Moskva - Poté, co se ukázal v nedělním zápase proti Lotyšsku, nastoupí do branky i v dalším veledůležitém zápase pro naši reprezentaci proti Švédsku. Pavel Francouz bude tím gólmanem, jenž dostane další příležitost na letošním MS a to i přesto, že v duelu s Lotyši nepůobil natolik jistě jako Dominik Furch v zápase s Ruskem. Během nedělního volného dne se objevily menší zdravotní problémy u posily z NHL Davida Pastrňáka, nicméně i on se nakonec večer na ledě v Moskvě objeví.
"Byli jsme spokojení s výkonem obou brankářů. Shodli jsme se na tom, že tím, že Pavlovi Francouzovi vyšel poslední zápas se Švédy, tak jsme to nechtěli měnit," připomněl asistent trenéra Josef Jandač to, že v přípravném zápase ve Znojmě, kde naši hokejisté nad Třemi korunkami zvítězili vysoko 7:1, chytal v brance právě Francouz.
Celkem překvapivě oznámili startéra v brance pro zápas se Švédy trenéři s dost velkým předstihem, neboť co se týkalo předešlých duelů s Ruskem a Lotyšskem, tak trenéři oznamovali jméno brankáře pro daný zápas veřejnosti až hodinu před samotným utkáním. Gólmani to ale vždy pochopiitelně věděli už několik hodin před tím. "Rozhodnutí na první dvě utkání bylo dopředu dané. Byla dvě utkání ve dvou dnech a chtěli jsme, aby oba dostali prostor a byli čerství. Byla to volba na soupeře, protože Dominikovi Furchovi se na Rusy dařilo. Pavlu Francouzovi se zase dařilo na Švédy," řekl Jandač.
Podle něj nehrála směrem k nominaci brankáře na zápas se Švédy žádnou roli skutečnost, že to byl právě Furch, jenž v úvodním duelu proti Rusku předvedl beezchybný výkon. "Oba brankáři podali výborný výkon, že by nám to ale motalo hlavu, to určitě ne. Ti kluci vždycky minimálně den dopředu vědí nasazení. A před šampionátem to věděli dva dny dopředu. Další zápasy určitě i Dominik znovu do branky půjde."
Pro pondělní zápas se nebude měnit ani pozice třináctého forvarda, ze které bude připraven naskočit do utkání opět Martin Zaťovič. Ten se v zápase s Lotyši na ledě ukázal. "Uvidíme, jak se utkání bude vyvíjet. Začneme na dvanáct útočníků a sedm obránců, když si to situace bude vyžadovat, tak se zapojí i třináctý útočník," prohlásil Jandač. Kromě toho je také jasné, že se v duelu opět ukáže David Pastrňák a to i přesto, že ho během nedělního volného dne potkaly menší zdravotní problémy. "Měl jsem včera volno kvůli menším zdravotním problémům, ale dneska jsem byl na ledě a cítil se v pohodě," uvedl sám Pastrňák, posila z NHL, kde hájí barvy Bostonu.
Že Pastrňák i v duelu se Švédy bude nastupovat v první formaci vedle Plekance a Červenky, za to je samozřejmě rád i realzační tým. "Když vypadnou jakýkoli hráči a zejména ti z prvních formací, tak to narušuje určitou kompaktnost týmu. Je to nepříjemné pro celé mužstvo," je si vědom Jandač. Pokud se ohlédne za dosavadními výsledky švédského výběru na tomto šampionátu, tak v úvodním zápase se trápil podobně jako my s Lotyši, když s nimi vyhráli 2:1 až v prodloužení. V následném zápase pak celkem jasně porazil Dánsko 5:2 a tak mají v moskevské tabulce A stejně bodů jako náš národní tým, tedy pět a protože mají i stejné skóre 7:3, dělí se s námi o první místo.
"Švédové hrají druhý den po sobě a uvidíme, jaké budou mít síly. Ale budeme spoléhat na to, co se nám dařilo proti Švédům. Máme ta utkání čerstvě v paměti. Bude důležité, abychom se vyvarovali zbytečných faulů a lépe zahráli nabídnuté přesilovky," řekl Jandač.
Související
Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS
Bude součástí týmu pro čtvrtfinále i Kämpf? Realizační tým o něj zájem má doufá, že to klapne
Hokej MS CZE Tým , Pavel Francouz (hokejista) , hokej
Aktuálně se děje
včera
Cibule, parodie Klause i grimasy. Sněmovna se při jednání o důvěře mění v cirkus, pokračovat bude ve čtvrtek
včera
Washington a Kodaň se na budoucnosti Grónska neshodly, jednání netrvalo ani hodinu
včera
Delegace dorazily do Washingtonu. Jednání o Grónsku začíná
včera
Pavel i Babiš se těší důvěře nadpoloviční většiny Čechů, Okamuru nepodporuje ani polovina lidí
včera
Napětí na Blízkém východě roste: USA stahují lidi ze základny v Kataru, Arabové se snaží odvrátit válku
včera
Julie Tymošenková čelí obvinění z korupce. Měla se pokusit rozbít vládu Zelenského
včera
Neznám ho, ale bude problém. Trump se nevybíravě pustil do premiéra Grónska
včera
Armagedon, trafika Turkovi... Opozice před hlasováním o důvěře cupuje vládu
včera
Trump trvá na ovládnutí Grónska: Cokoliv jiného než kontrola USA je nepřijatelné
včera
Počasí přispěchá s další ledovkou. Nebezpečí pomine zítra
včera
Strach v Arktidě: Gróňané se děsí budoucnosti pod nadvládou Donalda Trumpa
včera
Dál protestujte, pomoc je na cestě, vzkázal Trump demonstrujícím Íráncům
včera
Bez proudu, vody a tepla v -19. Život v Kyjevě se stává nesnesitelným
včera
Sněmovna v obležení řečníků: Babišova vláda čeká na verdikt o důvěře, počká si na něj hodiny
včera
Islámská republika v krizi: Režim umírá pomalu, ale ke konci má ještě daleko
včera
Rozpad celého státu nebo zhroucení do občanské války. Expert popsal, co se může dál dít v Íránu
včera
2400 mrtvých v Íránu. Teherán dnes plánuje popravovat demonstranty, Trump hrozí tvrdou odplatou
včera
Předpověď počasí na víkend. Mrznout má hlavně v noci, teplejší bude sobota
13. ledna 2026 21:58
Britská královna Camilla poprvé popsala napadení ve vlaku
13. ledna 2026 20:56
Babišova vláda určila nové zmocněnce. Turek se musí spokojit s dočasným řešením
Vláda premiéra Andreje Babiš (ANO), která od dnešního dne žádá Sněmovnu o důvěru, se zavázala mimo jiné zaměřit se systematicky na podporu duševního zdraví obyvatelstva. Klíčovým nástrojem pro koordinaci a dohled nad touto agendou se stane Rada vlády pro duševní zdraví, o jejímž ustavení rozhodl kabinet na pondělním zasedání. Vláda také jmenovala nové zmocněnce pro digitalizaci a strategickou bezpečnost a pro umělou inteligenci a schválila návrh novely zákona o podpoře bydlení, která má zpřesnit pravidla pro poskytování poradenství osobám v bytové nouzi.
Zdroj: Jan Hrabě