Češi pojali duel s Finskem jako přípravu. Po prohře 0:3 je čeká ve čtvrtfinále Německo

Češi v úterý večer odehráli poslední svůj duel ve skupině B na letošním mistrovství světa. Protože výhra nad Finy po 60 minutách by znemenala druhé místo ve skupině B a tudíž Kanadu jako čtvrtfinálového soupeře, výhodnější pro Čechy bylo v tomto zápase neuspět a narazit tak pak ve čtvrtfinále na Německo. Přestože český realizační tým o jakémkoli kalkulování nechtěl slyšet, postupem času divák nemohl nabýt jiného dojmu, že je duel pro Čechy takovou přípravou na čtvrtfinále. Nejlepší pasáž Češi zaznamenali v úvodu druhé třetiny, když nějaký čas obléhali finské území, na víc se ale nezmohli a Češi tak prohráli 0:3.

Jako první otestoval gólmana Olkinuoru Blümel, ale hravě si s jeho zakončením tehdy poradil. Pak se Špaček snažil vysunout dopředu Smejkala, ale nepovedlo se. Jinak se ale zpočátku zápasu jednalo o opatrnější hru z obou stran, přičemž si obě strany hlídala u modré čáry své obranné pásmo. Po sedmi minutách hry se to pokoušel změnit Pastrňák svým pokusem o brejk, ztratil ale kotouč hned v jeho zárodku. Postupem času ale bylo na Finech vidět, jak zvyšují tlak. Nejprve v tandemu jeli na Langhamera Armia s Pesonenem, ten naštěstí nedostal přesnou přihrávku. Podobně dopadla následná akce dva na jednoho s Mäenalanen s Antillou. Tahle pasáž nakonec vyvrcholila rychlým kontrem aktivního Armii, který se zbavil Ščotky a následně přesně vypálil, 1:0 pro Finsko. Za chvíli se pokoušel o navýšení po předešlé Krejčího chybě v českém útočném pásmu Granlund, ten ale z pravého kruhu mířil jen do Langhamera. To vše v době, kdy za dosavadních 12 minut zaznamenali Češi jen jednu střelu na branku. Nezměnil to ani nahazující Flek na Špačka před brankou. Další regulérní střelu přidal ale Hronek. Byli to ale Finové, kteří opět skórovali. Stalo se tak při přesilovce, ve které dlouho obléhali naši branku. Zakončil ji po přihrávce Granlunda do předbrankového prostoru a následného Sallinenově přiťuknutí Manninen, 2:0. Pak se o třetí českou střelu postaral Špaček po předelém Kempného pokusu. Do zbytku úvodní třetinu už se ale nic zásadního nestalo.

Krátce po začátku druhé třetiny se dostal po chybné rozehrávce Finů a po Červenkově přihrávce do velké příležitosti Krejčí, ten ale před finskou brankou neuspěl. Tahle akce jako by předznamenala zvýšenou aktivitu Čechů v úvodu tohoto dějství. Nejprve zakončoval Jiříček, pak se před finskou brankou objevil osamocený Smejkal, ale gólmana Olkinuoru nepřekonal. Následovala pasáž hra, během níž Češi obléhali Finy v jejich obranném  pásmu a dlouho je tak k puku nepustili. Kýžený úspěch z toho ale nakonec nevyšel, naopak na druhé straně mohl zvýšit finské vedení Björninen, ale ten mířil těsně vedle. Poté Olkinuora rozehrál na tolik špatně, že se k puku dostal Kämpf, ten rychle vystřelil, ale nepřesně. Manninen pak ve spolupráci s Lehtonenem zahrozil z levého kruhu, ale Langhamer ho výtečně vyčapal. Pastrňák se pak po kličkách dostal ke střele z pravého kruhu, ale Olkinuora tuhle střelu vyrazil betonem. Langhamer se pak opět připomněl po Rajalově střele. Následně chybně rozehráli Češi a to tak, že se před brnkou s pukem ocitl sám Antilla. Ten proti Langhamerovi tváří v tvář neuspěl. Aktivita Čechů z úvodnu třetiny se postupem času kamsi vytratila, čehož využili Finové ve 36. minutě, kdy Sappälä přihrával ke vzdálenější tyči Rajalovi a ten zasunul kotouč do odkryté klece, 3:0. Za chvíli na druhé straně byl po Červenkově zadovce blízko Kempný, ale ten proti Olkinuorovi neuspěl. Protože už se pak žádná změna neudála, oba týmy odešly do kabin za stavu 3:0 pro Finy.

Závěrečná dvacetiminutovka byla v podstatě ve znamení dohrávání duelu, jelikož výsledek vlastně vyhovoval vzhledem ke shůdnějšímu soupeři ve čtvrtfinále i Česku. Bylo očividné, že už se žádný celek nežene do nějakých větších akcí, což "odměnili" přítomní diváci v Tampere pískotem a po čase i mexickou vlnou. Změnu skóre nezapříčinily ani přesilovky na obou stranách. Když zbývalo do konce duelu tři minuty, Češi se poměrně nečekaně rozhodl hrát bez brankáře. V power-play po někoika přihrávkách nejprve stříleli Pastrňák i Krejčí, ale ani jeden při svých příležitostech neuspěl. Po českém oddechovém čase zahrozil střelou k bližší tyči z levého kruhu Pastrňák, přičemž se tuto ránu následně snažil dorazit Hertl. Za chvíli si to namířil na druhé straně na prázdnou klec Antilla, ten byl ale o puk odebrán na útočné modré čáře. Záhy zase střílel Krejčí, ovšem nad. Závěr zápasu už jen v plné nahotě ukázal, že Češi berou tento zápas jako přípravu na důležitější čtvrtfiniálový duel. V něm se ve čtvrtek nakonec utkají s Německem.

Konečný výsledek zápasu MS v hokeji 2022 ve Finsku (24.5.2022):

Finsko - Česko 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)Branky a nahrávky: 10. Armia (H. Pesonen), 17. Manninen (J. Sallinen, Mikael Granlund), 36. Rajala (Seppäla, Heiskanen). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Štolc (Švýc.) - Briganti, Davis (oba USA). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 11 673

Úvodní sestavy:

Finsko: Olkinuora (Säteri) – Hietanen, Lehtonen, Seppälä, Heiskanen, Pokka, Friman, Lindell, Ohtamaa – Hartikainen, Manninen, Granlund (A) – Sallinen, Filppula (C), Rajala – Lammikko, Pesonen, Armia – Mäenalanen, Björninen, Anttila (A). Trenér: Jukka Jalonen

Česko: Langhamer (Vejmelka) – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka (A), Jiříček, Sklenička – Pastrňák, Krejčí (A), Červenka (C) – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Kämpf, Smejkal – Špaček, Flek, Stránský – Černoch. Trenér: Kari Jalonen

Související

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 
Hokej, ilustrační fotografie.

Švédi a Švýcaři nezvládli ve čtvrtfinále role favoritů. Kanaďané oplatili Finům porážku z loňského finále

Pouze zámořští účastníci potvrdili ve čtvrtfinálové fázi letošního hokejového MS v Rize a v Tampere svou roli favoritů. Zatímco Spojené státy americké si bohužel bez potíží poradily s českou reprezentací, Kanaďané si zase pro změnu vychutnali před finským publikem výhru nad Finskem a tím tak odplatu za jeho vítězství nad „javorovými listy“ v loňském finále. Ve zbývajících dvou čtvrtfinále však došlo k překvapení. 

Více souvisejících

Hokej MS Hokej ČR hokej

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 39 minutami

před 55 minutami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 2 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

Policie propustila muže, který najel autem do brány Downing Street. Vzápětí ho opět zadržela

Britská policie propustila a vzápětí opět zadržela třiačtyřicetiletého muže, který autem narazil do brány v Downing Street, kde bydlí premiér Rishi Sunak. Muž je totiž zároveň podezřelý z pořizování nemravných fotografií dětí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy