Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen se tento týden ocitne v centru pozornosti, když Soudní dvůr EU vynese rozsudek v kauze tzv. „Pfizergate“ – tedy o tajných textových zprávách, které si vyměňovala s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou během jednání o největší vakcinační smlouvě v historii EU.
Rozhodnutí, které bude zveřejněno ve středu, by mohlo významně ovlivnit nejen osobní reputaci von der Leyen, ale i důvěru v transparentnost unijních institucí. Soud posoudí, zda Komise porušila pravidla transparentnosti tím, že odmítla zveřejnit obsah těchto zpráv.
Zvlášť citlivé je to podle webu Politico vzhledem k tomu, že právě von der Leyen osobně podepsala kontrakt na dodávku až 1,8 miliardy dávek vakcíny Pfizer-BioNTech, a zároveň stojí v čele orgánu odpovědného za dodržování unijního práva.
Klíčovou otázkou je, zda lze SMS zprávy považovat za úřední dokumenty podléhající zveřejnění. Zatímco organizace na ochranu transparentnosti trvají na tom, že komunikace týkající se politických rozhodnutí musí být veřejná, Komise tvrdí opak.
„Toto rozhodnutí by mohlo znamenat zásadní obrat v otázce transparentnosti v EU,“ uvedla Shari Hindsová z Transparency International. „U rozhodnutí, která se týkají veřejného zdraví, není na místě žádné utajování.“
Celá kauza odstartovala v roce 2022, kdy deník The New York Times a jeho bývalý bruselský šéfreportér napadli rozhodnutí Komise nezveřejnit zprávy. Jejich existence vyšla najevo v rozhovoru Bourly pro NYT v dubnu 2021, v němž hovořil o „hluboké důvěře“ navázané díky osobnímu kontaktu s von der Leyen, který podle něj usnadnil vyjednání obří dohody.
Smlouva z května 2021 předpokládala závazný nákup 900 milionů dávek s opcí na dalších 900 milionů, přičemž dodávky měly probíhat v letech 2022 a 2023. Kritici Komise však dlouhodobě upozorňují na netransparentnost celého procesu. Evropská veřejná ochránkyně práv Emily O’Reillyová v roce 2022 označila postup Komise za případ „špatné správy“ a upozornila, že za von der Leyen došlo v oblasti transparentnosti k regresi.
O’Reillyová dokonce přímo kritizovala šéfku Komise, že se ani neúčastnila dosud jediného veřejného slyšení v kauze, přestože právě ona byla klíčovou postavou. „Byl to slon, který chyběl v místnosti,“ poznamenala s ironií.
Napětí posiluje i probíhající vyšetřování Evropského úřadu pro žaloby (EPPO), který potvrdil, že prověřuje, jak Komise postupovala při vyjednávání vakcín. V březnu šéfka EPPO Laura Codruța Kövesiová uvedla, že její úřad už vyslýchal zástupce Komise v této věci.
Kritika Komise zesílila také po loňském rozhodnutí nižší soudní instance EU, která zpochybnila její postup při zpřístupňování smluv s farmaceutickými firmami. Velká část dokumentů byla totiž zcenzurována, údajně kvůli ochraně osobních údajů a obchodního tajemství.
Ve slyšení před Soudním dvorem v Lucemburku loni v listopadu nakonec Komise po letech mlžení přiznala, že textové zprávy skutečně existují. Právní zástupci Unie se však snažili jejich význam zpochybnit – podle nich by si je Komise uchovala, kdyby šlo o zásadní dokumenty týkající se smlouvy.
Soudci však vyjádřili značnou frustraci. Jeden z nich, José Martín y Pérez de Nanclares, uvedl, že Komise nepředložila „dostatečná a odpovědná opatření“, kterými by vysvětlila, proč zprávy nemohou být zveřejněny. Jiný soudce, Paul Nihoul, mluvil o „relativně zmateném spise“. Právnička zastupující NYT Bondine Kloostra dodala, že zůstává nejasné, co se stalo s telefonem von der Leyen, jaká zařízení používala a kde přesně Komise informace hledala.
Evropská komise k celé věci mlčí. V oficiálním vyjádření pro server POLITICO uvedla pouze, že „se nevyjadřuje k probíhajícím právním řízením“.
Kritici nyní očekávají, zda soud rozhodne ve prospěch transparentnosti, nebo potvrdí přístup, který von der Leyenová a její tým zvolili. Rozsudek může ovlivnit nejen její druhé funkční období, ale i celkovou důvěru evropských občanů ve fungování institucí EU.
Související

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Kdo vystřídá Součka? České televizi se přihlásilo 21 uchazečů o post šéfa
před 1 hodinou

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení
před 2 hodinami

Na D7 jelo auto v protisměru, jiný vůz skončil na střeše. Policie už zná provinilce
před 2 hodinami

Česko má novou nejbohatší osobu. Kellnerovou střídá Strnad z CSG
před 3 hodinami

Horskou vesničku ve Švýcarsku pohřbil masivní sesuv půdy. Jeden člověk se pohřešuje
před 3 hodinami

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii
před 4 hodinami

Putinovi dává ještě dva týdny na rozmyšlenou. Trump naznačil, co bude pak
před 5 hodinami

První letní předpověď počasí. Víkend potěší milovníky tepla
před 6 hodinami

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod
před 7 hodinami

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE
před 12 hodinami

Nezapomenutelný moment: Ewa Farna si zazpívala s Dua Lipou
včera

Prahu čekají víkendové výluky. Tramvaje nahradí metro a dočasně změní trasy
včera

Podvodů na WhatsAppu přibývá. Policisté upozornili na další praktiku
včera

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok
včera

Rusko navrhuje Ukrajině další kolo rozhovorů. Lavrov prozradil detaily
včera

Do čela ČT chce nejméně pět kandidátů. Čtyři prostředí televize dobře znají
včera

Ženu nabádaly hlasy k útoku v obchodním centru. Policie včas zakročila
včera

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
včera

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
včera
USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.
Zdroj: Libor Novák