Helsinky – Na ledě v Hartwall aréně se v úterý večer znovu rozhořela Studená válka. Reprezentační výběry Ruska a Spojených států se konečně střetly v nejočekávanějším zápase základní skupiny a byla to přestřelka jak se na odvěké rivaly patří.
Ani jeden tým se nehodlal šetřit a utkání proto od úvodního hvizdu probíhalo ve zběsilém tempu. Slibné šance si v prvních minutách dokázaly vytvořit oba celky, avšak povětšinou ztroskotaly na výborně chytajících brankářích.
Stav 0:0 nicméně vydržel pouze do šesté minuty, kdy se střelou od modré zapsal do statistik obránce sborné Bělov. Americká odpověď ovšem přiletěla v jedenácté minutě z hole Stastnyho, jenž dokázal využít závaru před Bryzgalovem a doklepnout kotouč za jeho záda.
Ten samý hráč dokonce za další tři minuty zvýšil na 1:2 pro americkou reprezentaci, bleskově trestajíc nepochopitelné zaváhání Anisimova, který v samostatném brejku nezvládnul dotlačit puk za záda již překonaného Bishopa.
Z vedení se ovšem Američané neradovali ani minutu. Kovalčuk potvrdil, že na šampionát přiletěl ve výborné formě a pátým gólem na mistrovství zajistil, že do druhé dvacetiminutovky oba týmy nastoupily za vyrovnaného stavu.
Hned na začátek druhého dějství si Rusové pěkně zavařili, když se v rychlém sledu nechali zbytečně vyloučit Tjutin a Svitov. Zámořští hráči však z přesilovky pět na tři dokázali vytěžit pouze jednu nastřelenou tyčku a to i navzdory faktu, že téměř dvě minuty strávili v útočném pásmu.
Na třetí gól si proto fanoušci hvězd a pruhů museli počkat až do šestadvacáté minuty. Hunwick na modré čáře mocně napřáhl a propálil v podstatě všechno co stálo před ním, včetně bezmocného Bryzgalova. Těsně před ním totiž kotouč ještě ztečoval jeden z jeho spoluhráčů.
Rusům ovšem stačily necelé čtyři minuty na to, aby už podruhé srovnali se svými soky krok. Parádní akcí na jeden dotek se hráči v rudém dostali až před Bishopa, kde už neměl Těreščenko žádnou práci s doklepnutím kotouče za brankovou čáru.
Právě tahle branka dostala Rusy do tempa a byť Američané stále hrozili z brejků, víceméně k ničemu dalšímu se nedostali. Naproti tomu Rusové neustále tlačili a během pouhých pár minut se jim podařilo nastřelit dvě tyčky. Gól jim ovšem nepřinesla ani přesilovka v samotném závěru třetiny.
Místo toho si na něj museli počkat až do konce zápasu. Celou třetí dvacetiminutovku se sborná přetahovala se Spojenými státy o každý metr na ledě a skóre dlouho zůstávalo neměnné. Až ve čtyřiapadesáté minutě zavelel k finálním úprku Medveděv, jenž po asistenci Těreščenka poslal svůj tým do vedení 4:3.
Výhru za další dvě minuty už jen pečetil Radulov, kterého parádní přihrávkou přes brankoviště vybídl Kovalčuk. Američané to sice ještě zkoušeli bez brankáře, ale nedařilo se jim usadit v pásmu a Rusové se mohli radovat z výhry i ve třetím zápase ve skupině.
3. května 2026 21:01
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
Související
Rozhodnuto. Trenér Rulík po sezóně skončí u národního týmu a bude trénovat Kladno
Rulík zveřejnil hokejovou nominaci na olympiádu. Nechybí Červenka nebo Ticháček
Hokej MS , Hokej MS RUS Tým , Hokej MS USA Tým
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 48 minutami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
před 1 hodinou
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
před 2 hodinami
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
před 4 hodinami
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
před 5 hodinami
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
před 6 hodinami
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
před 7 hodinami
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
před 7 hodinami
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
před 8 hodinami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 9 hodinami
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 10 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 11 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 11 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 12 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 12 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 13 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 14 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 15 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
Ruské hlavní město se v pondělí v brzkých ranních hodinách stalo terčem útoku ukrajinského dronu, který zasáhl luxusní výškovou obytnou budovu v jihozápadní části Moskvy. Nálet, který si nevyžádal žádné oběti na životech, způsobil viditelné škody na fasádě a v interiérech bytů. Jde o třetí noc v řadě, kdy byla Moskva pod útokem, a to jen několik dní před oslavami Dne vítězství 9. května.
Zdroj: Libor Novák