Finové ovládli s přehledem duel s USA. Francouzi se snažili, ale prohráli s Němci

V zaplněné nejmodernější hale v Evropě nacházející se v Tampere se hrál v pondělí večer duel, který patřil do této kulisy a to duel mezi domácími Finy a Američany v rámci skupiny B. Zápas k radosti domácích fanoušků od začátku lépe zvládali právě hráči Suomi, kteří se dostali do vedení v závěru první třetiny zásluhou Granlunda. Následně se rozhodli Američané k tvrdému hokeji, který ale vedl k vyloučením a i k trestu do konce utkání pro Watsona a právě tento moment rozhodl. Během této výhody totiž skórovali Filppula a Manninen. A když čtvrtou finskou branku přidal Lehtone, bylo hotovo. V závěru už jen Američané pokazili gólmanovi Olkinuorovi čisté konto, když snížili na konečných 1:4. Ve skupině A se pak utali Francouzi s Němci, kteří během tohoto duelu přišli o jednu z hvězd Tima Stüzla. I bez se ale vyrovnaný zápas podařilo Němcům vyhrát 3:2.

V tamperské hale se skutečně bylo na co dívat už od úvodního buly, vždyť oba týmy předváděli hokej ve svižném tempu. Již 24 sekund po začátku duelu dostali američtí reprezentanti možnost přesilové hry, ovšem tu nedokázali využít. A tak po jejím skončení zahrozili na druhé straně domácí Finové. Nejprve se ve dvou příležitostech ocitl Filppula, přičemž v té druhé se jednalo o jeho indivduální akci, ve které se dostal až do předbrankového prostoru americké svatyně. Gólmana Manna však tehdy nepřekonal, když se ho snažil propálit mezi betony. Za chvíli svou početní výhodu dostali i Finové, ale ani oni ji neukončili gólem.

Největší šance Finů však přišla až poté, co tato přesilovka skončila. Björninen se tehdy rozhodl zakončovat bekhendem, ten byl ovšem na tolik přesný, že trefil břevno. Následovala hra ve čtyřech na obou stranách, během které s vyměnili kotouč Manninen s Lehtonenem a právě druhý jmenovaný Fin to zblízka zkoušel tvrdou střelou. Ani tentokrát ale brankář Mann nepustil puk za svá záda. Záhy tu byl rychlý finský kontr, na jehož závěru ese do puku netrefil při snaze vystřelit z voleje Lammikko. Seveřané dostali možnost další přesilové hry a v té už konečně otevřeli skóre, když se v ní v 17. minutě trefil Granlund, 1:0 pro Finsko.

Od začátku druhého dějství bylo na Američanech znát, že přidali na tvrdosti, jenže s tou postupně přeháněli až do té doby, kdy to Watson přehnal proti Hartikainenovi, kterého trefil loktem do hlavy a tudíž tak v zápase předčasně skončil. Z logiky věci tak přišlo na řadu pět minut hry pět na čtyři z pohledu Finů a tak se během éto pasáže postupně mezi střelce zapsali Filppula a Manninen. Když pak ve 31. minutě při rovnovážném počtu hráčů na ledě, konkrétně při hře 4na 4, zvýšil na 4:0 svou ukrytou střelou Lehtonen, bylo celkem jasné, jak tento zápas dopadne.

Jak se blížila závěrečná siréna, Finové už jen hlídali svůj čtyřbrankový náskok a nechtěli, aby jejich gólman Olkinuora nepřišel o čisté konto. To se jim nakonec nepovedlo, jelikož v 59. minutě na 1:4 snížil Galchenyuk.

Němci přišli vinou zranění o jednu z hvězd Stüzla. I bez něj Francouze pokořili

Oproti poředešlým dvěma německým zápasům v úvodu tohoto šampionátu se tentokrát do německého brankoviště nepostavil Gruabauer, ale jeho kolega Niederberger. Ten sledoval, jak po dvou minutách šli Francouzi do čtyř, když musel na trestnou hradecký hokejista Perret. A hned tuto první přesilovku Němci využili. Naši západní sousedé totiž předvedli rychlou kombinaci, kterou zakončil střelou z mezikruží Fischbuch, 1:0 pro Německo. Možnost početní výhody pak dostali i Francuzi, ti v ní ale tolik úspěšní nebyli. Navíc v ní mohli naopak gól dostat, když se do brejkové příležitosti dostal Loibl. Naopak tu přesilovku ve 14. minutě Francouzi využili beze zbytku, neboť se z pravého kruhu trefil Texier, 1:1. Ještě před odchodem do kabin na první pauzu však za Němce skóroval svou tečí Ehl.

A nemuselo tehdy zůstat u jediného německého gólu. Poté, co Michaelis objel francouzskou branku, se snažil zasunout do kotoč za brankovou čáru. Rozhodnutí po zhlédnutí u videa však bylo jasné, gól to nebyl. Ve druhé třetině se pak Němcům povedlo ubránit se v oslabení, ve 32. minutě přesto kapitulovali. Bertrand tehdy přihrával takovým způsobem, že tuto příhru nakonec do německé sítě ztečoval Gallet, 2:2.

O vítězi v tomto vyrovnaném zápase tak rozhodla až závěrečná dvacetiminutovka, konkrétně 46. minuta, kdy se po rychlém protiútoku o navrácení vedení Německu postaral Pföderl. Pak mohli Němci skórovat počtvrté, kdyby Soramiesovu teč zaskočila francouzského gólmana, což se nestalo. Francouzi se pak zase dostali do čtyř a když se vyloučený hráč dostal zpátky na led, v 55. minutě byl blízko k vyrovnání Ritz. Následně v další šanci na druhé straně neuspěl Soramies a když pak v závěru německou síť nerozvlnil Tim Bozon, bylo rozhodnuto.

Konečné výsledky zápasů MS v hokeji 2022 ve Finsku (16.5.2022):

SKUPINA A (Helsinky):

Francie - Německo 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)Branky a nahrávky: 15. Texier (T. Bozon, Chakiachvili), 32. Gallet (Bertrand, Claireaux) - 3. Fischbuch (Pföderl, Michaelis), 18. Ehl (Bittner, Kastner), 46. Pföderl (Noebels, Michaelis). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Heikkinen (Fin.) - Špůr (ČR), Zunde (Lot.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 2652.

Sestavy:

Francie: Ylönen - Gallet, Auvitu, Llorca, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Guebey - Fleury, S. Treille, T. Bozon - Bertrand, Claireaux, Perret - Leclerc, Texier, Boudon - Colotti, Ritz, Fabre - K. Bozon. Trenér: Philippe Bozon

Německo: Niederberger - Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Wissmann, Wagner, Bittner - Stützle, Plachta, Ehliz - Michaelis, Pföderl, Noebels - Loibl, Schmölz, Fischbuch - Kastner, Soramies, Ehl. Trenér: Toni Söderholm

SKUPINA B (Tampere):

Finsko - USA 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)Branky a nahrávky: 17. Mikael Granlund (Manninen, M. Lehtonen), 25. Filppula (Innala, Vatanen), 26. Manninen (J. Sallinen, Mikael Granlund), 31. M. Lehtonen (Hartikainen, Manninen) - 59. Galchenyuk (L. Hughes, Seth Jones). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Rohatsch - Merten (oba Něm.), Van Oosten (Kan.). Vyloučení: 7:8, navíc Watson (USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 11.555.

Sestavy:

Finsko: Olkinuora - Hietanen, M. Lehtonen, Seppälä, Ohtamaa, Vatanen, Friman, Pokka - Hartikainen, Manninen, Mikael Granlund - Armia, Filppula, Pesonen - J. Sallinen, Lammikko, Innala - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen

USA: Mann - Seth Jones, Megna, Peeke, Schmidt, Blankenburg, L. Hughes - Watson, Lafferty, Kuhlman - Hayden, Bordeleau, Galchenyuk - Barber, Meyers, K. Bellows - Farrell, Gaudette, Lettieri. Trenér: David Quinn

Související

Hokej, ilustrační fotografie.

Kanada nedopustila překvapení. Po výhře nad Německem dokráčela k 28. titulu mistrů světa

Německá reprezentace si přála navázat na tu lotyšskou, která vybojovala v neděli odpoledne pro svou zemi historicky první medaili z MS a postarala se tak o překvapení turnaje v Tampere a Rize. Finále s favorizovanou Kanadou začala dobře, v zápase dokonce dvakrát vedla, podobně jako v utkání o bronz Lotyši nad Američany. Ale na rozdíl od Lotyšů už Němci postupem času ztráceli síly tak moc, že už ve třetí třetině nedokázali najít odpověď na rozhodující gól kanadského hrdiny Blaise a Toffoli s Laughtonem se pak postarali odskočení ve skóre na konečných 5:2. 
Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

Více souvisejících

Hokej MS Hokej MS FIN Tým Hokej MS USA Tým Hokej MS GER Tým hokej

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy