Litvínov - Je to poprvé. A je to až k neuvěření, že hokejová bašta, která vychovala nespočet obrovských osobností, se dočkala titulu až nyní. To, čeho se nedožil legendární Ivan Hlinka, se podařilo týmu srdcařů s Martinem Ručinským nebo Jiřím Šlégrem.
Velkých hokejových frajerů, kteří vyrostli v tom osobitém severočeském městě, obehnaném trubkami z naftové rafinérie, bylo nespočet. Litvínov několikrát slavil Stanley Cup, ať už ho do města přivezli Petr Klíma nebo Jiří Šlégr. Kolem borců ze žlutočerného klubu pak zase postavil tým z Nagana "Litvínovák" Ivan Hlinka. Ať už to byli Robert Lang, Jan Čaloun, Josef Beránek, Robert Reichel, Vladimír Růžička, Petr Svoboda... Ale také Jiří Šlégr a Martin Ručinský.
Ano, vítězné finále hokejové ligy v roce 2015 bylo tak trochu dodatečným večírkem pro tuhle zlatou partu, i když u ní byli už jen Šlégr s Ručinským.
Je ale potřeba říct, že příběh litvínovské pohádky neměl jen tyto dva hrdiny. Titul by možná nebyl, kdyby se nestala tak krutá věc Jakubu Petružálkovi. Když se daleko v Rusku dozvěděl o smrti své přítelkyně Kateřiny Netolické, ukončil angažmá v Jekatěrinburgu a chtěl se vrátit domů. Osud to tak chtěl, aby na konci sezony mohl zvednout nad hlavu svou první velkou trofej, pohár pro české mistry.
Jeho gesto při oslavách, ukazováček mířící tam někam do nebe, bylo opravdu dojemné. Petružálek nezapomněl, pohár vyhrál i pro Katku...
Psali jsme: Extraliga má nového mistra: Litvínov to dokázal, slaví první titulA litvínovští fandové v tom museli vidět i další symboliku. Osobností, které se nedožily nejkrásnějšího litvínovského dne historie, je několik.
Tam nahoře v nebi má jistě radost Ivan Hlinka, snad největší česká hokejová legenda. Ale třeba i litvínovský patron a tvrdý zadák František Procházka, zvaný "Špacír", který v devadesátých letech podporoval i v reprezentaci Reichelovu generaci. Před třemi lety podlehl ve svých 50 letech těžké nemoci.
Litvínovu prostě titul sluší. Drsné město, které vychovalo spoustu hokejových talentů, si mistrovské oslavy zaslouží. A snad je dobře, že o něm rozhodli právě hráči, kteří mají ke klubu blízko. Verva totiž složila tým hlavně z hokejistů ze severních a západních Čech. Zlato si tak užívají i litvínovští srdcaři Viktor Hübl a střelec vítězných gólů František Lukeš. A bohem se stal pro fanoušky i gólman Pavel Francouz, ač s hokejem začínal v Plzni.
V Litvínově na tuhle partu budou vzpomínat dlouhá léta. Však i Jiří Šlégr přiznal, že triumf pro domovské město, je víc než Stanley Cup. Jen zlato z Nagana bylo víc.
Související
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
Další překvapivá trenérská změna v extralize. Pokorný končí na vlastní žádost v Brně
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 2 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 2 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 3 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 4 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 4 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 6 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
včera
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
včera
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
včera
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
K tragédii došlo v pondělí dopoledne v pražských Stodůlkách. Při zkoušce prasklo potrubí v podzemí, kde se nacházelo několik osob. Jeden člověk nepřežil, další dva lidé skončili v péči zdravotníků. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Zdroj: Jan Hrabě