Americký tým oklamal pořadatele. Lyles i s covidem běžel dvoustovku, skončil až třetí

Zatímco předešlé Hry v Tokiu byly kvůli koronavirové pandemii omezeny na maximum a nebyla nouze o vyprázdněné tribuny, přičemž sportovci se museli denně testovat a mít na sobě neustále roušky při přepravě z olympijské vesnice na sportoviště, nyní vypadá následující výjev jako z jiného světa. Řeč je o nejrychlejším sprinterovi z Paříže, vítězi stovky Noahu Lylesovi z USA, který se sice podle očekávání zúčastnil i finále dvoustovky, ale nečekaně skončil až třetí. Po doběhnutí do cíle se už na nic nezmohl, sednul si a nahrnuli se k němu zdravotníci, kteří ho následně ze scény odvezli na vozíku. Krátce na to americký tým prozradil, že ho do závodu pustil i přes pozitivní test na covid.

Když se závodníci připravovali na vstup na dráhu, v zákulisí byl vidět Noah Lyles s rouškou, ovšem vzhledem k tomu, že byl americký tým vybaven rouškami, aby se chránil nejen před covidem, ale před dalšími respiračními onemocněními, nikoho v tu chvíli nenapadlo, že by snad mohl být Lyles nakažen.

Jako první indicie, že Lyles není v pořádku, byl samotný průběh finále dvoustovky. Přestože Američan při představování závodníků vtrhl na Stade de France možná pro někoho jako smyslu zbavený, aby strhnul na sebe veškerou pozornost a vystartování z bloků měl nejlepší ve své dosavadní kariéře, postupem času začal ztrácet a to tak výrazně, že ho předběhl nejen vítězný Lestil Tebogo z Botswany (19,46), ale i nakonec druhý krajan Kenneth Bednarek (19,62). Ze závodu si tak odnáší pro něj „pouze“ bronz, pro které si doběhl v čase 19,70.

Další indicií toho, že Lyles není v pořádku, pak bylo dění kolem jeho osoby po doběhnutí do cíle. Poté, co si sednul na zem, což si mohla řada fanoušků vyložit, že z bronzu nemá vůbec žádnou radost, se k němu seběhli zdravotníci, a jak dokumentuje jedna z fotografií, byl nakonec odvezen na vozíku.

Z amerického týmu několik minut na to přišlo prohlášení, že Lyles byl už v úterý pozitivně testován na covid. Potvrdil to v rozhovoru pro NBC i sám viditelně vyčerpaný běžec. "V úterý brzy ráno jsem se probudil a cítil jsem se bídně. Věděl jsem, že to bylo něco víc než svalová horečka ze stovky. Probudili jsme lékaře a provedli jsme test, který bohužel ukázal, že pozitivně reaguji na covid. To si (v závodě) vybralo svoji daň, to zcela určitě," uznal Lyles, jenž už byl zase s rouškou.

Přiblížil, že po pozitivním testu byl ihned uveden do karantény, i tak ale věřil, že se finále dvoustovky zúčastní, a to především na základě toho, že mu to tvrdili činovníci amerického týmu. "Pořád jsem chtěl běžet a bylo mi řečeno, že můžu," řekl konkrétně.

Otázkou, je co hrozí americkému týmu, který tak obelstil pořadatele Her. Ti z pochopitelných důvodů, jelikož o nemoci nevěděli, Lylese do závodu pustili a je také otázka, co si o tomto postupu nyní myslí Lylesovi soupeři, kteří se tak nevědomky ocitli v ohrožení. 

Samotná americká federace uvedla, že americký olympijský výbor při takových případech postupuje dle předpisů jak olympijských her, tak centra pro kontrolu nemocí. "Po důkladném lékařském vyšetření se Noah rozhodl závodit. Jeho rozhodnutí respektujeme a budeme jeho stav monitorovat," stojí nadále v jejím prohlášení.

Nyní je také otázkou, zda ho nemoc pustí do sprinterských štafet, kde se chce Lyles také ukázat. "Chci být otevřený a transparentní, nechám rozhodnutí na nich," řekl k tomu pouze americký atlet, který tak bude respektovat rozhodnutí federace.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.
Petr Pavel

Prezident Pavel pogratuloval českým sportovcům k jejich výkonům na olympiádě

Prezident Petr Pavel pogratuloval českým sportovcům k jejich výkonům na letních olympijských hrách v Paříži a poděkoval jim za vynikající reprezentaci země. Na sociální síti X dnes uvedl, že sport není jen o vítězstvích a medailích, ale také o obrovské vůli, odhodlání, dřině, bolesti, času a penězích, které investují nejen sportovci, ale i jejich týmy a rodiny. 

Více souvisejících

letní olympijské hry 2024 v Paříži Atletika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy