
Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.
Minulý týden rozhořelý konflikt mezi Indií a Pákistánem skončil stejně překvapivě, jako začal. V době, kdy si obě země intenzivně vyměňovaly palbu podél Linie kontroly (LoC) v Kašmíru a zároveň došlo k několika závažným přeshraničním úderům, oznámila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, že sehrála klíčovou roli při zprostředkování příměří.
„Po dlouhé noci jednání zprostředkovaných Spojenými státy s potěšením oznamuji, že Indie a Pákistán souhlasily s PLNÝM A OKAMŽITÝM PŘÍMĚŘÍM,“ napsal Trump na své platformě Truth Social, přičemž obě země pochválil za „zdravý rozum a vynikající inteligenci“.
Jen krátce nato potvrdil dohodu i současný ministr zahraničí USA Marco Rubio. Na platformě X uvedl, že se obě vlády dohodly nejen na zastavení bojů, ale také na zahájení diplomatického dialogu „na neutrální půdě“. Rubio současně ocenil premiéra Naréndru Módího a předsedu pákistánské vlády Šáhbáze Šarífa za „moudrost a státnické rozhodnutí zvolit mír před konfrontací“. Podle vyjádření amerického ministerstva zahraničí proběhly v sobotu telefonické konzultace mezi Rubiem a ministry zahraničí obou zemí – jednání, která měla údajně klíčový vliv na deeskalaci.
Přestože jsou tato diplomatická gesta vítaná a mediálně vděčná, z hlediska širšího geopolitického rámce nepředstavují žádný zásadní průlom. Naopak – příměří tohoto typu nejsou v bilaterální historii Indie a Pákistánu ničím výjimečným. Od krvavého rozdělení Britské Indie v roce 1947 a následného vzniku dvou soupeřících národních států se jejich vztahy odehrávají v cyklech nestability, kdy periodické snahy o dialog a příměří opakovaně selhávají pod tíhou vzájemné nedůvěry, terorismu, a především nevyřešené otázky Kašmíru.
Není tedy žádný rozumný důvod domnívat se, že současné příměří přinese trvalý mír nebo strukturální posun ve vzájemných vztazích. Historická zkušenost ukazuje pravý opak, že každé uklidnění napětí představuje spíš dočasné přerušení, nikoli konec sporu. Nyní ohlášená pauza může trvat týdny, možná měsíce či roky – ale s ohledem na vnitropolitické tlaky v obou zemích, vliv třetích aktérů v regionu a přetrvávající teritoriální spory je realistické očekávat spíš dřívější než pozdější návrat k napětí.
Tím spíš, že poslední eskalace ukázala nové, znepokojující rysy. Zatímco v minulosti byly ozbrojené střety koncentrovány především kolem LoC, nyní indická armáda zasáhla cíle hluboko uvnitř pákistánského území – včetně vojenských zařízení nedaleko hlavního města Islámábádu. Tento krok překračuje nejen dosavadní bezpečnostní praxi, ale i rámec deklarované indické strategie boje proti terorismu. Útoky nebyly směřovány výhradně proti infrastruktuře militantních skupin, ale i proti regulérním vojenským objektům. Jde tedy o významný posun – ne ve směru k míru, nýbrž k možnosti otevřeného mezistátního konfliktu.
Reakce pákistánského vedení zůstávají zatím zdrženlivé, ale rétorika v tamních médiích i prohlášení vysoce postavených představitelů armády ukazují, že tlak na odvetu roste. A přestože současné politické vedení v Islámábádu deklaruje ochotu k dialogu, není jasné, jak dlouho bude schopno čelit domácímu očekávání tvrdé odpovědi.
Spojené státy, historicky považované za klíčového arbitra v mnoha regionálních konfliktech v Asii, sice deklarovaly, že v aktuální eskalaci sehrály zprostředkovatelskou roli, avšak jejich reálný vliv v regionu je dnes značně oslabený a nejednotný. Washington se už dávno nenachází v pozici, kdy by mohl jednostranně diktovat tempo diplomatického vývoje mezi Indií a Pákistánem.
Ačkoliv se prezident Trump i šéf diplomacie Rubio snaží vykreslit příměří jako úspěch americké zahraniční politiky, jde spíše o pokus o symbolický návrat k roli, kterou Spojené státy tradičně hrávaly v období studené války a bezprostředně po ní – tedy roli mocnosti schopné formovat regionální realitu prostřednictvím přímého tlaku i zákulisní diplomacie.
Tento obraz však již neodpovídá realitě. Důvody jsou zčásti vnitropolitické – nestálost americké zahraničněpolitické strategie, střídání priorit mezi administrativami a oslabující transatlantické vazby podkopávají Washingtonu důvěryhodnost. Zčásti jsou však tyto limity dány novými geopolitickými vazbami, které se v posledních letech zformovaly mimo kontrolu USA.
Indie, byť s USA spolupracuje v rámci formátů jako Quad, současně prohlubuje svou vojenskou a energetickou spolupráci s Ruskem a ekonomické vazby na Čínu. Pákistán mezitím zůstává strukturálně závislý na čínském kapitálu, infrastruktuře i zbrojní technologii – a jeho stále těsnější napojení na projekt Pásu a stezky (BRI) činí z Pekingu faktického garanta jeho bezpečnostního zázemí.
To vše znamená, že schopnost USA prosazovat jakýkoli konsenzus mezi těmito dvěma soupeřícími státy je minimální. Trumpova okázalá rétorika, stejně jako Rubiovo diplomatické vyjádření, tedy působí spíš jako domácí politická signalizace, než odraz skutečné vyjednávací síly Spojených států.
Otázka, kdo (pokud vůbec někdo) může v tomto konfliktu fungovat jako důvěryhodný prostředník, zůstává nezodpovězena. Evropská unie je ve vztahu k regionu dlouhodobě irelevantní, OSN paralyzovaná rivalitou mezi stálými členy Rady bezpečnosti, a regionální organizace jako SAARC nejsou dostatečně akceschopné. Čína, byť má v regionu nesporný vliv, není vnímána jako neutrální aktér.
Vzhledem k těmto strukturálním limitům nelze dnešní příměří chápat jinak než jako epizodu v dlouhodobém vzorci opakujících se konfrontací. Tento konflikt není pouze výsledkem aktuálních incidentů nebo rozhodnutí konkrétních lídrů. Je hluboce zakořeněn v historickém dědictví dekolonizace, etnického rozdělení a nerealizovaných národních ambicí obou stran. Od roku 1947 se vztahy mezi Indií a Pákistánem pohybují ve stále stejné spirále. Krátká období míru jsou následovaná destabilizací, ozbrojenými střety, příměřím – a opět novým cyklem napětí.
Současné příměří tak nelze číst jako skutečný začátek nové éry vzájemného porozumění. Spíše se jedná o předvídatelný „time-out“, omezující se na technické zastavení palby bez jakéhokoli institucionálního nebo politického rámce, který by nabízel trvalé řešení. Neexistuje žádná mezinárodní záruka, žádný multilaterální mechanismus, který by zajistil dodržování podmínek příměří, natož směřoval ke komplexnímu vypořádání kašmírské otázky nebo k redefinici bezpečnostní architektury regionu.
Právě absence takového rámce činí příměří křehkým – a neudržitelným. Pokud se opětovně vynoří lokální provokace, útoky militantních skupin, nebo dojde k politickému posunu v některé z vlád, logika eskalace se okamžitě vrátí. V tomto světle je mnohem realističtější číst současnou situaci nikoli jako naději na stabilizaci, ale jako dočasné uklidnění před další, pravděpodobně agresivnější fází konfliktu.
Související

Záhada zřícení letu AI171: Druhá černá skříňka letadla Air India nalezena

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Trump znovu prodlužuje životnost TikToku v USA
před 1 hodinou

Počasí do Česka přinese příští týden tropy
včera

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře
včera

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
včera

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné
včera

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová
včera

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua
včera

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi
včera

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti
včera

Šojgu se vydal do Severní Koreje na "zvláštní misi" za Kim Čong-unem
včera

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy
včera

Španělskem otřásá korupční skandál. Sánchezova vláda může skončit katastrofou, varují experti
včera

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo
včera

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války
včera

Trump: O příměří s Izraelem neusilujeme, nedopustím ale, aby Írán získal jadernou zbraň
včera

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka
včera

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život
včera

Vrahovi zákonodárců z Minnesoty hrozí trest smrti. Na mušce měl i další politiky
včera

Izrael nařídil evakuaci Teheránu, Írán vypálil další salvu raket. Trump nečekaně odešel ze summitu G7
včera
Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností
Autoritářské mocnosti sledují konflikt mezi Íránem a Izraelem s výrazně odlišnými zájmy a motivacemi. Čína varuje před eskalací a apeluje na klid zbraní, zatímco chrání své rozsáhlé investice a strategické partnerství s Teheránem. Rusko naopak v krizi vidí příležitost – od posílení své pozice na Blízkém východě po odklon pozornosti Západu od Ukrajiny. Obě velmoci však riskují, že nekontrolovaný vývoj situace ohrozí jejich dlouhodobé zájmy v regionu.
Zdroj: Jakub Jurek