MS v hokeji: Po Britech mezi elitou zůstává i Itálie. Kanada dala Dánům "bůra"

Na pondělí 20. května roku 2019 budou vzpomínat v tom nejlepším oba hokejoví nováčci letošního hokejového světového šampionátu. Po odpolední senzaci, o kterou se postarala Velká Británie, když otočila duel s Francií z 0:3 na konečných 4:3 v prodloužení a zachránila se tak v elitním MS, se ze stejného úspěchu večer radoval i druhý nováček tohoto mistrovství, tedy Itálie. Ta hrála obdobně napínavý a vyrovnaný zápas o všechno s Rakouskem a i tento duel šel za stavu 3:3 do prodloužení. V něm však na rozdíl od odpoledne rozhodující branka nepadla a poprvé tak na letoěním mistrovství byli k vidění samostatné nájezdy. A právě ty lépe zvládl tým z Apeninského poloostrova, který se stejně jako Británie mohl naplno radovat ze záchrany. Ve druhém večerním duelu mezi Kanadou a Dánskem vlastně o nic moc nešlo a tak si hráči s javorovými listy jen tak s chutí proti pořadatelům loňského turnaje zastříleli. Sice to nebyl žádný velký debakl, jakých byli fanoušci už na Slovensku několikrát svědky, vítězství 5:0 i tak ale Kanaďany potěšilo.

Při pohledu na dosavadní působení Itálie ve skupině A letošního mistrovství světa by si málokdo před utkáním s Rakouskem o záchranu v elitní divizi představil, že by dali nějaký gól a že by tento duel měl snad dospět až do samostatných nájezdů. A co víc, ještě v nich uspět. Jenže i proto, že Rakušané nepředváděli zrovna takový hokej, který by měl i na Italy stačit a prakticky byl tím nejviditelnějším z rakouské strany pouze Michael Raffl, nemohl vlastně tento zápas dopadnout jinak.

Byli to právě Italové, kterým se podařilo jako prvním jít v tomto utkání do vedení, když se v 10. minutě trefil šťastně, avšak po krásné akci, Anthony Bardaro. Radost z vedení však Jihoevropanům netrvala dlouho, neboť za chvíli vyrovnal na 1:1 Ganahl. Ještě do konce první třetiny pak stihl skóre otočit již zmiňovaný Raffl.

Jestli si Rakušané mysleli, že výrazně zpomaleným pohybem nějak Italy překvapí, mýlili se. Naopak, nováček z Apeninského poloostrova toho dokázal v polovině druhého dějství využít, konkrétně Simon Kostner svou střelou z mezikruží, proti které gólman Kickert neměl žádnou šanci, 2:2. A bratislavská hala byla poté svědky chyby v rakouské defenzivě, když se v rohu objevili hned čtyři Rakušané, čehož dokonale využil Marco Rosa, který tak vrátil Italy do vedení, 3:2.

Na začátku třetí třetiny to byl však opět Michael Raffl, který duel opět vyrovnal a jak postupoval čas a blížilo se prodloužení, nervozita by se v tu chvíli na bratislavském ledě dala krájet. V pětiminutovém prodloužení hraném ve třech na obou stranách gól nepadl a tak musely o vítězi tohoto utkání rozhodnout samostatné nájezdy. V těch se rozhodlo až v sedmé sérii, kdy svým blafákem o italském úspěchu rozhodl McMonagle.

Kanada po výhře nad Dány mohou stále myslet na vítězství ve skupině

Postup do čtvrtfinále z prvního místa košické skupiny A je zase o něco blíže. To si po pondělním večeru mohou říct Kanaďané, kteří si poradili s Dánskem 5:0.

Utkání se trochu protáhlo i kvůli opravě plexiskla, což už začíná být v obou slovenských halách celkem běžným doplňkem zápasů, ale také i kvůli hned třem případům, kdy se rozhodčí museli podívat na video. Nic to však neměnilo na faktu, že ani jedno moc Dánům nepomohlo ke zdramtizování tohoto utkání. Za Kanadu se například opět trefil Marchessueult, který byl opět hodně vidět, nicméně nejvíce se na pohodlném vítězství 5:0 z pohledu Kanady podílel svými dvěma góly a jednou přihrávkou Sam Reinhart.

Konečné výsledky zápasů hokejového MS na Slovensku (20.5.2019):

SKUPINA A (Košice):

Kanada - Dánsko 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)Branky a nahrávky: 1. Dubois (Marchessault, Stone), 7. McCann (Turris), 9. Marchessault (Severson, Stone), 34. Reinhart (Couturier, Chabot), 45. Reinhart (Myers, Cirelli)

SKUPINA B (Bratislava):

Rakousko - Itálie 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0)Branky a nahrávky: 12. Ganahl (Unterweger), 17. M. Raffl (F. Hofer, Unterweger), 42. M. Raffl (F. Hofer) - 10. Bardaro (Trivellato), 35. S. Kostner (Miceli), 39. Rosa (Ramoser), rozhodující sam. nájezd McMonagle

Související

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 
Hokej, ilustrační fotografie.

Švédi a Švýcaři nezvládli ve čtvrtfinále role favoritů. Kanaďané oplatili Finům porážku z loňského finále

Pouze zámořští účastníci potvrdili ve čtvrtfinálové fázi letošního hokejového MS v Rize a v Tampere svou roli favoritů. Zatímco Spojené státy americké si bohužel bez potíží poradily s českou reprezentací, Kanaďané si zase pro změnu vychutnali před finským publikem výhru nad Finskem a tím tak odplatu za jeho vítězství nad „javorovými listy“ v loňském finále. Ve zbývajících dvou čtvrtfinále však došlo k překvapení. 

Více souvisejících

Hokej MS Hokej MS ITA Tým Hokej MS AUT Tým Hokej MS CAN Tým Hokej MS DEN Tým hokej

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy