Německo dnes varovalo, že Rusko má čas do konce pondělí, aby bezpodmínečně souhlasilo s 30denním příměřím na Ukrajině. Pokud tak Moskva neučiní, bude čelit dalším sankcím, uvedl vládní mluvčí Stefan Kornelius. Výzva přichází krátce po víkendové návštěvě evropských lídrů v Kyjevě, kteří rovněž apelovali na okamžité zastavení bojů.
„Čas běží. Pokud Rusko nabídku nepřijme, začnou přípravy na nové sankční opatření,“ řekl Kornelius. Jeho slova jsou vnímána jako pokus Berlína znovu převzít iniciativu ve snaze o ukončení války, v níž Vladimir Putin často působí jako ten, kdo udává tempo.
Na paralelním jednání v Londýně, kterého se účastnili evropští ministři zahraničí, ukrajinský ministr Andrii Sybiha ostře kritizoval přístup Moskvy. Ve svém vyjádření uvedl, že „Rusové zcela ignorují nabídku plného a trvalého příměří“ a pokračují v útocích podél celé frontové linie.
„Moskva opět promarňuje příležitost ukončit zabíjení. Je jasné, že jejím cílem je pouze prodlužování války,“ prohlásil Sybiha. Zdůraznil přitom, že Ukrajina vyvíjí maximální úsilí k ukončení bojů a dává šanci diplomacii. Připomněl výzvu prezidenta Volodymyra Zelenského k osobnímu jednání s Vladimirem Putinem, na kterou však zatím nedorazila žádná odpověď.
V rámci londýnského summitu se vedle diplomatických iniciativ diskutovalo také o dalších sankcích. Podle Sybihy se jednání zaměřila na nové kroky proti ruskému bankovnímu sektoru, centrální bance a energetice, stejně jako na rozšíření obranné podpory pro Ukrajinu.
„Putin musí pochopit důsledky, které plynou z odmítání mírových snah a pokračování války,“ uvedl Sybiha a poděkoval západním partnerům za jejich pokračující podporu.
Očekává se, že pokud Rusko nabídku příměří do dnešní půlnoci odmítne, Evropská unie urychlí přípravy nového balíčku sankcí, který by mohl zahrnovat i zásahy proti klíčovým segmentům ruské ekonomiky.
Související
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
Aktuálně se děje
včera
Netanjahu se v Bílém domě setkal s Trumpem. Neexistuje jiná možnost, než další údery proti Íránu, tvrdí
včera
Po zemětřesení v Japonsku explodovalo nákupní centrum. V troskách pohřbilo desítky lidí
včera
Zelenskyj řešil v Bílém domě střely do Patriotů. Zeptám se Putina, jestli pomáhá Íránu, prohlásil Trump
včera
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
včera
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
včera
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
včera
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
včera
Zelenskyj dorazil do USA na setkání s Trumpem
včera
Co čeho může Trumpa dotlačit? V USA se obávají příjezdu Netanjahua
včera
Trump varuje Írán: Pokud se krize okamžitě nevyřeší, obnovíme útoky
včera
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
včera
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
včera
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
včera
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
včera
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
včera
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
27. července 2026 22:03
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
27. července 2026 21:17
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
27. července 2026 20:45
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
Zejména senioři by se měli mít na pozoru. Už za několik dní totiž může některým z nich vypršet platnost občanského průkazu, což je samozřejmě mimořádně důležitý doklad. Upozornilo na to ministerstvo vnitra.
Zdroj: Jan Hrabě