Praha - Trenér české hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek starší se bude muset na nadcházejícím světovém šampionátu v Rusku obejít bez útočníka Milana Gulaše. Toho poslední dobou trápily vysoké teploty a jeho zdravotní stav se stále nepřibližoval k takové úrovni, aby mohl opět hrát. Nyní má kouč Vůjtek k dispozici celkem 29 hráčů, z nichž ještě po úterním posledním přípravném zápase vyškrtne jednoho obránce a jednoho útočníka.
To, že Milan Gulaš zůstane doma a neodcestuje tak s týmem na mistrovství světa v Rusku, které začíná už v pátek, potvrdil v pondělí novinářů asistent trenéra Josef Jandač. „Milan Gulaš to zdravotně nedá a z nominace vypadává," řekl konkrétně. Kvůli již zmíněným teplotám se třicetiletý útočník, který v současné době působí ve švédském Färjestadu, omluvil už z nedělního srazu v Praze. Gulaš, jenž se opět snažil po neúspěšných letech 2010 a 2014 (kdy byl sice přítomen v širším kádru a dokonce odcestoval na samotný turnaj, v soupisce pak ale přítomen nebyl) dostat na světový šampionát.
Jak už bylo taktéž výše zmíněno, po úterním duelu s Kanadou oznámí kouč Vůjtek konečnou nominaci na nadcházející MS, přičemž tak nechá doma ještě jednoho obránce a jednoho útočníka. „Počkáme ještě na zápas s Kanadou a po něm se definitivně rozhodneme. Potřebujeme hráče na dané posty nebo univerzály, kteří můžou případně naskočit na více pozicích," řekl Jandač, jenž prozradil i to, že se během zápasu s Kanadou představí na ledě divákům v O2 Aréně dva gólmani. „První půlku zápasu odchytá Pavel Francouz, tu druhou Dominik Furch."
Kdo ale bude jedničkou na šampionátu v Rusku? Na to jasnou odpověď média od Josefa Jandače nedostala. „Jsou to vyrovnaní brankáři a budeme mezi nimi volit i v závislosti na soupeři. Na první dva zápasy už máme představu, nejdřív se ji ale dozvědí brankáři. Nerad dopředu říkám, jakou máme volbu, protože pak se to v zápase může změnit. Vezměte si loňské mistrovství světa, kdy začínal jako jednička Salák, a po druhém zápase už se v bráně neobjevil. Chceme v tom být rozumnější. Počítáme s tím, že si zachytají oba."
Změny oproti duelům se Švédy v úterý k vidění budou. A to i v první formaci
Realizační tým se také nijak netajil tím, že proti Kanadě Češi vyrukují s pozměněnou sestavou oproti té, která nastoupila v předchozích přípravných zápasech proti Švédům. V sestavě rozhodně nenalezneme taková jména jako Kempný a Kolář (oba obránci) a Červenka, Jan Kovář, Birner a Kašpar (všichni útočníci). „Některým klukům chceme dát prostor, jiným zase dodat odpočinek před prvním zápasem na mistrovství světa. Program je hrozně náročný, za první čtyři dny mistrovství odehrajeme tři zápasy. Proto chceme tíhu rozložit do celého mužstva," vysvětluje Jandač tyto absence. V prvním útoku se tak společně s Plekancem a Pastrňákem představí proti Kanadě Dominik Kubalík.
Už nyní je jasné, že úterní generálku s Kanadou uvidí zaplněná O2 Aréna. „Na zápas se těšíme, stejně jako diváci, a chceme předvést dobrý výkon. Ale samozřejmě to bereme jako přípravu, stejně jako soupeř. Ale síla Kanady je velká, nemá cenu připomínat, jaké skvělé hráče má. Kanada má prostě zvuk," řekl Jandač.
Do Moskvy pak národní tým odletí ve středu a hned v pátek odehraje úvodní zápas s domácím Ruskem. V sobotu večer se pak střetne s Lotyšskem. Dalšími soupeři ve skupině pak budou Švédové, Norové, Kazaši, Dánové a Švýcaři.
14. dubna 2026 21:04
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
Související
ZOH: České hokejistky na úvod poznaly sílu favoritek z USA. Prohrály 1:5
Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
před 1 hodinou
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 2 hodinami
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 3 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 3 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 4 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 5 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 6 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 6 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 7 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 8 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 9 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
včera
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
včera
Evropa má zásoby leteckého paliva už jen na šest týdnů. Pak začne uzemňovat letadla
včera
EU musí kvůli zhoršující se globální situaci radikálně zrychlit investice do obrany, shodují se lídři
včera
Svět pustoší hrstka tyranů, války stojí miliardy a lidé trpí. Papež Lev zareagoval na Trumpa nezvykle ostře
Papež Lev během své čtvrteční návštěvy Kamerunu ostře zkritizoval současné světové lídry a prohlásil, že svět je „pustošen hrstkou tyranů“. Ve svých neobvykle tvrdých projevech odsoudil politiky, kteří utrácejí miliardy za vedení válek, zatímco obyčejní lidé trpí. Tato vyjádření přišla jen krátce poté, co se hlava katolické církve stala terčem opakovaných útoků ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa na sociálních sítích.
Zdroj: Libor Novák