Jestliže byla Grand Prix Velké Británie prestižní pro Lewise Hamiltona, ve stejné pozici se cítil Sebastian Vettel na německém Hockenheimringu. Pro Mercedes boj na domácí půdě nezačal nejlépe, obhájce titulu skončil dříve, než si sám pomyslel.
Oproti dopoledni se německé nebe vyjasnilo a dospělo do oblačného, ale suchého počasí, třebaže na některých místech trati ještě byly stopy vody. Jako první vyrazily na trať Williamsy, ale první čas zajel Leclerc (1:15,203). Pak se dostaly ke slovu Ferrari a Vettel s Räikkönenem si několikrát vyměnili první místo. Hamilton se příliš nepředvedl - 1:13,310, pak měl problémy v zatáčce před Mercedes Arenou a do třetice při nájezdu do rychlého kola nezvládl první zatáčku a skoky přes obrubník nejspíš odnesla převodovka... Okamžitě následoval pokyn k zastavení vozu.
Potíže s řazením měl i Vandoorne, a i když se vrátil na trať v závěru Q1, čas už si nezlepšil. V poslední možné chvíli utekl hrobníkovi z lopaty Sainz, nadějný výkon předvedl Sirotkin, jenž se na rozdíl od Strolla dokázal posunout do Q2.
Prostřední část zahájily oba Haasy a Magnussen se přiblížil nejlepšímu času Vettela z úvodní třetiny. Pozornost se pak soustředila na Bottase, jediného zástupce Mercedesu, jehož výkon 1:12,152 posunul do čela. Jenže když uplynulo z Q2 sedm minut, vyletěl do kačírku v zatáčce Sachs Ericsson a při návratu nanesl na trať spoustu kamínků, proto sáhlo vedení po červené vlajce a čtyři minuty se čekalo na restart.
Do zkrácené části vyrazil Verstappen, který zkoušel nejdřív měkkou směs (1:13,440), ale vsadil potom na jistotu a přešel na ultraměkkou - 1:12,188. Na další pokusy rezignoval Ricciardo, kterého stejně čekala penalizace, stejně jako oba vozy Ferrari. Alonso posledním možným pokusem poskočil jen na 11. příčku, opět v posledním kole proklouzl výš Sainz.
Smolařem poslední části byl Räikkönen - při prvním pokusu vyjel v zatáčce 13 příliš daleko za okraj a to ho stálo cenné setiny, v druhém mu vůbec nevyšel druhý sektor a díky tomu přišel o první řadu. Prakticky všichni piloti při druhých pokusech vykázali zlepšení, což byl především případ Sainze (byť si polepšil o pouhé místo), Bottasovi nestačil ani maximální výkon, Vettel nakonec svůj pokus, který končil po zástupci Mercedesu, proměnil ve své 55. pole position.
KVALIFIKACE NA GRAND PRIX NĚMECKA
1. Sebastian VETTEL (D), Ferrari - 1:11,2122. Valtteri BOTTAS (SF), Mercedes - 1:11,4163. Kimi RÄIKKÖNEN (SF), Ferrari - 1:11,5474. Max VERSTAPPEN (NL), Red Bull - 1:11,8225. Kevin MAGNUSSEN (DK), Haas - 1:12,200
Podrobné zpravodajství na www.f1news.cz.
14. srpna 2026 17:44
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
Související
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
Berlínskou zeď dokončili před 65 lety. Překonat se ji pokusily tisíce lidí
Německo , grand prix , Formule 1 , kvalifikace , Sebastian Vettel (F1)
Aktuálně se děje
včera
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
včera
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
včera
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
včera
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
včera
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
včera
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
včera
Slovensko překazilo žhářský útok na továrnu na drony. Nešlo o první případ ohrožení, řekl Kaliňák
včera
Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto a schválila rozvolnění rozpočtových pravidel. Opozice se obrátí na soud
včera
Kanada oznámila zavedení odvetných cel na zboží z USA
včera
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
včera
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
včera
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
včera
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
včera
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
25. srpna 2026 21:58
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
25. srpna 2026 20:49
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
25. srpna 2026 20:09
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
25. srpna 2026 19:36
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
25. srpna 2026 18:17
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
25. srpna 2026 17:01
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
Peking se ostře ohradil proti novému balíku hospodářských sankcí, kterými se Spojené státy americké snaží izolovat Írán a jeho obchodní partnery. Čínské ministerstvo zahraničí označilo americká opatření za nelegální jednostranné kroky a varovalo, že podnikne všechna nezbytná opatření k ochraně svých národních zájmů. Bleskový nárůst napětí přichází poté, co Washington vyhlásil rozsáhlou finanční ofenzívu zaměřenou na úplné odstřižení íránského režimu od globálních příjmů.
Zdroj: Libor Novák