MS v hokeji: Švýcaři a Slováci poprvé vyhráli a odpoutali se ze dna svých skupin

Minsk - Úřadující vicemistři světa ze Švýcarska dokázali premiérově triumfovat na běloruském mistrovství. Na jejich hokejkách skončilo Německo, které prohrálo 2:3. Poprvé zvítězili také Slováci, kteří výhrou nad Norskem získali důležité záchranářské body.

Loni si dokráčeli až pro stříbrné medaile. Letos to pozměněnému švýcarskému týmu zatím moc nešlape. Poprvé dokázali reprezentanti helvétského kříže bodovat až ve čtvrtém duelu, když přehráli Německo 3:2.

Skóre zápasu otevřel spoluhráč Jaromíra Jágra z New Jersey Devils Damien Brunner, kterého v přesilové hře nádherně vyzval Roman Josi. Vedení ale Švýcarům vydrželo necelé dvě minuty, protože vyrovnal nájezdový hrdina minulých německých zápasů Thomas Oppenheimer.

Rozhodující náskok si Švýcarsko vybudovalo ve druhé části. Na trefy Hollensteina a Romyho sice rychle zareagoval druhou brankou Oppenheimer, ale na výsledku to již nic nezměnilo. Útočník Hamburku je tak zatím se čtyřmi góly spolu s Rusy Plotnikovem a Tichonovem a Slovákem Nagym králem střelců 78. světového šampionátu.

Švýcarsko se tříbodovou výhrou posunulo na sedmou pozici skupiny B, Německo je s pěti body páté.

Ve druhém odpoledním utkání porazila Česká republika Itálii 2:0. Více informací se dozvíte zde.

Slovensko zdolalo Nory a už není poslední, Rusové si zastříleli s Kazachstánem

Večerní program v Minsku nabídl více než důležitý souboj pro Slovensko. Mistři světa z roku 2002 se před duelem s Norskem nacházeli na dně skupiny A a situace pro ně nebyla vůbec příznivá.

Klid na hokejky svěřenců kouče Vůjtka přinesla rychlá trefa Tomáše Tatara. První třetina ale nakonec skončila remízou 2:2. V dalších fázcích utkání už ale stříleli branky pouze naši východní sousedé, jmenovitě Mikúš, Miklík a dvakrát Nagy. Výhrou 5:2 se Slovensko posunulo na šestou pozici "české" skupiny A a stále může myslet na čtvrtfinále.

Šestý hrací den mistrovství uzavřela jasná a očekávaná výhra Ruska nad Kazachstánem. Sborná, která turnajem prochází jako nůž máslem, utkání opanovala poměrem 7:2. Dvakrát se prosadil forvard Jaroslavle Sergej Plotnikov.

Skupina A:

Česko - Itálie 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)Branky: 23. Sekáč, 56. Jágr

Slovensko - Norsko 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)Branky: 40. a 48. Nagy, 2. Tatar, 10. Mikúš, 49. Miklík – 6. Bonsaksen, 12. Ask

Skupina B:

Švýcarsko - Německo 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)Branky: 13. Brunner, 33. Hollenstein, 37. Romy – 14. a 39. Oppenheimer

Rusko - Kazachstán 7:2 (1:0, 3:0, 3:2)Branky: 15. a 60. Plotnikov, 23. Jakovlev, 24. Zaripov, 32. Kuljomin, 42. Tichonov, 60. Burmistrov – 50. Pančin, 53. Spiridonov