MS V HOKEJI: Kanada - Česko 2:0. Češi hvězdy z NHL neporazili a budou hrát o bronz

Praha - Český národní tým se na domácím hokejovém mistrovství dostal do semifinále, které ale s favorizovanou Kanadou prohrál po gólech Halla a Spezzy. Koukalovi navíc neuznali kvůli postavení v brankovišti branku. Budeme hrát o bronz.

Český celek před zápasem posílil Tomáš Plekanec z Montrealu, ale přesto byly papírové předpoklady naprosto jasné - favoritem byla Kanada. Hokejová kolébka čeká na titul z MS už od roku 2007 a ráda by zahájila stíhací jízdu za Ruskem, které má zatím v historické tabulce navrch.

V cestě reprezentaci javorového listu stál domácí výběr a vynikající fanoušci, kteří už překonali rekord návštěvnosti z minulého šampionátu v Bělorusku. Útok českého mužstva se mohl spolehnout na produktivní trio Voráček, Jágr a Jan Kovář.

Do první třetiny vstoupil český tým výborně. Hned na začátku měli šance Červenka s Vondrkou. V 6. minutě ovšem poprvé zahrozil Tyler Hall, který poprvé trefil pouze břevno. O tři minuty později ale výborně zakombinoval s Eberlem a poslal Kanadu do vedení.

"Jak to tam Smithovi propadlo, tak si asi rozhodčí myslel, že jsem ho atakoval. Možná jsme chvíli v brankovišti byl, ale gólmana jsem se ani nedotkl," řekl pro Českou televizi Petr Koukal, kterému sudí neuznali branku po střele Jordána.

V té době už ale český celek prohrával 2:0, protože se dokázal prosadit nejproduktivnější hráč celého mistrovství Jason Spezza. Kanada byla navíc v neustálem tlaku a česká obrana odvracela soupeřovi nájezdy jenom se štěstím. Třeba Burns trefil tyč...

Ve třetím dějství se sice občas objevil náznak českého tlaku, ale zkušený soupeř nás téměř k ničemu nepustil. Ani závěrečná hra bez brankáře se nám příliš nepovedla a tak si finále zahraje Kanada.

"Myslím, že se Kanada dala porazit. Dobře jsme na ně nastoupili, ale brzy nám dali gól. Ve druhé už byli lepší a ve třetí třetině jsme to už nedohnali," řekl pro Českou televizi Michal Jordán.

Český tým, který po zápase vyprovodilo skandování vynikajících fanoušků, si podruhé v řadě zahraje o bronz. Soupeře určí večerní souboj Ruska a USA.

Onlajn:

Čas 60:00: Konec utkání. Kanada - Česko 2:0.

Čas 59:34: Závěrečný tlak se nám nedaří.

Čas 58:56: Pavelec mimo branku, zkoušíme to v šesti.

Čas 58:14: Vladimír Růžička si vzal time-out.

Čas 58:14: Únik Toffoliho zakončil Couturier, ale pojistku nepřidal. Češi opět v útoku.

Čas 57:30: Český tým se nemůže usadit v soupeřově třetině a čas velmi rychle běží.

Čas 56:35: Sobotka přestřelil. Smith zatím příliš práce nemá. Musíme více střílet.

Čas 55:40: Kanada je v defenzivě a český tým se nadechuje k závěrečnému náporu.

Čas 55:02: Netrefil se ani Roman Červenka.

Čas 54:00: Je vyprodáno, 17 383 diváků.

Čas 53:07: Novotného střela nad.

Čas 52:02: Kanada výborně brání a domácí celek se ne a ne dostat do pořádné šance. Času už moc není.

Čas 50:00: Teď nehrajeme špatný hokej, ale výraznější šance tomu bohužel chybí.

Čas 47:50: V šanci Jágr, ale Smith si je dnes jistý svým uměním.

Čas 47:20: Voráčkovu akci dorážel před Smithem Klepiš. Opět nic.

Čas 46:45: Zaťovič prohnal kanadskou obranu, ale větší šanci nevytvořil.

Čas 45:30: Jordán opět v akci, ale nepřihrál dobře.

Čas 44:15: Jágr vypracoval střelu pro Krejčíka, který ji totálně pokazil.

Čas 43:30: Kanada je v tlaku, nemůžeme vyhodit.

Čas 42:27: Výpad Toffoliho zastavil fenomenální Pavelec.

Čas 41:25: Eberle asistoval Barriemu, ale byl z toho pouze brejk domácích.

Čas 41:02: Zatím nepříliš viditelný Crosby pálil vedle.

Čas 40:01: Začala třetí třetina.

Čas 40:00: Skončila druhá třetina.

Čas 38:26: Koukal sice vstřelil branku, ale kvůli jeho postavení v brankovišti ji sudí neuznali. O video se nažádalo, ale situace byla mírně řečeno pochybná.

Čas 37:49: Spezza zpět na ledě.

Čas 36:30: Přesilovka zatím celkem o ničem. Chybí potřebný klid.

Čas 35:58: Na trestnou lavici míří Jason Spezza. Ideální chvíle ke snížení.

Čas 35:49: MacKinnon byl sám před Pavelcem, ale přestřelil.

Čas 34:15: Voráček proklouzl před Smithe, ale branku nedal. Následná střela Jordána byla kanadským brankářem také pokryta.

Čas 34:00: Nedaří se, nedaří.

Čas 33:30: Začala krátká česká přesilovka.

Čas 33:00: Pokus Jágra sražen. Nemůžeme se na delší dobu uchytit v kanadském obranném pásmu.

Čas 32:03: Bude se hrát 4 na 4. Vysokou holí fauloval Hall.

Čas 31:28: Další nepříjemnost je na světě. Za zbytečný faul ve středním pásmu, sedí na trestné lavici Koukal.

Čas 30:25: Nehrajeme dobře. Kanada je dříve u puků a lépe bruslí.

Čas 29:02: Jason Spezza potvrdil svoji extratřídu a přes obránce překonává Pavelce. Kanada vede 2:0.

Čas 28:20: Erat dobře nahrál Kovářovi, který ale vypálit nedokázal.

Čas 27:16: Skvělá defenzivní práce Plekance. O puk připravil Clauda Girouxa.

Čas 26:48: Komerční přestávka snad kanadský tlak otupí.

Čas 26:30: Domácím se na puku v posledních minutách vůbec nedaří. Hlavně nedostat další branku!

Čas 25:50: Další pokus Spezzy lapil pohotový Pavelec.

Čas 25:30: Kanada předvádí výborný hokej a Češi odolávají jen s vypětím všech sil.

Čas 24:27: Oslabení český tým zvládl, ale hned po dorovnání počtu hráčů na ledě střílel do tyče Bret Burns.

Čas 22:59: Crosby nedopravil puk do prázdné branky. Měli jsme obrovské štěstí.

Čas 22:19: První vyloučení v zápase. Na trestnou lavici jde bohužel Petr Čáslava. Čekají nás krušné dvě minuty.

Čas 21:30: Povedená akce druhého útoku. Jágr s Červenkou dostali kotouč do útočné třetiny, ale pokus Plekance za Smithem neskončil.

Čas 21:00: Jak reprezentace javorového listu skončila první, tak začala druhou třetinu. Kanada je lepší.

Čas 20:10: Kanaďáné připravili Jakuba Voráčka o hůl.

Čas 20:01: Začala druhá třetina.

Čas 20:00: Skončila první třetina.

Čas 19:32: Další šance Kanady připravila čtvrtá formace. Pavelec má dnes vynikající den!

Čas 19:04: Hra se trochu zklidnila. Nakládal střílel od modré mimo.

Čas 18:00: Kanada zapnula na plné obrátky a český tým má velké problémy.

Čas 16:48: Takhle se chytá o medaile! Výborný Pavelec se bleskurychle přesunul a vyrazil povedený pokus O´Reillyho.

Čas 15:47: Ani střela Ennise nezpůsobila české jedničce výraznější potíže.

Čas 15:04: V útoku je Kanada. Pokus MacKinnona Pavelec bezpečně kryje.

Čas 13:38: Ani tentokrát Češi nevstřelili gól. Ležící Burns překazil na brankové čáře střely Novotného a Zaťoviče.

Čas 13:01: Vondrka vymýšlel chytrou přihrávku, která ale žádného spoluhráče nenašla.

Čas 12:21: Češi se nemohou uchytit v útočném pásmu soupeře.

Čas 10:44: Opět chyba v zadních řadách českého celku. Krejčíkovu nepřesnost ale Giroux ani O´Reilly nepotrestali.

Čas 10:40: Šance na obou stranách kluziště další branku nepřinesly.

Čas 8:40: Skvělá práce dua z Edmontonu. Eberle s Hallem dobře vykombinovali svůj únik a druhý jmenovaný dává první branku semifinále. Kanada vede 1:0.

Čas 5:34: Chybu Jordána v rozehrávce mohl potrestat Hall, ale trefil pouze břevno Pavelcovy branky.

Čas 4:29: A opět domácí! Jágr skvěle zapracoval ve středním pásmu a vyslal do úniku Plekance, který ale Smithe nepřekoval.

Čas 3:33: Domácí hrají skvěle! Dobře bruslí a Kanadu zatlačili do defenzivy.

Čas 0:52 Český tým začal skvěle! Červenka a hned po něm také Vondrka měli šance.

Čas 0:00: Utkání Kanada - Česko právě začalo.

Konečný výsledek prvního semifinále hokejového MS:

Kanada - Česko 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)Branky: 9. Hall (Eberle, Crosby), 30. Spezza (Duchene, Hamhuis)

Sestavy:

Kanada: Smith (Jones) – Hamhuis, Burns, Muzin, Barrie, Ekblad, Wiercioch, Savard – Seguin, Giroux, O´Reilly – Hall, Crosby, Eberle – MacKinnon, Duchene, Spezza – Eakin, Couturier, Ennis – Toffoli

Česko: Pavelec (Salák) – Hejda, Jordán, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Němec – Voráček, Sobotka, Klepiš – Jágr, Plekanec, Červenka – Vondrka, Kovář, Erat – Novotný, Koukal, Zaťovič – Simon