na Džabúrovou: „Chci poblahopřát i Ons (Džabúrové) ke skvělému turnaji. Je opravdu inspirující.“

„V tenise je vždycky jenom jedna vítězka. Je to smutné, ale věřím, že dokážu v mé zemi ovlivnit generace,“ nechala se pak slyšet samotná Džabúrová, která taktéž bojovala o historický triumf pro Tunisko, kde se stala během posledních dvou týdnů miláčkem.

Tenisový Wimbledon v Londýně (9.7.2022):

Ženy dvouhra - finále:

Rybakinová (17-Kaz.) - Džábirová (3-Tun.) 3:6, 6:2, 6:2

Související

Barbora Strýcová

Nejen Vondroušová. Na Wimbledonu ve čtyřhře uspěla i loučící se Strýcová, radovali se i junioři

Na obrovský úspěch Markéty Vondroušové, která v sobotu na travnatém povrchu v All England  Clubu coby první nenasazená hráčka v historii vyhrála slavný Wimbledon, dokázaly navázat v neděli další tři české tenistky a jeden český tenista. Nejprve juniorskou ženskou čtyřhru ovládla ryze česká dvojice Alena Kovačková-Laura Samsonová, úspěch v juniorské kategorii slavil v mužské čtyřhře i Jakub Filip, jenž hrál po boku italského parťáka Vulpitty. Největší pohádku hned po Vondroušové ale napsala v neděli Barbora Strýcová. 

Více souvisejících

wimbledon tenis

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy