Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.
Prezident nařídil ministru zdravotnictví Robertu Kennedymu, aby během 30 dnů předložil farmaceutickému průmyslu cílové ceny a zahájil jednání o snížení aktuálních cen. Pokud jednání selžou, má Kennedy přejít na model „nejvýhodnějšího národa“ – tedy omezit americké ceny na úroveň nejnižších sazeb v ostatních vyspělých státech. Trump uvedl, že by šlo o pokles cen mezi 59 % a 90 %.
Na rozdíl od jeho pokusu v předchozím funkčním období, který se týkal jen systému Medicare, má nynější plán zasáhnout i Medicaid a také léky hrazené ze soukromého pojištění. Podle představitelů administrativy se nová politika bude vztahovat i na populární léky na hubnutí typu GLP-1 jako Wegovy, Ozempic a Zepbound. Trump konkrétně zmínil „tlustou injekci“ a dodal, že ho zarazil cenový rozdíl – zatímco známý koupil Ozempic za 88 dolarů v Londýně, v New Yorku za něj platil 1 300 dolarů.
Ano. V posledních měsících svého prvního funkčního období Trump zavedl podobný model „nejvýhodnějšího národa“ pro 50 léků v rámci Medicare. Federální soud ho ale zablokoval, protože vláda neumožnila veřejnosti vyjádřit se v připomínkovém řízení. Bidenova administrativa návrh později stáhla pod tlakem nemocnic a farmaceutických firem. Zákon o snižování inflace (Inflation Reduction Act) ale umožnil Medicare začít poprvé vyjednávat o cenách.
Detailů zatím není mnoho. Není jasné, jak by se nová pravidla promítla do cen pro miliony Američanů se soukromým pojištěním. Největší vliv má federální vláda na léky hrazené z Medicare a Medicaid.
Politika má také vyvinout tlak na tzv. pharmacy benefit managers (PBMs) – prostředníky jako Cigna, CVS nebo UnitedHealth, kteří vyjednávají ceny mezi výrobci a pojišťovnami. Bílý dům chce, aby farmaceutické firmy prodávaly více léků přímo pacientům.
Farmaceutická lobbistická skupina PhRMA tvrdí, že v USA si prostředníci, pojišťovny a nemocnice nechávají až 50 centů z každého dolaru utraceného za léky – více než v Evropě. Přímá distribuce pacientům by podle nich mohla dramaticky snížit ceny.
Tvrdá. KFF, výzkumná organizace pro zdravotní politiku, předpokládá, že se farmaceutický průmysl bude snažit Trumpův plán napadnout všemi dostupnými právními prostředky. Přesto společnosti AstraZeneca a Novo Nordisk (výrobce Wegovy a Ozempic) vyjádřily ochotu spolupracovat s vládou.
Programy Medicare a Medicaid tvoří dohromady dvě pětiny amerického trhu s léky. Podle odhadů UBS by mohly evropské farmaceutické firmy přijít v průměru o 6 % zisků, pokud se ceny 50 nejprodávanějších léků přizpůsobí zahraničním. Americké firmy by čelily až 10% poklesu.
Mezi nejvíce ohrožené patří Bristol Myers Squibb a Pfizer, nejméně by byl zasažen Eli Lilly. V Evropě by největší dopad pocítily AstraZeneca a Novo Nordisk, naopak GSK a Sanofi méně.
PhRMA varovala, že navrhované změny ohrožují „stovky miliard dolarů“, které členové organizace plánují investovat v USA. Zisky z amerického trhu jsou dlouhodobě hlavním zdrojem financování vývoje nových léků pro celý svět.
Zdá se, že odvětví uniklo zavedení specifických cel. Produkty farmaceutického průmyslu byly ušetřeny 25% tarifů, které se dotkly například oceli, hliníku či automobilů. Trump už dříve naznačil, že firmy dostanou „hodně času“ na přesun výroby do USA dříve, než bude uplatněna „celní zeď“.
V EU, Velké Británii a dalších zemích určují ceny přímo vlády na základě vyjednávání s výrobci. Ceny bývají nižší a liší se podle kupní síly dané země. Například Wegovy stojí v USA 1 349 dolarů měsíčně, v Británii od 130 liber a v Německu mezi 170 až 300 eury.
Studie z roku 2021 zjistila, že ceny léků v USA jsou o 256 % vyšší než průměr 32 dalších zemí. Demokratický senátor Bernie Sanders tehdy označil USA za „dojnou krávu Novo Nordisku“.
Trumpova nová iniciativa tak může významně změnit pravidla amerického farmaceutického trhu – ovšem pouze v případě, že se jí podaří přežít právní a politické nástrahy.
Související

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
Aktuálně se děje
včera

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře
včera

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
včera

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné
včera

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová
včera

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua
včera

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi
včera

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti
včera

Šojgu se vydal do Severní Koreje na "zvláštní misi" za Kim Čong-unem
včera

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy
včera

Španělskem otřásá korupční skandál. Sánchezova vláda může skončit katastrofou, varují experti
včera

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo
včera

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války
včera

Trump: O příměří s Izraelem neusilujeme, nedopustím ale, aby Írán získal jadernou zbraň
včera

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka
včera

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život
včera

Vrahovi zákonodárců z Minnesoty hrozí trest smrti. Na mušce měl i další politiky
včera

Izrael nařídil evakuaci Teheránu, Írán vypálil další salvu raket. Trump nečekaně odešel ze summitu G7
včera

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností
včera

Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese
16. června 2025 21:43
Nepatří mu, přesto ho mění k nepoznání: Jak si Rusko upravuje Krym k obrazu svému?
Na okupovaném Krymu plánuje Rusko během příštích pěti let postavit a opravit více než 1000 kilometrů silnic. Přestože oficiálně jde o „civilní infrastrukturu“, odborníci a ukrajinské úřady varují: ve skutečnosti jde o vojenský projekt s cílem zefektivnit přesuny těžké techniky a usnadnit nelegální odvoz přírodních zdrojů z okupovaných území Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák