MS V HOKEJI – 9. den: Kanada získala výhru nad Francií jen těsně, Rusko sedmi góly rozmetalo svého západního souseda Bělorusko

Praha/Ostrava - Francie potrápila Kanadu překvapivě hodně a nakonec prohrála jen o jeden gól 3:4, body nicméně jdou na konto zámořského týmu. Bělorusko dalšího "giganta" nezmohlo, od Ruska schytalo sedm gólů, ale přesto je na čtvrtém, postupovém, místě. Slovensko opět ztrácí body a je stále dál od čtvrtfinále, Finsku podlehlo 0:3. Lotyšsko se vzepřelo rakouské nadvládě a nakonec zvítězilo 2:1 v prodloužení.

Francie nevstupovala do zápasu příliš namotivována. V jejich posledním duelu schytala od českého týmu pět gólů a sama se prosadila jen jednou. Dnes byl jejich soupeřem Kanadský výběr, který zatím válcuje jednoho soupeře za druhým a podle statistik by měl Francii rozdrtit na prach. Nakonec se ale fanouškům naskytl pohled na překvapivě vyrovnaný zápas a kanadskému obecenstvu musela tuhnout krev v žilách.

První se radovala favorizovaná Kanada. Spezza naznačil střelu, ale namísto dělové rány poslal přihrávku na Seguina, který lehce zametl puk do odkryté sítě. Po dvanácti minutách už tedy Kanada vedla 1:0, o minutu a šest vteřin později propálil francouzského brankáře Eberle a opět to vypadalo na klasický zápas, ve kterém nasází Kanada hromadu gólů a papírově slabší soupeř půjde s ostudou domů. To se ale Desrosiers rozhodl neakceptovat. Po Eberleho vzoru si nabruslil mezi kruhy a kanadského brankáře Jonese překvapil ránou nad lapačku. Po první třetině byl tedy stav těsný 1:2 z pohledu Francie.

Ve druhé periodě Francie trochu zaspala a Kanada toho využila. Dvě minuty před zazněním klaksonu, ještě zvýšila na 3:1 a pomalu si začínala užívat pohodlný dvougólový odstup. Tentokrát už francouzští hráči do konce třetiny odpověď nenašli.

Co se stalo v polovině poslední fáze zápasu, nikdo nečekal, podceňovaný tým dal dva bleskurychlé góly a během jedné minuty tak bylo z čista jasna vyrovnáno 3:3. Samotný francouzský tým vypadal tím obratem zaskočen, ale vyhecoval se k většímu nasazení. Bohužel pro bojovné Evropany, se ale Kanada nenechala připravit ani o bod a díky Eberleho druhému gólu nakonec vyhrála 4:3, čímž si zajistila jednoznačný postup do čtvrtfinále MS.

Výsledky zápasů 9. dne MS v ČR:

Francie - Kanada 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)Branky a nahrávky: 17. Desrosiers (Meunier, Auvitu), 47. Y. Treille (Meunier), 47. Fleury - 12. Seguin (Spezza, Barrie), 13. Eberle (MacKinnon, Duchene), 38. Seguin (Spezza), 50. Eberle (Burns, Crosby)

Rusko - Bělorusko 7:0 (1:0, 3:0, 3:0)Branky a nahrávky: 10. Kovalčuk (Kuljomin, Anisimov), 22. Tarasenko (Anisimov, Medvěděv), 30. Šipačov (Panarin, Dadonov), 33. Panarin (Šipačin, Mironov), 43. Širokov z trestného střílení, 45. Dadonov (Malkin, Kovalčuk), 52. Malkin (Tarasenko, Mozjakin)Rakousko - Lotyšsko 1:2 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)Branky a nahrávky: 17. Lebler (M. Raffl) - 33. Darzinš (Daugavinš), 61. Daugavinš (Darzinš, Galvinš)Finsko - Slovensko 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)Branky a nahrávky: 51. Donskoi (Lindell, J. Jokinen), 56. Aaltonen (Pesonen, Kemppainen), 60. KomarovTabulky:Skupina A:

POŘADÍ  TÝM  ZÁPASY  SKÓRE  BODY 1. Kanada 5 32:11 15 2. Švédsko 5 28:16 11 3. Česko 5 21:15 10 4. Švýcarsko 4 8:7 8 5. Německo 5 7:17 6 6. Lotyšsko 6 9:22 4 7. Francie 5 8:14 3 8. Rakousko 5 6:17 3

Skupina B:

POŘADÍ  TÝM  ZÁPASY  SKÓRE  BODY 1. USA 5 14:9 12 2. Finsko 5 16:5 12 3. Rusko 5 25:11 12 4. Bělorusko 5 15:14 10 5. Slovensko 5 11:11 7 6. Norsko 5 9:16 6 7. Dánsko 5 6:18 1 8. Slovinsko 5 7:19 0

 

Související

Hokej, ilustrační fotografie.

Švýcarsko se nedočkalo hokejového zlata ani doma, ve finále tentokrát podlehlo Finsku. Norové berou senzační bronz

Hokejistům Švýcarska se ani na třetí pokus v řadě a na pátý pokus v historii MS celkem nepodařilo přetavit účast ve finále ve zlato. Zatímco předloni v Praze nestačili na tehdy domácí Česko a loni na USA, nyní ve finále MS před domácím publikem nestačili na Finsko. A všechny tyto poslední tři finálové zápasy mají jednoho společného jmenovatele a to ani jeden vstřelený gól ze strany Švýcarů. V Praze 2024 prohráli finále 0:2, loni s USA 0:1 po prodloužení a letos s Finskem opět 0:1 po prodloužení. Země, kde to celou druhou polovinu května žilo hokejem, se zahalila do obrovského smutku a zklamání. Svoji pohádku si naopak dopsali Norové, kteří svoji první účast mezi nejlepšími čtyřmi týmy na MS v historii dokázali proměnit ve svou historickou medaili, když nakonec až v prodloužení zdolali favorizovanou Kanadu v boji o bronz 3:2.

Více souvisejících

Hokej MS Hokej MS BLR Tým Hokej MS CAN Tým

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství

Americký prezident Donald Trump se vrací k snahám o omezení práva na občanství získané narozením na půdě Spojených států. Stává se tak jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud Spojených států odmítl jeho předchozí plošší pokus o zrušení této dlouholeté praxe. 

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Trump podepsal zavedení nových cel

Americký prezident Donald Trump podepsal nové nařízení, kterým zavádí patnáctiprocentní clo na dovážené produkty obsahující polysilikon. Toto opatření má začít platit čtvrtého prosince a jeho hlavním úkolem je podpořit domácí dodavatelské řetězce v oblasti mikročipů i solárních panelů.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci. (19.12.2025)

WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců

Americké zpravodajské služby varují, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v období mezi letošním podzimem a rokem 2029 vyzkoušet odhodlání aliance prostřednictvím omezeného útoku. Cílem takových kroků by nebylo zabrání území, ale snaha otestovat, zda členské státy dodrží své závazky o kolektivní obraně. Tyto znepokojivé scénáře přicházejí v době, kdy Moskva čelí rostoucímu tlaku kvůli situaci na ukrajinské frontě. Masivní škody, které ukrajinské drony způsobují ruskému zázemí, totiž Kreml zahnaly do kouta.

před 4 hodinami

Sklad Wildberries pod útokem

Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic

Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.  

před 5 hodinami

Thajsko

Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí

Thajskem v pátek otřásl mimořádně krvavý incident, když mladistvý střelec zaútočil na střední škole v provincii Nonthaburi na předměstí Bangkoku. Podle vyjádření policie začalo násilné řádění poté, co podezřelý čtrnáctiletý chlapec údajně usmrtil své prarodiče v jejich domě a následně zamířil do vzdělávací instituce. 

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům

Ukrajinská města čelí stále intenzivnějším úderům ze strany ruských ozbrojených sil, které naplno využívají zranitelnosti místní protivzdušné obrany. Moskva totiž v posledních měsících masivně sází na balistické rakety. Tyto zbraně dopadají na hustě obydlené oblasti s minimálním nebo dokonce žádným varováním předem, což civilnímu obyvatelstvu dává jen pramalou šanci se včas ukrýt.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán hlásí zásadní pokrok. S Ománem se dohodl na režimu v Hormuzském průlivu

Írán uvedl, že dosáhl dohody s Ománem ohledně schválené cesty pro komerční lodě přes Hormuzský průliv. Informovala o tom BBC. Podle Teheránu ale nebude bezpečný lodní provoz zcela zaručen kvůli aktivitám Američanů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy