Atletika

Femke Bolová

Nizozemská hvězda Bolová překonala po téměř 41 letech halový světový rekord Kratochvílové

Skoro 41 let se mohla bývalá česká, respektive československá atletka Jarmila Kratochvílová chlubit tím, že drží halový světový rekord na trati 400 metrů. Nyní už to neplatí, jelikož byl překonán aktuálním nizozemským atletickým talentem, dvaadvacetiletou Femke Bolovou. Právě ona totiž v neděli na nizozemském mistrovství v Apeldoornu zaběhla čtvrtku v čase 49,26 sekundy, čímž tak překonala dosavadní rekord o 33 setin. 
Oštěpařka Barbora Špotáková

Konec oštěpařské královny. Barbora Špotáková se rozhodla ve 41 letech ukončit kariéru

O čem se poslední dobou spekulovalo, to se v pátek potvrdilo. Česká oštěpařská královna Barbora Špotáková se rozhodla, že ukončí ve svých 41 letech svou dlouholetou sportovní kariéru. Učinila tak pár trýdnů poté, co na atletickém mistrovství Evropy v Mnichově, kde mimochodem ve své kariéře poprvé závodila na mezinárodbní scéně, získala bronzovou medaili. Úplně naposledy se pak představila tento týden na Diamantové lize v Curychu, kde skončila pátá.
Atletika

Další medaile z oštěpu. Po bronzové Špotákové získal stříbro Jakub Vadlejch

O posledním soutěžním dni na letošním mistrovství Evropy v atletice v Mnichově se česká atletika dočkala své třetí medaile. O tu se tentokrát postaral oštěpař Jakub Vadlejch, jenž tak navázal na svou reprezentační kolegyni ze stejné disciplíny Barboru Špotákovou, která v sobot získala bronz, a zísal tak nyní stříbro. A to díky svému hodu dalekému 87,28 metru, který byl nakonec o 38 centimetrů kratší než nejdelší pokus Němce Juliana Webera.
Oštěpařka Barbora Špotáková

Další český bronz na atletickém ME. Špotáková si ho zajistila až posledním hodem

Po koulaři Tomáši Staňkovi se může česká atletika radovat z další bonzové medaile, kterou získala na letošním mistrovství Evropy v Mnichově. O tu se totiž postarala největší legenda letošní atletické výpravy na této akci oštěpařka Barbora Špotáková. Ta ve svých 41 letech, tedy v době, kdy už začíná uvažovat o konci kariéry, vybojovala tento cenný kov svým posledním hodem dalekým 60,68 metru. Radost měla obrovskou i přesto, že sahala po stříbru. To nakonec získala osmnáctiletá Srbka Adriana Vilagošová.
Atletika

První den a hned první medaile pro Česko. Koulař Staněk na ME v atletice získal bronz

Hned první soutěžní den letošního mistrovství Evropy v atletice konajícího se v Mnichově přinesl medailový úspěch pro českou atletickou výpravu a dává jí tak naděj, že by to pro ni mohlo být úspěšnější mistrovství než to světové v Eugene před měsícem. O první cenný kov pro českou výpravu se konkrétně postaral koulař Tomáš Staněk, jenž byl před tím dlouho zraněný, ale v současné době se po návratu dostal do formy v jaké ho fanoušci znali a stačilo tak na bronzovou medaili.
Atletika

Konečně medaile! Oštěpař Vadlejch vybojoval na MS v atletice bronz

Česká atletika prolomila konečně na letošním mistrovství světa v atletice v americkém Eugene smůlu a raduje se tak ze zisku cenného kovu. Poté, co řadu českých atletů potkávalo zranění, kvůli kterým se kolikrát nakonec svýc diciplín nezúčastnili a poté, co když už nějaký český atlet ve finále své disciplíny byl, ale na medaili to nakonec nestačilo, oštěpaři Jakubu Vadlejchovi to zacinkalo. Ve finálovém závodě totiž zaznamenal 88,09 metru jako svůj nejdelší pokus a tak ke svým stříbrům z mistrovství světa 2017 a z olympijských her v Tokiu přidává bronz. Před ním skončili jen reprezentant Grenady Anderson Peters a Ind Níradž Čopra.
Atletika

Dodatečně mistryní Evropy. Po deseti letech jí bude kvůli dopingu soupeřky Helceletová

Přestože bývalá atletka Denisa Helceletová, dříve Rosolová, už od roku 2017 nezávodí, dočká se přeci jenom toho nejcennějšího kovu. Ovšem z roku 2012. Právě tehdy se konalo atletické mistrovství Evropy v Helsinkách a právě v rámci tohoto podniku se Helceletová zúčastnila běhu na 400 metrů překážek. Skončila sice druhá za Ruskou Irinou Davydovovou, nyní se ale zjistily nesrovnalosti v biologickém pasu tehdejší vítězky.
Oštěpaři Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý se radují ze zisku medailí v oštěpu. (7.8.2021)

Senzace. Čeští oštěpaři Vadlejch a Veselý získali pro Česko další dvě medaile

Čeští oštěpaři Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý zachránili čest české atletiky na Letních olympijských hrách v Tokiu a jako jediní čeští atleti přivezou z Tokia dvě olympijské medaile. Zatímco Jakub Vadlejch díky pokusu dalekému 86,67 m získal stříbro, Vítězslav Veselý hodil 85,44 m a má bronz. Čeští reprezentanti nestačili pouze na Inda Čopru, který svůj oštěp hodil nejdále ve druhé sérii, a to k 87,58 metrům.
Atletika

Mílařka Mäki ve finále skončila poslední. Čtvrtkaři ve štafetovém závodě nepostoupili

Atletický olympijský program měl v pátek na programu mimo jiné třeba finále běhu žen na 1500 metrů. V něm se představila nová česká rekordmanka s finskými kořeny Kristiina Mäki, které se ve středu v semifinále podařilo překonat 35 let starý český rekord, ovšem na svůj semifinálový výkon už ve finále navázat nedokázala. Skončila na posledním třináctém místě, ale i tak je to spoečně s tím, co předvedla ve finále, veliký úspěch nejen pro samotnou českou závodnici, ale i samotnou českou atletiku. Čtvrtkaři pak v pátek běželi své rozběhy ve štafetovém závodě 4x100 metrů, ve kterých se představili i Češi ve složení Patrik Šorm, Pavel Maslák, Michal Desenský a Vít Müller. Ti ale nepostoupili.
Atletika

Mílařka Mäki zaběhla český rekord a senzačně proplula do finále. Pokračoval desetiboj

Senzačním výkonem se dostala česká mílařka s finskými kořeny Kristiina Mäki do olympijského finále běhu na 1500 metrů. Ve svém semifinále totiž překonala 36 let starý český rekord na této trati, když do cíle doběhla v čase 4:01,23. Vylepšila si tak o více než tři vteřiny svůj osobní rekord, který zaznamenala tento týden v pondělí, kdy byly na programu rozběhy. To všechno pouhých sedm měsíců po porodu. Ve svém semifinále se představila i čtvrtkařka Lada Vondrová, která ovšem nenávazala na svůj skvělý běh z rozběhu a skončila v něm tak až osmá. A ve svých bojích i ve středu večer tokijského času pokračovali desetibojaři.
Olympijské hry, ilustrační foto

Čeští oštěpaři Veselý s Vadlejchem postoupili do finále, závodit začali i desetibojaři

Poté, co v úterý hrubě nezadařilo českým oštěpařkám, kdy se ani jedné ze tří českých reprezentantek nepodařilo postoupit do finále, zúčastnili se ve střeedu své kvalifikace pro změnu čeští oštěpaři. Těm se nakonec dařilo daleko lépe, když se do bojů o medaile povedlo proklouznout Vítězslavu Veselému i Jakubu Vadlejchovi. Své olympijské zápolení pak ve středu zahájili i desetibojaři včetně dvou českých Adama Sebastiana Helceleta a Jiřího Sýkory. Zatímco první jmenovaný je po třech úvodních disciplínách zatím šestnáctý, druhý zase až jednadvacátý.
Atletika

Ani jedna česká oštěpařka nepostoupila do finále. Čtvrtkařku Vondrovou čeká semifinále

I v úterý pokračuje svým dalšm soutěžním dnem olympijská atletika. V rámci něho se tentokrát mimo jiné představily hned všechny tři české oštěpařky v kvalifikaci. Vzhledem k předchozím úspěchům v této disciplíně se čekalo, že by se mohla některá ze závodnic dostat do finálového boje o medaile, jenomže ani Nikola Ogrodníková, ani Irena Gillarová a možná překvapivě ani Barbora Špotáková do finále nepostoupily. Radost tak českým sportovním fanouškům určitě udělala čtvrtkařka Lada Vondrová, která vcelku nečekaně překonala svůj osobní rekord a ze svého rozběhu tak postoupila do semifinále, to její kolegyně Barbora Malíková naopak svůj rozběh k postupu nedotáhla. Na dvoustovce pak neuspěl ani český sprinter Jan Jirka, jenž musel být kvůli vyběhnutí z dráhy diskvalifikován. Za zmínku pak rozhodně stojí světový rekord v podání norského překážkáře Karstena Warholma, kterému se ho podařilo vylepšit až o 76 setin.
Atletika

Další čeští atleti se představili v Tokiu. Mílařky postoupily, Vrzalová s Maláčovou končí

I v pondělí pokračuje atletický program v rámci letošních Letních olympijských her v Tokiu a představily se v něm i české atletky. Třeba hned dvě mílařky Diana Mezuliáníková a Kristiina Mäki, které dokázaly postoupit do finále závodu na 1500 metrů a to i díky tomu, že překonaly své osobní rekordy. Ve svých rozbězích pak obě závodnice skončily na šestém, posledním postupovém místě. Komu se však do finále postoupit nepodařilo byla Simona Vrzalová.
Atletika

První český atletický úspěch v Tokiu. Překážkář Müller postoupil do semifinále

V pátek v rámci olympijského programu v Tokiu startují i atletické soutěže a tou první byl překážkářský běh na 400 metrů, který tedy odstartoval kvalifikacemi. V tom posledním pátém kvalifikačním rozběhu se představil i první český atlet na těchto Hrách Vít Müller a protože se v něm umístil na pátém místě s časem 49,59 sekundy, jednalo se nejzazší postupový čas a těsně se tak Müllerovi podařilo postoupit do nedělního finále.
Atletika.

Chodkyni Drahotovou od dopingu očistili, přesto se rozhodla do Tokia neodcestovat

Poté, co byla česká chodkyně Anežka Drahotová disciplinární komisí Českého atletického svazu v pondělí omilostněna v dopingové kauze, se nakoec rozhodla neodcestovat na Hry do Tokia. Pětadvacetiletá reprezentantka to odůvdnila tím, že po závodní přestávce, která byla zapříčiněna podezřením z dopingu, není v na tolik odpovídající formě, aby se letošních Letních olympijských her mohla zúčastnit.
Zuzana Hejnová, česká atletka, jejíž specializací je běh na 400 metrů překážek a běh na 400 m. Na této trati s překážkami získala bronzovou medaili z londýnských Letních olympijských her 2012.

Česko ztrácí medailovou naději. Překážkářka Hejnová se nezúčastní Her v Tokiu

Pouhých osm dní do začátku letošních Letních olympijských her v Tokiu ztrácíbb bčeská republika jednu z největších medailových nadějí a to překážkářku Zuzanu Hejnovou. Tuto čtyřiatřicetiletou českou atletku totiž trápí nejen záda, ale i achilovka a právě kvůli těmto zdravotním problémům letos dosud vůbec nezásahla do závodů. Veřejnost ale ujistila, že hodlá nadále pokračovat ve své kariéře.
Atletika

Halové ME v atletice: Fantazie! Koulař Staněk se postaral o zlatou medaili pro Česko

V pátek pokračoval svým druhým dnem letošní halový evrropský šampionát v atletice. A ten byl z českého pohledu více než povedený a to především díky koulaři Tomáši Staňkovi. Právě on svým fantastickým výkonem, kterým vyslal svou kouli až k 21.62 metrům, přidal do své sbírky medailí z halových ME (stříbro z roku 2017 a dva bronzy z let 2018 a 2019) i tím nejcennějším kovem.
Ondřej Hodboď

Český atletický talent tragicky zemřel v pouhých 19 letech

V sobotu ráno zasáhla českou atletiku smutná zpráva. Ta hovoří o nečekané smrti teprve devatenáctiletého atletického talenta Ondřeje Hodbodě. Tento běžec z Nymburka opustil svět tragickým způsobem a to ještě před týdnem v rámci mezistátního utkání juniorů v Polsku posunul osobní rekord na 2000 metrů překážek.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy