Praha - Po včerejších informacích Českého rozhlasu o tom, že si Vladimír Růžička v době, kdy působil v pražské Slávii, řekl dalším rodičům o jisté finanční obnosy za to, aby jejich potomci mohli hrát hokej a poté, co Vladimír Růžička i kvůli těmto informacím včera večer rezignoval na post kouče národního týmu, se ve středu dopoledne sešel mimořádně výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) v čele s prezidentem českého hokeje Tomášem Králem. Ten se rozhodl odvolat i celý realizační tým národního mužstva. Nový kouč reprezentace zatím ale ještě není znám. O něm se bude jednat 18. června, kdy se sejde opět výkonný výbor.
Prezident ČSLH Tomáš Král byl včera, kdy tedy vyvrcholila kauza údajých úplatků pro kouče Vladimíra Růžičku, v zahraničí. Právě již zmíněné nové informace o tom, že si Růžička říkal o peníze i dalším rodičům, než jen panu Miroslavu Palaščákovi, jehož nahrávka, kterou si pořídil během jeho jednání s Vladimírem Růžičkou a která tak odstartovala celou aféra, ale přiměly Tomáše Krále se ze zahraniční cesty narychlo vrátit. Na dnešní jedenáctou hodinu dopolední pak svolal mimořádně výkonný výbor.
Na následné tiskové konferenci pak Tomáš Král řekl toto: „Je to pro nás mimořádně nepříjemný stav. Před třemi měsíci byl Růžička vnímán jako hrdina z Nagana, teď se ale ten náhled diametrálně změnil. Poškozuje to celý hokej." Pak Král sdělil, že už s ním mluvil samotný Vladimír Růžička a že mu sdělil své důvody, proč odstoupil z funkce kouče národního týmu. V podstatě mu řekl to samé, co bylo zveřejněno ve včerejším tiskovém prohlášení. „Řekl mi, že potřebuje prostor na očištění své osoby a víc jsme nediskutovali. Odvolání bychom řešili, i kdyby k odstoupení kouče nedošlo. Situace byla neúnosná," řekl Král a při tom ještě dodal to, co říkal i po zveřejnění zmíněné první nahrávky Miroslava Palaščáka v polovině dubna: „Nadále ctíme presumpci neviny."
Co se týče nového kouče národního mužstva, tak v tom by chtěl mít jasno Tomáš Král maximálně do konce července. „Chceme to kompletně vyřešit do konce července, ale může to být i dřív. Pak se budeme s novým koučem bavit o smlouvě na dva tři roky. Já už mám nějakou představu, asi nebudeme mít dlouhý seznam kandidátů." Při čemž by to ale měl být především trenér z Čech a nikoli z ciziny. „To asi není reálné. Máme dostatek osobností z domácích zdrojů."
Na otázku, zda by měl Růžičku nahradit Alois Hamczik, který na lavčce reprezentace už působil a který skončil po olympiádě v Soči a který - mimochodem - nově trénuje i brněnskou Kometu, tak na to odpověděl Král následující: „Nepřemýšlel jsem o něm, ale jestli ho navrhne někdo z kolegů, to nevím. Já přemýšlel o jiných jménech."
Plošně celého hokeje u nás se to podle Krále netýká
Osobní opovědnost za vzniklou situaci, která dle Krále podkopová autoritu olympijského vítěze z Nagana Vladimíra Růžičky, si ale sám Král nepřipouští. „Odmítáme, že by se situace týkala plošně celého českého hokeje. Jde o věc jednoho klubu, jednoho trenéra," řekl. Na to ale reagovala pražská Slávie, její vedení se totiž od kauzy Vladimíra Růžičky distancovalo.
Král pak dodal, že ze sedm let, kdy je ve funkci šéfa českého hokeje, se ještě prý s nějakou konkrétní korupční aférou nesetkal. „Dostal jsem několik anonymních mailů, třeba o nominacích v mládežnických reprezentacích, ale vždy jsem se osobně přesvědčil a ověřil si, zda vše proběhlo v pořádku. Pokaždé jsem vyzval autora mailu, aby přinesl konkrétní důkazy. Jednou byla domluvena schůzka, ale ten člověk se nedostavil."
Související
ZOH: České hokejistky na úvod poznaly sílu favoritek z USA. Prohrály 1:5
Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
Aktuálně se děje
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
včera
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
včera
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
včera
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
včera
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
včera
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
včera
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
včera
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
včera
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
včera
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
včera
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
včera
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
včera
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
včera
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
včera
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
včera
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
včera
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
včera
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
Americký prezident Donald Trump oznámil pozastavení Projektu Svoboda. Spojené státy tak podle jeho slov vyslyšely prosby několika zemí. Trump dodal, že nyní se má pracovat na dokončení mírové dohody s Íránem. Dal však najevo, že dohoda není stoprocentně jistá.
Zdroj: Lucie Podzimková