Nizozemská hvězda Bolová překonala po téměř 41 letech halový světový rekord Kratochvílové

Skoro 41 let se mohla bývalá česká, respektive československá atletka Jarmila Kratochvílová chlubit tím, že drží halový světový rekord na trati 400 metrů. Nyní už to neplatí, jelikož byl překonán aktuálním nizozemským atletickým talentem, dvaadvacetiletou Femke Bolovou. Právě ona totiž v neděli na nizozemském mistrovství v Apeldoornu zaběhla čtvrtku v čase 49,26 sekundy, čímž tak překonala dosavadní rekord o 33 setin. 

Femke Bolová měla tento týden vůbec vydařený. Začala tím, že jako teprve čtvrtá žena v historii běžela čtvrtku v hale pod padesátivteřinovou hranici. Stalo se tak v Métách, kdy se jí povedlo hranici prolomit o čtyři setiny. Sama rozhodně netušila, že týden na to přepíše historické tabulky. "Doufala jsem ve 49,5, ale 49,26, na to nemám co říct. Je to můj první světový rekord na tradiční trati. Když jsem proběhla cílem, věděla jsem podle toho rámusu z publika, že mám rekord. Díky těm lidem jsem to zaběhla, ještě nikdy jsem jich tu tolik neviděla," vyprávěla nadšená Bolová novinářům po nedělním závodě. 

V nizozemském Apeldoormu pak měla více než sekundový náskok na druhou Lieke Klaverovou, svou tréninkovou partnerkou, která si zase pro změnu vylepšila svůj osobní rekord (50,34). Díky tomu se tak Klaverová posunula na druhé místo v letošních evropských tabulkách. 

Bolová, které se loni v Ostravě podařilo v disciplíně 300 metrů s překážkami překonat rekord Zuzany Hejnové, však nemusí zůstat jen u tohoto času. Dlouhodobě totiž ukazuje, že snad nemá žádné limity. "Jestli by to šlo ještě rychleji? Přišlo mi to jako dokonalý závod," nechala se dále Bolová, jež je zároveň držitelkou evropského rekordu na čtvrtce s překážkami pod otevřeným nebem (52,03), slyšet po závodě.  

Připomeňme, že Kratochvílové rekordní čas z haly byl nejstarším běžeckým světovým rekordem, jelikož byl zaběhnut již v březnu 1982 v Miláně. Bývalé československé reprezentantce tak už v historických tabulkách zbývá jediný rekord a to na trati 800 metrů pod otevřeným nebem z roku 1983. Ten činí následující hodnotu: 1:53,28. Co se pak týče technických disciplín, tak tam z bývalých československých atletů drží nejstarší světový rekord pouze Helena Fibingerová. Ta v kouli zaznamenala v roce 1977 vrh daleký 22,50 metru. 

Femke Bol Atletika

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 6 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 8 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

ÚSTR

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

před 10 hodinami

Von der Leyenová: Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, Orbánova cesta nebyla mírová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy