Češi v čele statistik: Krejčí vládne produktivitě, Plekanec střelcům

Je to více než příjemný pohled. Dvojice českých hokejistů se po sobotních zápasech vyšvihla do čela dvou nejsledovanějších individuálních statistik NHL. David Krejčí z Bostonu si při výhře 5:3 na ledě Arizony připsal hned tři body a vládne produktivitě celé soutěže. Tomáš Plekanec pak svým pátým gólem přispěl k výhře Montrealu 4:1 nad Detroitem a dělí se o pozici nejlepšího střelce.

Krejčí sehrál klíčovou roli při obratu Bruins ve druhé třetině z 0:1 na 2:1. Český centr nejprve našel šikovnou přihrávkou Randella, který srovnal, a poté rodák ze Šternberka sám udeřil! V přesilové hře zužitkoval tlak celé formace, když gólmana Smitha překonal stelou z levého kruhu.

Třetí třetina ale nabídla ještě pořádné drama. Boston se dostal po trefě Marchanda v oslabení dokonce do vedení 3:1, ale o slibný náskok rychle přišel. Coyotes totiž dvěma trefami v rozmezí necelých tří minut srovnali na 3:3. Pak ale zase přišla chvíle Krejčího.

Nejlépe placený český hokejista v NHL si připsal asistenci při přesilovkém gólu Bergerona a Bruins znovu vedli. Ten samý hráč se v čase 58:54 v další přesilové hře trefil podruhé a pečetil výhru Bruins 5:3.

Krejčí, který byl vyhlášen druhou hvězdou utkání, se díky tříbodovému zisku vyšvihl do čela produktivity. Bodoval i v pátém utkání nové sezony a pyšní se bilancí čtyř branek a pěti asistencí.

ARIZONA - BOSTON

Plekanec v duelu s Detroitem potvrdil svou střeleckou pohodu. Na vlastní kůži ji poznal gólman Petr Mrázek, kterého kladenský odchovanec překonal v čase 57:56 po přihrávce Gallaghera z bezprostřední blízkosti. Šlo o důležitý zásah na 3:1, kterým Montreal zvýšil své šance na plný bodový zisk. Vteřinu před závěrečnou sirénou přidal čtvrtý zásah Canadien do prázdné branky Flynn.

Dvaatřicetiletý Plekanec mohl mít kromě šestého vítězství svého týmu v řadě radost i z toho, že se pátou brankou dostal do čela nejlepších střelců zámořské soutěže. O pozici lídra se dělí společně s Parisim z Minnesoty a Bennem z Dallasu.

V utkání ale rozhodně nezklamal ani Mrázek. Třiadvacetiletý brankář sice dostal tři góly, ale zbylých 37 střel Montrealu kryl.

MONTREAL - DETROIT

Po dvou výhrách měla Florida výborně rozehraný také zápas s Dallasem. Druhá třetina ze své části neukrojila ani tři minuty a „Panteři" po dvou slepených gólech vedli 2:0. Prsty v tom měl i Jaromrí Jágr, si připsal asistenci u úvodní trefy Barkova. Gól sudí původně neuznal, protože se domnívali, že brankář Lehtonen byl faulován právě českým útočníkem. Opakované záběry ale Jágrovu nedovolenou hru neprokázaly. A gól tak platil.

„Panterům" ale stejně k bodům nepomohl. Ještě do konce druhé třetiny snížil Seguin, který nastartoval Stars k velkému obratu. Ve třetí třetině nejprve hosté rychle srovnali a v závěčných třech minutách dvěma trefami rozhodli o své výhře 4:2.

Jágra tak může těšit pouze fakt, že se znovu zapsal do zápasových statistik. Po pěti odehraných duelech má na kontě sedm bodůl za tři góly a čtyři asistence a je dál nejproduktivnějším hráčem Floridy. Větší radost měl Radek Faksa, který v dresu Dallasu prožil vítěznou premiéru v NHL.

FLORIDA - DALLAS

Výsledky NHL:

Arizona - Boston 3:5 (1:0, 0:2, 2:3) Branky: 3. Doan, 45. Rieder, 48. Chipchura - 50. a 59. Bergeron (na první Krejčí), 29. Randell (Krejčí), 36. Krejčí, 45. Marchand. Diváci: 13.411. Hvězdy zápasu: 1. Doan (Arizona), 2. Krejčí, 3. Bergeron (oba Boston).

Montreal - Detroit 4:1 (0:0, 1:1, 3:0) Branky: 28. Gallagher, 47. Petry, 58. Plekanec, 60. Flynn - 25. Larkin. Brankář Petr Mrázek odchytal 59:22 minuty, inkasoval tři branky ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 92,5 procenta. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Petry, 2. Galchenyuk, 3. Price (všichni Montreal).

Florida - Dallas 2:4 (0:0, 2:1, 0:3) Branky: 21. Barkov (Jágr), 23. Pirri - 27. a 57. Seguin, 41. a 60. Jamie Benn. Diváci: 12.834. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Jamie Benn (oba Dallas), 3. Barkov (Florida).

Ottawa - Nashville 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 1:1 - 0:0) Branky: 33. a 57. Hoffman, 21. Stone - 10., 52. a rozhodující sam. nájezd J. Neal, 38. C. Smith. Diváci: 16.895. Hvězdy zápasu: 1. Hoffman (Ottawa), 2. J. Neal (Nashville), 3. Stone (Ottawa).

Tampa Bay - Buffalo 2:1 (0:1, 1:0, 1:0) Branky: 34. Namestnikov, 57. Killorn (Palát) - 3. Reinhart.  Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Bishop, 2. Killorn (oba Tampa Bay), 3. Ennis (Buffalo).

Pittsburgh - Toronto 2:1 (2:1, 0:0, 0:0) Branky: 6. Malkin, 7. Määttä - 14. Komarov. Diváci: 18.650. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Fleury (oba Pittsburgh), 3. Kadri (Toronto).

Washington - Carolina 4:1 (1:0, 0:0, 3:1) Branky: 16. Oshie, 42. Bäckström, 50. Carlson, 57. Ovečkin - 48. Skinner. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Bäckström, 2. Holtby, 3. Oshie (všichni Washington).

NY Islanders - San Jose 6:3 (0:1, 3:2, 3:0) Branky: 21. Boychuk, 23. Lee, 34. Bailey, 45. Okposo, 52. Nelson, 58. Nielsen - 14. Pavelski, 21. Goldobin, 30. Ward. Diváci: 11.577. Hvězdy zápasu: 1. Okposo, 2. Nielsen, 3. Bailey (všichni NY Islanders).

Chicago - Columbus 4:1 (0:0, 2:0, 2:1) Branky: 36. Anisimov, 37. Teräväinen, 48. Hossa, 59. P. Kane - 57. Johnson. Diváci: 21.563. Hvězdy zápasu: 1. Hossa, 2. Crawford, 3. Anisimov (všichni Chicago).

Calgary - Edmonton 2:5 (0:1, 1:1, 1:3) Branky: 26. a 51. Jones - 37. a 57. McDavid, 13. Nugent-Hopkins, 41. Hall, 43. Jakupov. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Hall (oba Edmonton), 3. Jones (Calgary).