Helsinky – Minimálně jeden z favoritů letošního mistrovství světa potvrzuje svůj status. Po výhře 6:0 nad tradičně slabým Lotyšskem si ruská sborná poradila 4:1 i s nepříjemnými Němci.
Ti dokázali rozjeté mašinérii ze Sibiře vzdorovat jen v první třetině, ve které nakonec nepadnul ani gól. Blízko k němu měl ve 13. minutě Baxmann, jenž si ovšem jeden na jednoho nedokázal poradit s gólmanem Varlamovem.
V druhé dvacetiminutovce pak už nebylo moc co řešit. Rusové zatopili pod kotlem, přičemž první polínko do ohně hodil ve 24. minutě Kovalčuk. Ten samý hráč pak o sedm minut později zvyšoval už na 2:0 a nejen hokejisté na ledě se začínali dostávat do varu.
V 46. minutě sice dokázal Tripp snížit na rozdíl jediného gólu, avšak víc už toho svěřenci kanadského trenéra Cortiny nezvládli. Ještě minutu před koncem základní hrací doby dokázal Kovalčuk završit hattrick a čtvrtou branku do německé sítě vstřelil pár desítek vteřin po něm Kokarev.
Mnohem zajímavější zápas se v neděli odehrával ve Stockholmu, kde se střetli papírově silní Kanaďané s černým koněm šampionátu Švýcary. Ti potvrdili svou sílu hned ve 14. minutě, kdy se trefil Hollenstein, přičemž na odpověď svého celku si fanoušci Kanady museli počkat až do závěru druhé dvacetiminutovky.
Kanadský výběr kompletně změnil hru, začal se místo kombinace víc tlačit do brány a Švýcaři se dostali pod tlak. Že na ně tenhle styl hry platí potvrdil v 48. minutě Read, když poslal Kanadu do vedení 2:1, jenže pouze na chvíli.
Věčně neutrální Švýcarsko ukázalo, že když chce, dokáže si vydupat svou a ve 54. minutě vyrovnal Niederreiter. Až do konce třetí třetiny už žádný gól nepadnul a na řadu proto přišlo pětiminutové prodloužení.
V tom se sice hra přelévala z jedné strany na druhou, ovšem žádné velké šance se nezrodily. O vítězi proto musely rozhodnout samostatné nájezdy, v nichž měli víc štěstí Švýcaři, kteří rozhodli o svém vítězství v osmé sérii.
V dalších dvou nedělních zápasech pak dokázala Francie zvítězit 3:1 nad trápícími se Rakušany a vůbec první turnajovou výhru si připsali taky Bělorusové, kteří těsně zdolali Slovince 4:3.
Související
MS v hokeji: Američané si po 65 letech došli pro zlato. V dramatickém finále porazili Švýcary v prodloužení
Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa
Hokej MS , Hokej MS SUI Tým , Hokej MS RUS Tým
Aktuálně se děje
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
včera
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
včera
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
včera
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
včera
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
včera
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
včera
Zemřel známý herec Pavel Nečas
včera
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
včera
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
včera
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
včera
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
31. prosince 2025 21:43
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
31. prosince 2025 20:27
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
31. prosince 2025 19:16
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
31. prosince 2025 17:21
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou.
Zdroj: Jan Hrabě