Grand Prix v Brně: Čeká se na dotaci od vlády

Zástupci Jihomoravského kraje a Brna jednali dnes s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a dalšími zástupci vlády o podpoře státu pro letošní ročník motocyklové Grand Prix Brno. ČTK to řekla hejtmanova náměstkyně Taťana Malá (ANO). Spolek kraje a města, který závody letos počtvrté pořádá, žádá o dotaci 65 milionů korun. Vláda ale v pondělí jednání o poskytnutí dotace ze strany ministerstva pro místní rozvoj přerušila. Malá věří, že vláda Velkou cenu podpoří už na následném zasedání.

S Babišem a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO) a ministrem školství Robertem Plagou (ANO) jednali kromě Malé i hejtman Bohumil Šimek (ANO), bývalý primátor Brna Petr Vokřál (ANO), jeho předchůdce a nynější poslanec Roman Onderka (ČSSD) i současná primátorka Brna Markéta Vaňková spolu se svým náměstkem Robertem Kerndlem (oba ODS). "Na jedné straně stolu seděli dva exprimátoři Brna a současná primátorka stejně jako já s hejtmanem. Všichni bojovali za stejnou věc. Je důležité umět v klíčových okamžicích táhnout za jeden provaz bez ohledu na politickou příslušnost," uvedla Malá.

Podle ní zástupci vysvětlili vládě možnosti podpory ze strany kraje a města a požádali o podporu akce ze strany státu. Podle Vaňkové se mluvilo například o tom, zda lze ušetřit nějaké peníze na nákladech, nebo zda může být podpora ze strany kraje a města vyšší. Jihomoravský kraj už letos zvýšil tradiční podporu z 20 na 25 milionů a město z 10 na 15 milionů korun. Vaňková už dříve řekla, že město a kraj nezvládne akci pořádat bez podpory státu. Malá věří, že vláda Grand Prix podpoří už na následném zasedání vlády.

Loňské závody skončily ve ztrátě 31 milionů korun. Náklady byly kolem 170 milionů. Kraj dal loni 20 milionů, město 10 milionů, 70 milionů vynesly vstupenky a 39 milionů poskytlo ministerstvo školství, od kterého ale pořádající spolek žádal 100 milionů. Na ztrátu 31 milionů dal zpětně dalších více než devět milionů kraj a skoro pět milionů město. Ztráty vznikají kvůli vysokému zalistovacímu poplatku na získání licence pro pořádání závodů od promotérské společnosti Dorna. Spolek jí teprve v březnu uhradil poslední část peněz, Dorna mu předtím poslala vytýkací dopis.

Velké ceně hrozil v minulosti zánik, protože ji její předešlý pořadatel Automotodrom Brno nechtěl organizovat kvůli její ztrátovosti. Politici z kraje a města se proto dohodli, že založí spolek na pořádání Grand Prix. S Dornou má smlouvu na pět ročníku, poslední se uskuteční příští rok. Pokud spolek bude plnit závazky, Dorna bude jednat o dalších ročnících, v opačném případě Grand Prix v Brně nejspíš skončí.

Související

Masaryk Racing Days

OBRAZEM: Masaryk Racing Days & BOSS GP 2020

Na Masarykově okruhu v Brně se o minulém víkendu (04. - 06.09.2020) konal jediný automobilový závodní víkend v tomto roce pod hlavičkou Masaryk Racing Days. Jako vždy nabídl souboj středoevropské okruhové elity a atraktivní formulový šampionát BOSS GP, ve které byl hlavní hvězdou Ingo Gerstl s Toro Rosso STR1. Diváci si užili nefalšovanou porci adrenalinové podívané.
MotoGP

MotoGP v Brně bude letos bez diváků. V areálu platí přísná pravidla

Letošní MotoGP v Brně se uskuteční bez diváků. Po dohodě s promotérem nebude na okruh vpuštěn žádný fanoušek motocyklového sportu. Přibližně 22 tisíc prodaných vstupenek budou lidé moct uplatnit příští rok. Na konání plnohodnotného ročníku v roce 2021 se organizátoři dohodli s hlavním pořadatelem šampionátu. První trénink jezdců proběhne na Masarykově okruhu v pátek, kvalifikace se pojedou v sobotu.

Více souvisejících

Automotodrom Brno Vláda ČR grand prix MotoGP

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy