Na čtvrtá a další místa v Top 10 si už česká olympijská výprava na právě probíhajících hrách v Paříži zvykla, ale pokud se o nějakém čtvrtém místu může říct, že je tím nejcennějším, bylo by to asi čtvrté místo oštěpaře Jakuba Vadlejcha. Tomu s jeho pokusem 88,50 metru jen o čtyři centimetry unikla medaile. Tak kvalitní finále oštěpařů tu dlouho nebylo a postaral se o to především Pákistánec Aršad Nadím, jemuž se povedlo hodit oštěp do vzdálenosti 92,97 metru, čímž tak zaznamenal nový olympijský rekord a zajistil si olympijské zlato.
Jakub Vadlejch se snažil přinejmenším obhájit bronzovou medaili z minulých Her v Tokiu, na kterou by určitě nynější vzdálenost 88,50 stačila (mimochodem, hodil jen patnáct centimetrů méně než letos na světovém šampionátu v Římě, kde získal zlato), ale tentokrát to stačilo na to být nejlepším Evropanem. Před něj se totiž seřadili ještě další tři mimoevropští závodnici. V boji o bronz ho dokázal ještě přehodit Anderson Peter z Grenady.
Cílení na zlato a stříbro, to tentokrát bylo nad Vadlejchovými možnostmi. O zlato se po druhém pokusu Pákistánce Nadíma nemusel snažit vlastně už nikdo, jelikož jeho hod do vzdálenosti 92,97 metru vyrazil dech všem natolik, že na něj nikdo nedokázal reagovat. Zvlášť když k tomu, aby překonal Pákistánce, který před olympiádou závodil jen jednou doma v Pákistánu, potřeboval každý z jeho soupeřů předvést osobní maximum. Zajistil tak první zlatou medaili pro svou zemi, o kterou se nepostarali pozemní hokejisté.
Na druhém místě končil Ind Níradž Čopra, který musel poprvé ve své kariéře přehodit 90 metrů k tomu, aby dokázal vyhrát zlato. Nepodařilo se mu to a tak s hodem dalekým 89,45 metru bere stříbrnou medaili.
Související
Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise
Prezident Pavel pogratuloval českým sportovcům k jejich výkonům na olympiádě
letní olympijské hry 2024 v Paříži , Jakub Vadlejch , Atletika
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 1 hodinou
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 2 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 4 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
Podle nejnovějšího žebříčku Henley Passport Index, který slaví dvacáté výročí svého fungování, došlo za poslední dvě dekády k zásadním proměnám v síle světových cestovních dokladů. Zatímco v roce 2006 patřil pas Spojených států amerických k absolutní špičce, v současnosti se propadl až na desátou pozici, o kterou se dělí s Islandem.
Zdroj: Libor Novák