Švýcaři s Američany potvdili ve svých duelech roli favorita a oba celky tak vyhrály 3:0

Paříž/Kolín nad Rýnem - I ve středu pochopitelně pokračuje svými dalšími čtyřmi duely letošní hokejový světový šampionát, jenž se vedle Paříže koná i v Kolíně nad Rýnem. Odpolední program nabídl tradičně dva duely a to vždy po jednom z každé skupiny. V rámci pařížské skupiny B se střetli hokejisté Švýcarska a Běloruska, které se tak po porážkách s Finy, Čechy a Kanaďany snažilo o zisk prvního zisku bodů na své konto. Země helvétského kříže však potvrdili v tomto utkáníroli favorita, když nakonec vyhráli 3:0. Stejným výsledkem pak skončilo druhé utkání v Kolíně nad Rýnem, kde se v rámci skupiny A utkali Američané s Itálií. A byly to favorizované Spojené státy, které se mohli radovat z tohoto vítězství a to i díky dvěma přesným trefám Nelsona.

 Bělorusové od začátku ukázali, proč jsou aktuálně nejhorším týmem tohoto mistrovství. Především velký počet vyloučení na jejich straně je častým znakem hry běloruské reprezentace a v úvodní dvacetiminutovce duelu se Švýcary tomu nebylo jinak. A že to jsou naopak Švýcaři, kteří v tomto utkání zastávají roli favorita, to už bylo jasné hned po čtyřech minutách hry, kdy se do první příležitosti dostal Hollenstein, tehdy ale ještě Bělorusko s notnou dávkou štěstí neinkasovalo. Následně přečkalo bez úhony přesilovou hru, po které následovala ihned i přesilovka běloruská. Ovšem ani ta využita nebyla. To samé se dá říct i o hned dvojnásobné početní výhodě Švýcarska, ovšem ti vše napravili v následné klasické přesilovce. V ní se v 18. minutě podařilo dorazit kotouč Schäppi, který byl tedy dříve u puku, jenž před tím vyazil před sebe gólman Lalande poté, co na něj vypálil Untersander, 1:0 pro Švýcarsko. Hrál se však tehdy vyrovnaný hokej z obou stran, přičemž se dá mluvit o mírné převaze Švýcarů i díky jejich několika zmiňovaným přesilovkám.

Po přestávce byla hra Švýcarů čím dál tím více aktivnější, jako první se pokoušel  o zvýšení jednobrankového náskoku Malgin, jeho střela ale ještě zamířila do Lalandeovy lapačky. Následně se Schäppi předvedl svou individuální akcí, načež se zase netrefil do odkryté klece dorážející Almond. Na další branku si tak museli fanoušci počkat až do 36. minuty, kdy Hollenstein přihrával Ambühlovi a byl to právě on, kdo svým zakončením pod víko zvýšil na 2:0. Následně se Suter ještě prezentoval samostatnou akcí, kterou však zakončil nepovedou střelou bekhendem a tak tedy za stavu 2:0 odešly oba celky do kabin na druhou přestávku.

Ve třetí třetině pak ještě Švýcaři více v zápase dominovali, což potvrdili i svou třetí trefou ze 48. minuty, kdy nejprve Schäppi odebral kotouč u mantinelu Graborenkovi, následně předal puk Almondovi a právě tento útočník Ženevy se na kruhu rozhodl vypálit a zvýšil tak tedy na 3:0. Tento výsledek už Švýcaři do závěrečné sirény pouze kontrolovali a i prototímto výsledkem nakonec tento duel skončil. Bělorusové jsou tak stále bez bodu.

I díky dvěma Nelsonovým brankám USA porazila Italy

Jak už to většinou na hokejových mistrovstvích světa bývá, když se střetne favorit s jasným outsiderem nepatří takovýto duel mezi nejpohlednější zápasy turnaje. A právě takový byl i zápas v Kolíně nad Rýnem mezi USA a Itálií. V něm padl první gól už v 6. minutě, když jeden z Italů "přihrával" z otočky protihráči Nelsonovi a byl to právě on, kdo tehdy otevřel skóre tohoto duelu.

O pohlednost zápasu se nedalo hovořit ani ve druhé třetině, ve které i přesto padly hned dvě branky a o obě se postaraly Američané a to v rozmezí dvou minut. Nejprve se ve 26. minutě se v oslabení, protože Italové ve své přesilovce nevymysleli vůbec nic kloudného, dostali do přečíslení 2 na 1, které zakončil svým druhým gólem Nelson, přičemž mu tehdy u toho asistoval Larkin, ve 28. minutě pak skóroval z ostrého úhlu Anderse Lee. Američané i nadále v tomto utkání, které ale za příliš mnoho nestálo, dominovali, přesto ale už ale do konce zápasu další góly nevstřelili a i proto tak tedy duel vyhráli 3:0.

Konečné výsledky zápasů hokejového MS:

SKUPINA A - Kolín nad Rýnem:

USA - Itálie 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)Branky a nahrávky: 6. Nelson, 26. Nelson (D. Larkin), 28. Lee (Gaudreau, D. Larkin)

USA: Howard - DeKeyser, Trouba, C. Murphy, Hanifin, T. van Riemsdyk, McAvoy, Brickley - Lee, Eichel, Gaudreau - Nelson, D. Larkin, Compher - Keller, Dvorak, Bjugstad - Bjork, Copp, Greenway. Trenér: Jeff Blashill

Itálie: Andreas Bernard - T. Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer, Egger, Glira, Miglioranzi - Morini, Andergassen, Scandella - Insam, Anton Bernard, Traversa - Frigo, S. Kostner, D. Kostner - Frank, Goi, Gander - Lambacher. Trenér: Stephan Mair

SKUPINA B - Paříž:

Švýcarsko - Bělorusko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)Branky a nahrávky: 18. Schäppi (Untersander, Genazzi), 36. Ambühl (Hollenstein, Loeffel), 48. Almond (Schäppi)

Švýcarsko: Genoni - Diaz, Furrer, Kukan, Untersander, Loeffel, Genazzi, Marti - Rüfenacht, Schäppi, Almond - Praplan, Hollenstein, Haas - Ambühl, Bodenmann, Brunner - Herzog, Malgin, Richard - Suter. Trenér: Patrick Fischer

Bělorusko: Lalande - Korobov, Lisovec, Šinkevič, Chenkel, Graborenko, Jevenko, Vorobej - Stefanovič, A. Kosticyn, S. Kosticyn - Kulakov, Pavlovič, Kovyršin - Děmkov, A. Stas, Linglet - Šarangovič, Karaban, Kogalev - Drozd. Trenér: Dave Lewis

Související

Švédský tým na MS v hokeji

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa

V napínavém souboji o třetí místo mistrovství světa v ledním hokeji si Švédsko nakonec před zaplněnou Avicii Arenou pojistilo bronzové medaile, když porazilo houževnatý dánský výběr 6:2. Tři korunky dominovaly především ve druhé a třetí třetině, zatímco Dánové ani přes velkou bojovnost nedokázali odvrátit porážku.

Více souvisejících

Hokej MS Hokej MS SUI Tým hokej

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

před 2 hodinami

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

včera

Polsko rozmísťuje na hranici s Ruskem a Běloruskem protitankové zátarasy

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

včera

Moskva

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

včera

Donald Trump

Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie

Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci

Americké ministerstvo války učinilo zásadní krok k transformaci moderního válčení spuštěním nové platformy GenAI.mil. Podle vojenské expertky Emelie Probasco představuje tento nástroj „kritický první krok“, který má americkým vojákům a civilním zaměstnancům Pentagonu umožnit bezpečné experimentování s umělou inteligencí přímo v jejich každodenní pracovní agendě.

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět

Rok 2025 se stal okamžikem, kdy se hněv generace Z převalil z displejů mobilních telefonů do ulic po celém světě. Od Káthmándú přes Jakartu až po Limu se mladí lidé narození na přelomu tisíciletí postavili zavedeným elitám a proměnili lokální nepokoje v globální hnutí za spravedlnost. Podle sociologů nejde jen o rebelii pro rebelii samotnou, ale o protest poháněný univerzálními hodnotami, jako je právo na vzdělání, dostupné bydlení a konec korupce.

včera

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát

Spojené státy podnikly na druhý svátek vánoční sérii leteckých úderů proti ozbrojencům napojeným na Islámský stát (IS) v severozápadní Nigérii. Operace se zaměřila na tábory radikálů ve státě Sokoto u hranic s Nigerem, kde se extremisté pokoušejí vybudovat novou základnu. Přestože přesný počet obětí není znám, americké i nigerijské úřady potvrdily, že při útoku zahynulo několik teroristů.

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která se může vytvořit už během dnešního večera. Komplikace hrozí především v severních a severovýchodních Čechách, konkrétně v Ústeckém a Libereckém kraji. Přechod studené fronty sem přinese nejen sněžení, ale místy i mrznoucí mrholení nebo déšť, což může na silnicích a chodnících vytvořit nebezpečný kluzký povrch. Riziko těchto nebezpečných srážek by mělo pominout během noci na neděli.

včera

včera

včera

F-16 thajské armády

Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža v sobotu uzavřely dohodu o příměří, která má ukončit tři týdny trvající krvavé pohraniční střety. Tento konflikt, nejhorší za poslední desetiletí, zahrnoval nasazení stíhaček, dělostřelecké ostřelování i raketové útoky. Dokument podepsali thajský ministr obrany Natthaphon Narkphanit a jeho kambodžský protějšek Tea Seiha v thajské provincii Chanthaburi s platností od místního poledne.

včera

Rusko podniklo masivní útok na Kyjev

V noci na sobotu podniklo Rusko masivní vzdušný útok na Kyjev, který si vyžádal nejméně osm zraněných. Útok, při němž byly použity balistické rakety a drony, zasáhl obytné budovy i civilní infrastrukturu a vynutil si mimo jiné evakuaci domova pro seniory. V reakci na tuto eskalaci Polsko preventivně aktivovalo své letectvo a dočasně uzavřelo letiště v Rzeszówě a Lublinu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy