Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen se tento týden ocitne v centru pozornosti, když Soudní dvůr EU vynese rozsudek v kauze tzv. „Pfizergate“ – tedy o tajných textových zprávách, které si vyměňovala s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou během jednání o největší vakcinační smlouvě v historii EU.

Rozhodnutí, které bude zveřejněno ve středu, by mohlo významně ovlivnit nejen osobní reputaci von der Leyen, ale i důvěru v transparentnost unijních institucí. Soud posoudí, zda Komise porušila pravidla transparentnosti tím, že odmítla zveřejnit obsah těchto zpráv.

Zvlášť citlivé je to podle webu Politico vzhledem k tomu, že právě von der Leyen osobně podepsala kontrakt na dodávku až 1,8 miliardy dávek vakcíny Pfizer-BioNTech, a zároveň stojí v čele orgánu odpovědného za dodržování unijního práva.

Klíčovou otázkou je, zda lze SMS zprávy považovat za úřední dokumenty podléhající zveřejnění. Zatímco organizace na ochranu transparentnosti trvají na tom, že komunikace týkající se politických rozhodnutí musí být veřejná, Komise tvrdí opak.

„Toto rozhodnutí by mohlo znamenat zásadní obrat v otázce transparentnosti v EU,“ uvedla Shari Hindsová z Transparency International. „U rozhodnutí, která se týkají veřejného zdraví, není na místě žádné utajování.“

Celá kauza odstartovala v roce 2022, kdy deník The New York Times a jeho bývalý bruselský šéfreportér napadli rozhodnutí Komise nezveřejnit zprávy. Jejich existence vyšla najevo v rozhovoru Bourly pro NYT v dubnu 2021, v němž hovořil o „hluboké důvěře“ navázané díky osobnímu kontaktu s von der Leyen, který podle něj usnadnil vyjednání obří dohody.

Smlouva z května 2021 předpokládala závazný nákup 900 milionů dávek s opcí na dalších 900 milionů, přičemž dodávky měly probíhat v letech 2022 a 2023. Kritici Komise však dlouhodobě upozorňují na netransparentnost celého procesu. Evropská veřejná ochránkyně práv Emily O’Reillyová v roce 2022 označila postup Komise za případ „špatné správy“ a upozornila, že za von der Leyen došlo v oblasti transparentnosti k regresi.

O’Reillyová dokonce přímo kritizovala šéfku Komise, že se ani neúčastnila dosud jediného veřejného slyšení v kauze, přestože právě ona byla klíčovou postavou. „Byl to slon, který chyběl v místnosti,“ poznamenala s ironií.

Napětí posiluje i probíhající vyšetřování Evropského úřadu pro žaloby (EPPO), který potvrdil, že prověřuje, jak Komise postupovala při vyjednávání vakcín. V březnu šéfka EPPO Laura Codruța Kövesiová uvedla, že její úřad už vyslýchal zástupce Komise v této věci.

Kritika Komise zesílila také po loňském rozhodnutí nižší soudní instance EU, která zpochybnila její postup při zpřístupňování smluv s farmaceutickými firmami. Velká část dokumentů byla totiž zcenzurována, údajně kvůli ochraně osobních údajů a obchodního tajemství.

Ve slyšení před Soudním dvorem v Lucemburku loni v listopadu nakonec Komise po letech mlžení přiznala, že textové zprávy skutečně existují. Právní zástupci Unie se však snažili jejich význam zpochybnit – podle nich by si je Komise uchovala, kdyby šlo o zásadní dokumenty týkající se smlouvy.

Soudci však vyjádřili značnou frustraci. Jeden z nich, José Martín y Pérez de Nanclares, uvedl, že Komise nepředložila „dostatečná a odpovědná opatření“, kterými by vysvětlila, proč zprávy nemohou být zveřejněny. Jiný soudce, Paul Nihoul, mluvil o „relativně zmateném spise“. Právnička zastupující NYT Bondine Kloostra dodala, že zůstává nejasné, co se stalo s telefonem von der Leyen, jaká zařízení používala a kde přesně Komise informace hledala.

Evropská komise k celé věci mlčí. V oficiálním vyjádření pro server POLITICO uvedla pouze, že „se nevyjadřuje k probíhajícím právním řízením“.

Kritici nyní očekávají, zda soud rozhodne ve prospěch transparentnosti, nebo potvrdí přístup, který von der Leyenová a její tým zvolili. Rozsudek může ovlivnit nejen její druhé funkční období, ale i celkovou důvěru evropských občanů ve fungování institucí EU. 

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Tato komunikace probíhala během pandemie covidu-19, kdy EU vyjednávala největší očkovací kontrakt své historie.
Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

Více souvisejících

Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Euro, ilustrační fotografie.

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení

Bulhaři od příštího roku budou platit eurem, zelenou se mu k tomu chystá dát Evropská unie. Jeden z nejchudších států bloku se tak stane členem prestižní eurozóny, zatímco Česká republika stále zůstává u koruny. „Nemyslím, že by zavedení eura vedlo ke zdražování,“ podotkl pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity. Nevole veřejnosti k přijetí eura podle něj vede k tomu, že politická reprezentace země téma přijetí evropské měny příliš nezmiňuje. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Britská ponorka HMS Superb

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii

Evropská unie představila ve středu novou strategii pro oblast Černého moře, jejímž cílem je výrazně posílit schopnost regionu přepravovat těžkou vojenskou techniku v kontextu narůstající hrozby ze strany Ruska. Klíčovou součástí plánu je investice do infrastruktury, která by mohla urychlit pohyb evropských jednotek v případě krize.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil Trumpova cel uvalená na svět

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod

Soud pro mezinárodní obchod ve Spojených státech rozhodl, že několik celních opatření zavedených během vlády Donalda Trumpa je v rozporu se zákonem. Podle tříčlenného senátu soudců exprezident překročil své pravomoci, když prostřednictvím výkonných nařízení uvalil cla v souvislosti s národními krizemi, aniž by dodržel zákonné limity stanovené IEEPA.

před 7 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE

Nejbohatší muž světa Elon Musk oznámil, že končí své působení v administrativě Donalda Trumpa. Jako zvláštní vládní zaměstnanec působil na ministerstvu financí v rámci kontroverzního programu DOGE, jehož cílem bylo výrazné omezení vládních výdajů. Jeho odchod přichází v době rostoucího napětí mezi Muskem a některými členy Trumpova týmu. Uvedl to deník Politico.

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy