Z letiště rovnou na kluziště. Faksa si moc po příletu do Moskvy neodpočinul, proti Dánsku hrát bude

Moskva - Očekávaná posila z NHL je již v dějišti 80. mistrovství světa v ledním hokeji, tedy v Moskvě. Po několikahodinové cestě z Dallasu a po několika problémech kolem víz se Radek Faksa ocitl v ruské metropoli brzy ráno, konkrétně už ve 3:00 SEČ. Čekalo by se, že by si třeba po takové strastiplné dlouhé cestě chtěl český hokejista odpočinout, ovšem nestalo se tak, neboť zamířil prakticky rovnou na led a ráno si společně s českým výběrem kouče Vladimíra Vůjtka potrénoval. "Měl by se dostat do hry," uvedl asistent trenéra Jaroslav Špaček důvod, proč nenechali Faksu pořádně vyspat. Dvaadvacetiletý forvard, jenž se tak stal čtvrtou posilou z NHL ve Vůjtkově mužstvu, se představí už vv neděli odpoledne proti Dánsku. Tento duel je na programu od 15:15 SEČ.

Deník Shopaholičky

Téměř třicet hodin cestoval Radek Faksa z Dallasu, kde v NHL působí, do Moskvy. Normální smrtelník by si chtěl po takové cestě odpočinout a rozhodně by asi neměl na nic pořádně velkou sílu. To ale neplatí o Radku Faksovi, jenž do moskevského hotelu Crowne Plaza, kde je ubytován český tým, dorazil v 6:00 SEČ a dvě a půl hodiny na to už byl k vidění na tréninku v černém dresu, což tak znamená, že trénoval s hráči, kteří jsou mimo první čtyři útočné formace. "Bylo to náročné. Měl jsem problémy s vízy, zmeškal jsem první dva lety. V deset večer z Dallasu jsem nakonec odletěl, takže jsem nestihl ani let z Londýna. Musel jsem čekat deset hodin. Jsem tu, je to super," uvedl nvinářům hokejista, jenž tak rozšířil třináctičlenný seznam nováčků v národním týmu a takže i pro něj je to tak poprvé, co si na seniorském světovém šampionátu zahraje.

Jak už bylo výše zmíněno, do Moskvy přiletěl ve 3:00 ráno, přičemž původně už měl být v Rusku přítomen v sobotu. Vzhledem k problémům, které nastaly kolem jeho víz, se ale o několik hodin jeho cestování protáhlo. "Ještě jsem dvě a půl hodiny čekal, až mi vyřídí víza, takže jsem si na hotel akorát odhodil věci a šel jsem na zimák. Trošku se probudit a rozjet ty nohy. Od doby, co jsme vypadli (z play-off NHL), jsem nebyl na ledě. Musím si trochu osahat větší kluziště a je super, že jsem si mohl před zápasem zabruslit," řekl Faksa, který na pozvánku reprezentovat Česko na letošním světovém šampionátu kývl bez nějakého většího váhání. "Měl jsem hned jasno, pan Lener mi volal ve čtvrtek. Říkal jsem, že rád pojedu, jestli je o mě zájem," uvedl hráč, který se pohybuje mezi zámořskými mantinely už pět let.

Z tuzemska odešel Faksa v roce 2011 a to z Třince, následně hrál v OHL za Kitcheren a Sudbury, poté přišla na řadu farma Texasu a odtud pak zamířil do Dallasu. Tam se dostal draftem před čtyřmi lety a to v prvním kole jako třináctý hráč.

Jak sdělil realizační tým, před nedělním odpoledním zápasem s Dánskem, jehož skalp by se nám hodil, jelikož bychom se  přiblížili k vytouženému vítězství v moskevské skupině a tudíž by naši hokejisté hráli své čtvrtfinále v ruské metropoli, bude Faksa doplněn na soupisku společně se třetím gólmanem Matějem Machovským. "Budeme dopisovat Radka, tak zařadíme i Machyho. Stejně ho musíme zapsat," okomentoval tuto skutečnost Špaček.

Znamená to tedy mimo jiné i to, že na soupisce teď budě zbývat ještě jedno volné místo v poli, konkrétně v obraně. To zaplní někdo z dvojice čekatelů Adam Polášek a Petr Zámorský. "Zatím čekáme, kdyby se něco stalo. Nic nás netlačí," řekl Špaček. Nyní je tak jisté, že se na soupisku nedostane útočník a další z nováčků, jenž v Moskvě s týmem trénoval, David Kubalík.

Deník Shopaholičky

Související

Hokej MS

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS

Krátce poté, co čeští hokejisté v úterý prohráli svůj poslední zápas ve skupině B na mistrovství světa, bylo jasné, že se jejich realizační tým dočká vytoužené posily z kanadsko-americké NHL. Útočník David Kämpf totiž prošel nezbytnou lékařskou prohlídku a klubové vedení Toronta ho tak následně uvolnilo na MS do švédského Stockholmu, kam Češi odcestují na čtvrteční čtvrtfinále, ve kterém se utká s domácími Švédy.
Češi

Bude součástí týmu pro čtvrtfinále i Kämpf? Realizační tým o něj zájem má doufá, že to klapne

Poté, co nevyšel příjezd útočníka Tomáše Hertla kvůli jeho zranění ramene, otočil realizační tým národního mužstva v čele s Radimem Rulíkem své zraky na poslední možnou posilu z NHL, útočníka Davida Kämpfa, jehož Toronto už v bojích o Stanley Cup skončilo. Měl by tak popřípadě od čtvrtfinále nahradit zraněného Jáchyma Kondelíka, který se zlomeninou ruky už odcestoval domů. 

Více souvisejících

Hokej MS CZE Tým Radek Faksa (hokejista) hokej

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik

Jihočeský hejtman Martin Kuba domluvil odchod z ODS s pravděpodobně budoucím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Promluvil o tom v pořadu Osobnost Plus politický analytik Bohumil Pečinka. Z čela ODS brzy odejde dosavadní předseda vlády Petr Fiala, a právě Kuba byl jedním z favoritů na jeho nástupce. Jeho krok jen potvrzuje, že občanští demokraté před sebou mají velmi náročné období.

před 33 minutami

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že spojenci zůstanou pevní ve svém závazku podporovat Ukrajinu. Rutte v Bruselu na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničí Aliance přivítal jednání o mírovém plánu pro Ukrajinu, která probíhají za účasti Spojených států. Zároveň však zdůraznil, že podpora Kyjevu nesmí polevit.

před 45 minutami

Vánoce

Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů

Mluvčí Generálního štábu Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, na co by si lidé měli dávat pozor během období adventu a Vánoc. Upozornila na základní pravidla, jak požárům předcházet, jak se chovat v případě zahoření elektroniky a jakým způsobem správně hasit vzniklý oheň. „Nejdůležitější je nezpanikařit a zachovat klid. K tomu klidu přispěje i to, že jsme na možnost požáru připravení – víme například, kde máme hasicí přístroj a jak ho použít, abychom nemuseli studovat návod až ve chvíli, kdy hoří,“ říká.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska

Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.

před 4 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

před 6 hodinami

Filip Turek

S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum

Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí. 

před 7 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu

Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

před 8 hodinami

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem

Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.

včera

Vladimir Putin

Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin

Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.

včera

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil ve čtvrtek v podvečer na sociálních sítích ve videozprávě, že se nevratně vzdá svého holdingu Agrofert. Tímto krokem hodlá natrvalo vyřešit svůj střet zájmů, aby mohl být jmenován předsedou vlády. Babiš zdůraznil, že voliči rozhodli o jeho osudu v nedávných volbách a že by si připadal jako zrádce, kdyby se po vítězství stáhl z politiky a zanechal hnutí ANO.

včera

Pete Hegseth

New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha

Deník The New York Times podává žalobu na Ministerstvo obrany USA kvůli novým, přísným omezením přístupu pro novináře, která Pentagon zavedl. Žaloba míří na Ministerstvo obrany, ministra Peta Hegsetha a hlavního mluvčího Pentagonu, Seana Parnella, a má za cíl zrušení říjnové politiky. Kvůli těmto restrikcím museli reportéři akreditovaní v Pentagonu odevzdat své novinářské průkazy.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony

Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.

včera

Aktualizováno včera

Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel pokračuje v jednání s osobnostmi, které navrhl Andrej Babiš (ANO) pro obsazení pozic v nové vládě. Kabinet má vzniknout ve spolupráci hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Jako první ve čtvrtek na Hrad dorazil nominant SPD na ministra obrany, Jaromír Zůna, a kandidát stejné strany pro zemědělství, Martin Šebestyán. Poté se Pavel sešel s lídrem Motoristů, Petrem Macinkou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy