MS v hokeji: Švédové nadělili Rakušanům sedm branek, domácí Dánové se dočkali prvního tříbodového vítězství

Kodaň - Další vysoká výhra byla k vidění v rámci večerního středečního programu letošního hokejového světového šampionátu v Dánsku. Tentokrát se o ni postarali Švédové, jež se ji rozhodli uštědřit Rakušanům ato především díky ofenzivníí trojici Rickard Rakell - Mika Zibanejad - Mattias Janmark. Duel skončil 7:0 pro Tre kronor, což tak znamená, že Seveřané aktuálně vedou skupinu A. První plný počet bodů za vítězství na tomto mistrovství si pak na své konto připsali domácí Dánové, kteří se mohli doposud pyšnit pouze dvěma získanými body z výhry nad Německem 3:2 v prodloužení. Nyní se Dánům podařilo vyhrát taktéž 3:2 a to tedy v základní hrací době proti, alespoň v tomto zápase favorizovaným, Finům.

Reprezentanti Švédska šli za jasným vítězstvím nad Rakouskem a to tak jasným, že se mu podařilo potřetí na tomto turnaji v duelu neinkasovat a podruhé se pak mohl z čistého konta radovat v rámci tohoto turnaje gólman Anders Nilsson, jenž k tomu nyní potřeboval pouhých 14 zákroků. Mezi nejaktivnějšími Švédy v tomto utkání patřili Rickard Rakell a Mattias Janmark, protože oba si připsali hned tři kanadské body.

Po deseti minutách hry se poprvé Švédům podařilo skórovat, konkrétně Kempemu, jenž tak využil přesilovou hru. Vzhledem k tomu, že na jejich straně byla podle očekávání převaha jak herní, tak i střelecká, nebylo žádným překvapení, že ještě do první přestávky Seveřané zvýšili na 2:0. Ve druhém dějství se pak podařilo žlutomodře oděným hokejistům vstřelit další tři branky, přičemž hned dvě z nich vstřelil Rakell. V polovině zápasu už to bylo 5:0 poté, co se tentokrát trefil Nyquist. V závěrečné části ještě Švédové vstřelili další dvě branky a bez problémů tak duel dokontrolovali až do konečné sirény.

Dánsko se postaralo o senzaci. Porazili Finy

Za mohutné podpory fanoušků mohli být dánští hokejisté spokojeni s tím, jak do duelu s favoritem z Finska vstoupili, nedovolili soupeři rychle skórovat, naopak to pak byli oni, kteří ve 33. minutě otevřeli skóre a to díky Fransi Nielsenovi. Finové však mají v kádru Sebastiana Aha, jenž tak zanedlouho rozradostnil fanoušky hráčů ze země tisíce jezer. Domácí Oliver Bjorkstrand se však ale postaral o navrácení dánského vedení.

Když se v 56. minutě podařilo vyrovnat na 2:2 Mikaelu Granlundovi, zdálo se, že duel dojde do prodloužení, v 59. minutě ho ale odmítl Hardt a způsobli tím tak pro Finy šok, na který už nedokázali zareagovat. Finsko tak mimochodem nenavázalo na svá předšlá tři utkání, která pokaždé dokázalo vyhrát sedmibrankovým rozdílem.

Konečné výsledky zápasů hokejového MS (9.5.2018):

SKUPINA A:

Švédsko - Rakousko 7:0 (2:0, 3:0, 2:0)Branky a nahrávky: 10. Kempe (Lindholm), 18. Janmark (Rakell), 23. Rakell (Zibanejad, Janmark), 29. Rakell, 30. Nyquist (Kempe), 48. Zibanejad (Janmark, Andersson), 54. Pääjärvi (J. Larsson, Klingberg)

SKUPINA B:

Finsko - Dánsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)Branky a nahrávky: 35. Aho (T. Teräväinen, Mikael Granlund), 56. Mikael Granlund (Koivisto, Nutivaara) - 33. F. Nielsen (J. B. Jensen, Boedker), 38. Bjorkstrand (Boedker, O. Lauridsen), 59. Hardt (Boedker, F. Nielsen)

Související

Hokej, ilustrační fotografie.

Švýcarsko se nedočkalo hokejového zlata ani doma, ve finále tentokrát podlehlo Finsku. Norové berou senzační bronz

Hokejistům Švýcarska se ani na třetí pokus v řadě a na pátý pokus v historii MS celkem nepodařilo přetavit účast ve finále ve zlato. Zatímco předloni v Praze nestačili na tehdy domácí Česko a loni na USA, nyní ve finále MS před domácím publikem nestačili na Finsko. A všechny tyto poslední tři finálové zápasy mají jednoho společného jmenovatele a to ani jeden vstřelený gól ze strany Švýcarů. V Praze 2024 prohráli finále 0:2, loni s USA 0:1 po prodloužení a letos s Finskem opět 0:1 po prodloužení. Země, kde to celou druhou polovinu května žilo hokejem, se zahalila do obrovského smutku a zklamání. Svoji pohádku si naopak dopsali Norové, kteří svoji první účast mezi nejlepšími čtyřmi týmy na MS v historii dokázali proměnit ve svou historickou medaili, když nakonec až v prodloužení zdolali favorizovanou Kanadu v boji o bronz 3:2.

Více souvisejících

Hokej MS Hokej MS SWE Tým hokej

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Íránské jaderné zařízení Fordo

CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory

Exkluzivní satelitní snímky, které získala a analyzovala stanice CNN, naznačují, že se Írán pokouší o obnovu svých jaderných zařízení. Tyto aktivity vyvolávají vážné otázky, zda Teherán neporušil memorandum o porozumění, které podepsal se Spojenými státy koncem června. K obnovení prací přitom došlo ještě předtím, než americký prezident Donald Trump fakticky signalizoval konec této dohody zahájením nových vojenských úderů na zemi.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?

Trh s námořním pojištěním v londýnském sídle Lloyd's má více než třísetletou tradici, která se odráží i v zachovávání historických zvyklostí. Ztráty plavidel se zde od roku 1774 dodnes zapisují ručně labutím brkem do rozsáhlých knih. Tento rituál vykonávají speciálně vyškolení zaměstnanci, označovaní jako číšníci, což odkazuje na vznik instituce v kavárně Edwarda Lloyda v roce 1688. 

před 4 hodinami

Jaromír Zůna

Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4

Česká armáda v pátek oficiálně završila jednu z nejvýznamnějších modernizačních etap posledních let. V posádce 73. tankového praporu v Přáslavicích proběhl slavnostní ceremoniál převzetí posledního tanku Leopard 2A4. Tímto krokem bylo definitivně dokončeno přezbrojení celé flotily a přechod praporu z techniky východní provenience na moderní západní platformu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu

První tramvaje se již zítra po více než tříměsíční výluce vrátí do okolí Pražského hradu. Může za to změna postupu prací při rekonstrukci tratě, vysvětlil pražský dopravní podnik. V jednom směru ale bude provoz ještě týden omezen. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Vláda ČR

Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci

Babišova vláda je půl roku u moci. Premiér ve čtvrtek s ministry vyhodnocoval plnění programového prohlášení, což slíbil veřejnosti už před loňskými sněmovními volbami. Podle Babiše si zatím kabinet plní své úkoly. Za největší úspěch označil jednu z nejnižších inflací v Evropě. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby

Lídryně francouzské krajní pravice Marine Le Penová odstartovala svou kampaň pro prezidentské volby v západní Francii s jasnou strategií, jejímž ústředním prvkem je neustálá přítomnost jejího třicetiletého chráněnce Jordana Bardelly.

včera

Karolína Muchová

Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou

V dobrých tradicích je dobré pokračovat a proto i letos dal český tenis výrazně světu najevo, jak moc mu dobře v legendárním All England Clubu, kde se koná veleslavný tenisový travnatý turnaj Wimbledon. V novodobé historii stačí vzpomenout na Janu Novotnou, Tomáše Berdycha, Petru Kvitovou, Karolínu Plíškovou, Markétu Vondroušovou a Barboru Krejčíkovou. Přesně tato jména se objevila ve finále tohoto grandslamu, ne-li ho dokonce vyhrála, v případě Petry Kvitové dokonce dvakrát. Nyní v roce 2026 se k nim přidávají další dvě česká jména – Karolína Muchová a Linda Nosková. Právě tyto hráčky si v sobotu zahrají velké finále.

včera

Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl

Francouzský prezident Emmanuel Macron zakončil svůj poslední summit NATO v Ankaře bez výraznějšího rozruchu, což odráží současnou situaci, kdy jeho obranný odkaz ohrožují rozpočtová omezení a možný nástup krajní pravice. Macron na setkání aliance dorazil pozdě, odjel předčasně a s novináři hovořil minimálně. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy