
Evropská unie plánuje 14. května představit další balík sankcí proti Rusku za jeho pokračující agresi vůči Ukrajině. Informaci sdělil deníku Kyiv Independent představitel EU pod podmínkou zachování anonymity.
Od zahájení ruské invaze v roce 2022 přijala EU již 16 samostatných sankčních balíků. Tyto opatření cílí na jednotlivce, firmy i státní instituce, které se podílejí na podpoře ruské válečné mašinérie.
Předchozí zprávy naznačují, že nové sankce by se mohly zaměřit zejména na ruský vojensko-průmyslový komplex, tzv. „stínovou flotilu“ a její podpůrnou infrastrukturu. Právě touto flotilou se Moskva snaží obejít západní sankce a vyvážet ropu za ceny vyšší než povolené limity stanovené zeměmi G7. Evropské státy navíc v minulosti spojily tuto flotilu s podezřeními na špionážní a sabotážní aktivity.
Jednání o 17. sankčním balíčku začala krátce po schválení předchozího balíku 24. února. I ten se mimo jiné zaměřil na „stínovou flotilu“ tankerů, ruské finanční instituce a firmy napojené na armádní průmysl.
Spojené království přitvrdilo 9. května, když oznámilo svůj dosud nejrozsáhlejší sankční balík zaměřený na ruskou flotilu, který postihl celkem 101 lodí.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Velké Británie, Francie, Německa a Polska zároveň pohrozili dalšími sankcemi, pokud Kreml nepřijme jejich návrh na bezpodmínečné 30denní příměří.
Podle informací z diplomatických kruhů se Maďarsku podařilo vyjednat vyškrtnutí společnosti Litasco, dceřiné firmy ruského Lukoilu, ze sankčního seznamu. Tato firma sídlící v Dubaji je podle návrhu Bruselu zapojena do provozování tzv. „stínové flotily“, která obchází západní sankce a přepravuje ruskou ropu za netransparentních podmínek.
Podle editora Radio Svoboda pro evropské záležitosti Rika Jozwiaka se jedná o „velmi slabý balík“, který postrádá zásadní ekonomické opatření vůči Kremlu. Přesto má být přijat rychle a bez větších kontroverzí – dokonce i ze strany tradičního kritika sankcí, Maďarska.
Návrh 17. balíku sankcí, který Evropská komise tento týden představila členským státům EU, se místo plošných ekonomických opatření soustředí na rozšíření sankčních seznamů. Obsahuje nové zákazy cestování a zmrazení majetku pro fyzické i právnické osoby – většinou Rusy nebo firmy napojené na ruský zbrojní průmysl.
Zároveň se rozšiřuje zákaz kotvení v evropských přístavech na dalších 98 plavidel ze „stínové flotily“, čímž se celkový počet sankcionovaných lodí zvyšuje na 250.
Balík rovněž zavádí vývozní omezení pro 35 firem – většina z nich je ruská, ale zahrnuto je i několik podniků z Kazachstánu, Srbska, Turecka a Uzbekistánu. Některé země však zvažují, zda podpořit zařazení šesti čínských firem, včetně společnosti Poly Technologies a Skywalker Technology, které podle Bruselu dodávají vybavení pro ruskou armádu.
Evropská unie se tímto balíkem snaží reagovat na nedávné ruské útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu a zároveň si zachovat jednotu uvnitř bloku. Přijetí sankcí se očekává během zasedání ministrů zahraničí 20. května.
Kromě tohoto balíku připravuje EU i tematické sankce, které by měly být přijaty později v květnu. Ty se zaměří na porušování lidských práv, použití chemických zbraní a destabilizační aktivity po celém světě.
V rámci těchto sankcí se počítá se zařazením 28 ruských soudců a prokurátorů, kteří jsou spojeni s pronásledováním zesnulého opozičního lídra Alexeje Navalného a dalších osob za šíření protiválečných názorů.
Související

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát

Začněte už něco dělat, za válku v Gaze může vaše nečinnost. Úředníci EU se pustili do unijních lídrů
EU (Evropská unie) , válka na Ukrajině , sankce
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
před 1 hodinou

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
před 2 hodinami

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 2 hodinami

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 3 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 3 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 4 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 5 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 5 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 5 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 6 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 7 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 7 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 7 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 8 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 9 hodinami

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
před 10 hodinami

Počasí: V Česku dnes naprší, do konce týdne se deště vrátí
před 11 hodinami

Hvězda Dua Lipa rozbrečela O2 arenu: Zazpívala česky hit Ewy Farne a způsobila senzaci
včera

Izraelští vojáci stříleli poblíž centra humanitární pomoci, nově zvolená nadace situaci nezvládla
včera
Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí
Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.
Zdroj: Jakub Jurek